Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

Genel bakiş

Avusturya'da sadece batı dünyasındaki en büyük yeraltı tungsten cevher yataklarından biri değil, Orta Avrupa'nın en büyük talk depoları ve dünyanın en büyük siderit depoları da bulunuyor. Avusturya'da aynı zamanda refrakter ürünler konusunda bir dünya lideri ve mineral hammadde tabanlı geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımında teknoloji lideri bir şirkette bulmanız mümkün. Sürdürülebilir ürünlere öncelik veren bu endüstri, birbirinden farklı özelliklere sahip olan yenilikçi ve uygun maliyetli birçok ürün sunuyor. Bu ürünlerin tüm müşteri ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşıladığından emin olmak için büyük özen gösteriliyor.

Günlük yaşam için hammaddeler

Mineral hammaddesiz ürünler yok, mineral hammaddeli gün geçmiyor. Mineral hammaddeler olmadan ev, tren, cadde, gazete ve ayrıca bilgisayar veya cep telefonları olmazdı. Avusturya'nın madenciliği, tüm dünyada talep gören ürünlere işlenen yüksek kalitede hammaddeler çıkarmaktadır. Sadece bir örnek: Avusturya'dan mika demir oksit, dünya çapında Türkiye'deki boğaz köprüsünden Sidney'deki Harbour Bridge'e (liman köprüsü) kadar pas koruyucu boyalarda kullanılmaktadır.

Avusturya'da bunun kıyasla küçük bir sektör olmasına rağmen, münferit hammaddelerdeki üretim miktarları, dünya çapındaki kıyaslamada oldukça yüksektir. Avusturya, dünya çapında üretim açısından manyezitte 5. sırada, volfram madeninde 7. sırada ve talkta 11. sırada bulunmaktadır.

Bu branş, madenler (demir madeni, volfram, mika demir oksit) gibi mineral hammaddeleri ve sanayi mineralleri (manyezit, tuz, talk ve muskovit, grafit, kaolin ve diğerleri) çıkarıp müşteriye özel spesifikasyonlara göre işlemektedir ve ürün yaşam döngüsünün sonunda ayrıca kısmen müşteriye özel servis hizmetleri de sunmaktadır.

Avusturya'nın madenciliği, mineral hammaddeleri çıkarma işlemini 1.200'den fazla yerüstü maden işletmelerde (açık maden ocakları, taş ocakları, "çakıl ocakları") ve 40 yeraltı maden ocaklarında gerçekleştirmektedir. Yüksek oranda uzmanlaşmış Avusturyalı şirketlerde, dünya pazarı ve teknoloji liderleri bulunmaktadır. Ürünleri, özel özellikleri sayesinde dünya çapında talep görmektedir.

Ateşe dayanıklı ürünler sanayisi örneği

Avusturya'nın ateşe dayanıklı ürünler sanayisi, özel çözümlere sahiptir: "Clean Steel", 3D baskı, müşteri sanayilerindeki tüm üretim hatlarına ilişkin simülasyon programları için ateşe dayanıklı ürünler, dünya çapında kabul görmüş kaliteye sahip teknolojik performanslardır. Ancak geri dönüşüm alanında enerji verimi ve yeniliklerde de Avusturya'nın branşı özel bir konuma sahiptir.

Talk örneği

Talk madenciliğindeki Avusturyalı bir şirket, en ince öğütülmüş talk tozunun muhteşem özelliklerle plastik üreticileri için üretilen özel bir yöntemi geliştirdi. Kompakt bir şekilde dünya çapındaki müşterilere götürülmektedir. Bu şirket, çelik öğütmede ve bu yenilikçi hammadde ürünleri için lojistik çözümler bulmakta en yüksek teknik performans sergilemektedir.

Sürdürülebilirlik

Avusturyalı hammadde firmaları, doğal kaynaklar kapsamında eğilimleri belirlemektedirler. Sanayi şirketleri için yasal talepler, sertifikalandırmalar ve holding ya da şirket dahilindeki direktifler etkileşimde bulunmaktadır ve madencilikteki hammadde kullanımı konusunda sürdürülebilirliği sağlamaktadır.

Hammaddeleri çıkarmada, maden yatağından mümkün olduğu kadar eksiksiz bir maden çıkarma hedeflenmektedir. Açık maden ocaklarında rekültivasyon ya da yeniden doğallaştırma, çevrenin korunmasına katkıda bulunuyor. Mümkün oldukça geri dönüşüm, birincil hammaddelerin iradeli kullanımı için kullanılmaktadır. Enerji ve üretim maddeleri gibi diğer kaynakların kullanımı konusunda da çevre siyasetine ilişkin unsurlar dikkate alınmaktadır.   Ve unutulmaması gereken: Mineral hammaddeler ayrıca onlardan yapılan ürünlerin enerji verimi ve çevre dostu olmaları konusunda da temeli oluşturmaktadır.

Eğitim

Avusturya'da, madencilikte istihdam edilecek uzmanlar için birçok eğitim imkânları bulunmaktadır.

  • HTL Leoben
  • Leoben Dağ Üniversitesi
  • Loeben'deki mineral hammadde sanayisi için fabrika usta okulunda uzmanlık eğitimleri
  • temelli meslek eğitimi sonrası madencilik işletmelerinde "on the job" alıştırması.
Son güncelleme:
2018.03.27
Yazdır