Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

Genel bakiş

Organik ürünler için en geniş tarım arazisini ayıran Avrupa ülkeleri arasında, Avusturya birinci sırada geliyor. Burada 20.000'den fazla tarımcı, başka bir deyişle her altı Avusturyalı tarımcıdan biri, organik ürün tarımıyla ilgileniyor. Ekilebilir arazilerin her beş hektarlık alanında, organik gereksinimlere uygun ürünler yetiştiriliyor. Avusturya'da yetiştirilen bu organik ürünler, 1995 yılından bu yana bir kalite damgası taşıyor.

Bu branşa genel olarak biyo şarap, biyo et, biyo süt ürünleri, biyo meşrubatları ve biyo besin takviye maddeleri üreticileri dahildir. Biyo üretiminin temel düşüncesi; tarımın, hammaddelerinin ve enerjinin hassas bir şekilde kullanarak en yüksek gıda kalitesidir. Biyolojik işlemenin amacı, henüz insan müdahalesi olmadan kendini ayarlayan kapalı madde dolaşımlarıdır.

Biyolojik tarım, Avusturya'da çok uzun bir geleneğe sahiptir. Henüz 1920'li yıllarda ilk biyo çiftçisi resmen tescil edildi. Biyonun Avusturya'da bu kadar iyi gelişmiş olması, topografik şartlara da bağlıdır. Ülkenin %70'i, yoğun tarımsal yapılara neredeyse hiç izin vermeyen ve biyolojik çalışma şeklini teşvik eden dağlık bölgede bulunmaktadır.

Branşın şirketleri için, her sene Nürnberg'de 130 ülkeden fazla 2.300 katılımcı ve neredeyse 50.000 uzman ziyaretçi ile düzenlenen dünya yönlendirme fuarı Biofach önem taşımaktadır.

Private Label

Avusturya'yayı büyük bir geçiş dalgası, 1990'lı yıllarda yakalamıştı, o dönemlerde yerel bir süpermarket zinciri, tüm şubelerinde biyo gıdaları raflarına almaya başlamıştı. Böylece arz ve talep, birbirine iyi bir şekilde uyarlanabildi ve biyo çiftçileri de güvenli, uzun vadeli alım kaynaklarına sahip oldu. Başarı, ihtiraslı denemenin hakkını verdi: Sadece birkaç yıl sonra her bir market zinciri, yelpazesinde kendine ait bir biyo markasına sahip oldu. Özel Label alanında Avusturya'nın biyo ürünleri öncüdür. Biyo etkisine ilave olarak bölgesel menşei ve hayvan ile çevre koruması da merkezi pazarlama ve satış argümanlarıdır.

Kalite, yenilik ruhu ve çeşitlilik

Avusturyalı biyo ürünler, uluslararası kıyaslamada özellikle mükemmel kalitesi ile öne çıkmaktadır. Ancak Avusturya'nın KOBİ'lerin ürün çeşitliliği ve yenilik sevdası da ön plana çıkmaktadır. Avusturya'nın branşında, uluslararası sevilen lezzetler üretilmektedir, seri mallar değil.

Avusturyalı biyo üreticileri; peynir ve sür ürünleri, et ve salam sosis ürünleri, meyve ve sebze suları, ekmek ve bisküviler, kabak çekirdeği ürünleri, çikolata, tahıllar ve beslenme takviye maddeleri konusunda başarılıdır.

1980'li yıllardan beri Avusturya'da örneğin biyo çay, baharat karışımları veya çikolata sunan geleneksel firmalar gibi örneğin biyolojik beslenme takviyeleri veya şekersiz biyo çay içecekleri ile konumlanan yeni firmalar da bulunmaktadır.

Avusturyalı firmalar, küçük yapılara rağmen dünya pazarlarında boy gösteriyorlar zira yenilikçi fikirlere sahipler, devamlı geliştirmeler ve harika bir müşteri hizmeti ile kabul görmektedirler. Küçük ölçekli işletme olarak küçük serilerde esnek bir şekilde müşteri isteklerini yerine getirebiliyorlar.

Avusturyalı şirketlerin yenilik sevgisine ilişkin olan ve Nürnberg'de Biofach'da sunulan iki örnek: Beslenme takviye maddeleri, hem doğal hem de biyo kalitesinde ve arılarının nektarı doğal parklar gibi garantili bir şekilde kirlenmemiş lokasyonlarda toplayan arıcılık işletmesi.

Son güncelleme:
2018.03.29
Yazdır
©©ADVANTAGE AUSTRIA