Advantage Austria Zobrazit navigační panel
Předpokládáme, že jste z Přesměrovat na tuto stránkuZměna země

Přehled

Díky mezinárodní provázanosti svých vzdělávacích institucí je Rakousko obzvlášť atraktivním místem pro získání vzdělání a pro realizaci výzkumu. Zájemci z celého světa si mohou vybrat z oblastí jako ekonomie, tzv. life sciences, cestovní ruch a mnoha dalších. Nabídka vzdělávacích služeb je přitom rozmanitá – od produktových školení, přes školení pro globální trhy, přizpůsobená požadavkům zadavatele, až po mezinárodní vysokoškolské kurzy. Různé kurzy, semináře a výukové moduly pořádané v Rakousku i v zahraničí, stejně jako vzdělávání nabízené on-line, jsou odpovědí na trend směrem k tzv. znalostní společnosti a přispívají ke konkurenceschopnosti v situaci, kdy se trhy vyznačují stále složitější strukturou.

Obsah

Vzdělávací příležitosti pro dynamickou ekonomiku

Poptávka po vzdělávacích produktech se neustále zvyšuje. Růst trhu v oblasti vzdělávání souvisí s dynamickým hospodářským vývojem na rozvíjejících se trzích, s rostoucími kvalifikačními požadavky v mnoha ekonomických odvětvích a s programy celoživotního vzdělávání pro zaměstnance. Rakouští dodavatelé vzdělávacích služeb, kteří je i exportují, jsou přesně obeznámeni se situací svých zahraničních zákazníků a vytvářejí pro ně optimálně přizpůsobené programy a kurzy.

Transfer znalostí a zdrojů poskytovatelů vzdělávacích služeb z Rakouska, kteří nabízejí své služby na mezinárodní úrovni, zahrnuje vzdělávací příležitosti jak mimo Rakousko („outgoing“), tak v Rakousku („incoming“). Zahraniční zákazníci mohou vybírat ze široké škály dodavatelů se sídlem v Rakousku z oblasti vysokoškolského vzdělávání a dalšího vzdělávání, stejně jako mezi výrobními podniky a podniky služeb.

Rakouští dodavatelé orientovaní na export mají k dispozici školicí zařízení a střediska v zahraničí, díky nimž je realizován export rakouských vysokých standardů ve vzdělávání a cenného know-how. Jejich zařízení v Rakousku jsou dobře propojena jak v rámci Rakouska, tak na mezinárodní úrovni a mnoho z těchto firem nabízí e-learning – flexibilní řešení pro zákazníky po celém světě.

Nabídky pro zahraniční zájemce jsou rozmanité

Rakousko se orientuje na export a nabídka pro zahraniční zájemce je široká:

 • firmy nabízející vzdělávání dospělých a další vzdělávání,
 • poskytovatelé školicích služeb,
 • školy, vysoké školy, univerzity, studijní obory a
 • vzdělávací programy.


Obsahy vzdělávacích programů jsou velmi různorodé. Mezi poskytovatele služeb odborné přípravy patří odborníci pro produktová školení a další vzdělávání, ale také jsou zde zastoupeny mimo jiné tyto oblasti:

 • ekonomika,
 • správa/administrativa/řízení,
 • cestovní ruch,
 • stavebnictví a ekologie,
 • lékařství,
 • sociální a zdravotní profese,
 • tzv. life sciences,
 • média a IT,
 • kulturní vědy a pedagogika.

Příklady poskytovatelů vzdělávacích služeb z Rakouska, kteří nabízejí své služby na mezinárodní úrovni

V rámci franšízingové sítě WIFI International fungují firmy, které poskytují služby dalšího vzdělávání, podle příkladu institutu WIFI, a to v Bulharsku, v Chorvatsku, Polsku, Rumunsku, Srbsku, na Slovensku, v České republice a v Maďarsku. Nabídka sahá od seminářů až po kurzy managementu, které se konají z velké části jako školení ve firmách.

Univerzita Donau-Universität Krems je jedním z největších poskytovatelů vzdělávacích programů při zaměstnání v Rakousku a zároveň centrum pro další vzdělávání na vysokoškolské úrovni v Evropě. Nabídka zahrnuje přes 150 studijních programů, mimo jiné z oblasti ekonomie, práva či lékařství.

Středisko MCI Management Center Innsbruck nabízí akademické kurzy, studijní programy, semináře a školení v oborech ekonomika, management, cestovní ruch, právo, IT, sociální oblast, zdravotnictví a technika a spolupracuje mimo jiné s institutem Frankfurt School of Finance & Management.

Hlavní cílové trhy institutu IMC Fachhochschule Krems , a to vzdělávání v oblasti ekonomie, life sciences a zdravotnictví, se v současné době nacházejí na Blízkém východě (Ázerbajdžán, Írán, Jordánsko, Omán a Sýrie).

Institut WU Executive Academy poskytuje vzdělávání a další vzdělávání v oblasti managementu a koncipuje programy přizpůsobené příslušnému zahraničnímu trhu. Pokud jde o cílové trhy střední a východní Evropy, patří k předním poskytovatelům.

Na školení uživatelů systému SAP se specializuje společnost Biz-Consult Unternehmensberatung GmbH a zároveň je partnerem institucí vzdělávání dospělých v Chorvatsku a v Maďarsku.

Ve Štýrském Hradci (Graz) působí Technische Universität Graz – „Life Long Learning“ a poskytuje služby v oblasti postgraduálního technického a přírodovědného vzdělávání.

Vzdělávací systémy společnosti Bilfinger VAM Anlagentechnik GmbH (vormals MCE Industrietechnik Linz GmbH & Co) , která se zaměřuje na svařování a vzdělávání v oblasti technologie CNC, se realizují v mnoha zemích, mimo jiné v Libyi, Číně, Indonésii, ve Vietnamu, na Filipínách, Srí Lance, v Saúdské Arábii a také v Nigérii či Bosně a Hercegovině.

Vzdělávání v rámci skupiny EMCO Gruppe se týká oblasti obrábění a skupina je kompetentním partnerem v soustružení a frézování. Školí programátory, obsluhu strojů a údržbový personál na celém světě.

Institut Bit best in training je partnerem pro rozvoj a využití informačních technologií ve vzdělávání. Firma má šest dceřiných společností v Německu, ve Švýcarsku, v Chorvatsku, Polsku, Rusku a v České republice a mnoho spolupracujících subjektů a jejich prostřednictvím realizuje zahraniční projekty.

Společnost Body & Health Academy GmbH se soustředí na předávání znalostí pro oblast zdravotnictví a nabízí semináře, workshopy, programy dalšího vzdělávání a též diplomní a akademické vzdělávací programy.

Tisk
©©ADVANTAGE AUSTRIA