Advantage Austria Pokaż nawigację
Przypuszczamy, że jesteś z Przejdź do strony krajowejZmień kraj

Krótki zarys

Pewne i niezawodne dostawy energii elektrycznej mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania gospodarki i dobrobytu mieszkańców. Austriacka gospodarka energetyczna przygotowana jest na rosnące zapotrzebowanie energii oraz nowych technologii. Dotyczy to nie tylko rynku rodzimego, ale także klientów na całym świecie.

Treść

Elektrownie z Austrii

Budowa elektrownii w Austrii ma długą tradycję. Viktor Kaplan skonsturował w 1913 roku turbinę wykorzystywaną w wodzie o niskim ciśnieniu, która ze względu na swoje obrotowe i skrzydlate łopatki znajduje zastosowanie przy dużych i zmiennych masach wody o niewielkim spadku. Te oraz inne wynalazki austriackie są w użyciu na całym świecie.

Silniki i stal szlachetna

Firma ELIN Motoren będąca jednym z wiodących producentów silników i generatorów dysponuje ponad 100 letnim doświadczeniem w obszarze techniki napędowej. To przedsiębiorstwo austriackie jest partnerem dla wszystkich podmiotów związanych z dostawami dla dużych elektrowni.

Przedsiębiorstwo voestalpine Edelstahl GmbH dostarcza komponenty stalowe do elektrowni. Firma jest wiodącym dostawcą precyzyjnie wykonanych łopatek do turbin wykorzystywanych do produkcji energii.

Elektrociepłownie

Elektrociepłownie oferują najlepsze wykorzystanie nośników energii przy produkcji energii cieplnej. Także w tym segmencie w Austrii działa wielu innowacyjnych i zorientowanych na eksport producentów.

Energia wodna

Czyste i pozbawione emisji zanieczyszczeń wytwarzanie energii przy użyciu siły wody ma w Austrii długą tradycję. Austriaccy producenci stawiają na sprawdzone i wydajne technologie przy projektach elektrowni i z sukcesem eksportują tę wiedzę za granicę. W ten sposób np. w Turcji jedna trzecia znajdujących się w budowie elektrowni wodnych powstaje przy udziale firm austriackich.

Liderzy z Austrii

Andritz Hydro jest jednym z największych na świecie oferentów hydraulicznych systemów wytwarzania energii. Przedsiębiorstwo dostarczyło m.in. elektromechaniczne oprzyrządowanie i ciśnieniowe systemy przewodów rurowych do elektrowni wodnej na Kostaryce. Udane projekty zostały przeprowadzone także w Korei Południowej, w Pakistanie, Peru i Nigerii.

Verbund AG jest największym austriackim koncernem energetycznymn zorientowanym na energię wodną. Udział energii wodnej w koncernie wynosi 90%, co plasuje go w europejskiej czołówce. Obok rynku austriackiego firma zainteresowana jest także rynkiem niemieckim.

Górnictwo i wydobycie ropy

W Austrii działa wiele firm specjalizujących się w dostawach sprzętu dla górnictwa oraz przymysłu naftowego oraz gazowego. Obok niezywkle wysokiej jakości produktów i ich niezawodności za sukces na rynkach zagranicznych odpowiada również austriacki know-how z zakresu technologii.

Specjaliści Hightech na polu naftowym

Firma Schoeller-Bleckmann Oilfield Technology GmbH (SBOT) wytwarza wysokoprecyzyjne części ze stali niemagnetycznej wykorzystywane w technologiach wiercenia kierunkowego. Przedsiębiorstwo jest częścią firmy Schoeller-Bleckmannn Oilfield Equipment AG (SBO) z siedzibą w Ternitz i posiada firmy siostrzane oraz punkty sprzedaży na całym świecie. Firma została założona w 1862 roku przez Alexandera Rittera von Schoeller i rozwinęła się do wysoko wspecjalizowango i notowango na giełdzie lidera w dziedzinie Oilfield Service.

Bezszwowe rury stalowe, wysokojakościowe produkty z Austrii

Schoeller Bleckmann Edelstahlrohr GmbH jest partnerem w przemyśle naftowym i gazowym. 96%produkowanych przez firmę bezszfowych rur stalowych kierowana jest na eksport do ponad 40 państw.

Globalna bliskość partnerów jest odpowiedzialna za sukces firmy voestalpine Tubulars GmbH & Co KG . Do palety produktów przedsiębiorstwa należa bezszwowe rury stalowe o średnicy zewnętrznej od 26,7 do 177,8 mm, będące istotnym komponentem przy transporcie w przemyśle gazowym i naftowym. Międzynarodowa sieć sprzedaży tej styryjskiej firmy obejmuje przedstawicielstwa w Houston, Dubaju oraz na Moskwie.

Sprzęt dla górnictwa

W Austrii działa wielu obecnych na rynkach światowych oferentów sprzętu dla górnictwa. Firma BBG Baugeräte GmbH produkuje urządzenia dla przemysłu budowlanego oraz kamieniołomów, a także hutnictwa, stalowni oraz górnictwa podziemnego.

SBM Mineral Processing GmbH jest specjalistą w oczyszczaniu metali. Przedsiębiorstwo oferuje gotowe pod klucz urządzenia stosowane w procesach oczyszczania kamienia naturalnego, piasku, żwiru ew. recyclingu.
Technologie do wtryskarek oraz pomp wtryskowych firmy MAI International GmbH stosowane są w tunelach, budownictwie podziemnym i górnictwie na całym świecie.

Styryjska firma Binder+Co produkuje przesiewacze stosowane w przemyśle węglowym, stalowym oraz rud.

Kopalne nośniki energii, rudy i minerały

Trwające wiele wieków wydobycie węgla w Austrii zostało ostatecznie zakończone w 2006 roku. Jednakże w dziedzinie wydobycia gazu i ropy naftowej firmy austriackie należą do wiodących, a wydobycie rud i minerałów jest na istotnym światowym poziomie. Poniżej znajdą Państwo przykłady działalności eksportowej firm austriackich w obszarze gospodarki energetycznej i surowców naturalnych.

Poszukiwanie, znalezienie, wydobycie, zabezpieczenie

Spółka OMV Aktiengesellschaft działa między innymi w obszarze rafinerii, wydobycia i produkcji. Głównym zadaniem firmy jest przetwórstwo ropy na paliwo napędowe, transport produktów oraz ich sprzedaż na stacjach benzynowych. Przedsiębiorstwo zainteresowane jest przede wszystkim dynamicznymi rynkami europejskimi. Firma OMV zaangażowana jest w poszukiwania, badania i wydobycie ropy i gazu w 17 państwach. Dodatkowo przedsiębiorstwo należy do wiodących spółek sprzedaży i logistyki gazu w Europie Środkowej.

Od 1935 firma Rohöl-Aufsuchungs AG RAG zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego. Magazynowanie gazu to dalszy obszar działania firmy, która należy do wiodących oferentów magazynów w Europie. Oprócz tego przedsiębiorstwo RAG działa w obszarze handlu i transportu gazu ziemnego oraz projektach z zakresu energii odnawialnych, jak geotermy i biogaz.

Rudy i minerały

W kopalni odkrywkowej firmy VA Erzberg GmbH (w j.niemieckim) w styryjskiej górze Erzberg wydobyto dotąd 260 mln ton rud, a pokłady jeszcze długo pozostaną niewyczerpane. Codziennie wyworzonych jest ca. 6.000 ton rud do hut w Linzu i Donawitz.

W zakładzie Waldenstein firmy Kärntner Montanindustrie GmbH wydobywana jest od ponad 100 lat mika żelazna (łuszczący się hematyt) i przerabiana na niezagrażające środowisku pigmetny do produkcji farb antykorozyjnych. W ostatnich latach mika żelazna stosowana jest przeważne do poprawiania cech tworzyw sztucznych. Z eksportem wynoszącym 90% przedsiębiorstwo zajmuje czołową pozycję na rynkach światowych. Produkt eksportowany jest do ponad 80 państw.

Od 1996 firma STYROMAG Styromagnesit Steirische Magnesitindustrie GmbH prowadzi tradycyjny zakład górczniczy i hutniczy w Oberdorfie. Wytwarzona tam kalcynowana kaustycznie magnezja stosowana jest do produkcji podłóg przemysłowych, klocków hamulcowych i kamieni szlifierskich oraz w ochronie przeciwpożarowej.

Frima MAGNIFIN Magnesiaprodukte GmbH & Co KG w Breitenau niedaleko Grazu produkuje i sprzedaje wysokiej jakości sproszkowany tlenku magnezu i wodorotlenek magnezu oraz specjalne krzemiany sodu.
Austria należy do najważniejszych oferentów rud wolframu na świecie. Ta ruda jest niezbędna w nowoczesnym przemyśle Hightech. Znajduje ona zastosowanie w wysokich temperaturach w technikach energetycznych i oświetleniowych oraz w lotach kosmicznych. Największe europejskie złoża wolframu znajdują się w Mittersill leżącym w kraju związkowym Salzburg.

Firma Wolfram Bergbau und Hütten AG zajmuje się wydobyciem i oczyszczaniem tej rudy.

Rozdział energii, techniki kontroli i pomiarów

Astriackie przedsiębiorstwa z obszaru maszynoznawstwa eksportują z sukcesem swoje produkty na cały świat. Należą do nich maszyny i urządzenia dla gospodarki energetycznej, moduły, narzędzia i automatyka gwarantujące najwyższą jakość i wydajność. Dobrze wykształceni fachowcy, wysoka świadomość jakości i powiązania z producentami w innych krajach, to elementy składające się na sukces branży. Zarówno w dziedzinie rozdziału energii, jak też technikach pomiaru i kontroli austriaccy producenci są rozchwytywani na całym świecie.

Maszyny i urządzenia do rozdziału energii

BERTSCH Holding jest od powstania w 1925 przedsiębiorstwem rodzinnym i wiodącym oferentem technik grzewczych i energetycznych.

Także tyrolska firma Ortner GesmbH (w j.niemieckim) o głębokich tradycjach jest kompetentnym partnerem w zakresie budowy budynków i urządzeń grzewczych, klimatyzacyjnych, sanitarnch i przemysłowych oraz technik ochrony środowiska. Oferta obejmuje usługi inżynieryjne oraz montażowe od doradztwa poprzez projektowanie po wykonanie i konserwację.

Spółka URBAS Maschinenfabrik Gesellschaft m.b.H dostarcza innowacyjne techniki i rzemieślnicze umiejętnosći w energetyce i należy do wiodących oferentów ogrzewań na biomasę do wytwarzania gorącej wody, pary i prądu.

Bilfinger MCE GmbH z Linz dostarcza dopasowane do klienta, wysokiej jakości kompnenty do elektrowni.
Bilfinger Maschinenbau GmbH & Co. KG jest specjalistą w produkcji pojedynczych i seryjnych turbin gazowych, wodnych i parowych.

Techniki kontroli i pomiarów

Wiedeńska firma Grabner Instruments Messtechnik GmbH jest jednym z wiodących producentów automatycznych urządzeń pomiarowych jakości produktów ropy naftowej. Innowacyjne, w pełni zautomatyzowane przenośne urządzenia do paliwa i smarów znajdują zastosowanie w laboratoriach oraz szybkich pomiarach na miejscu.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz obniżenia kosztów swoich klientów firma Phenomatics Virtual Reality Software GmbH z Linz opracowuje software pozwalający na wirtualne zwiedzanie rafinerii oraz symulację błędów i wypadków.

Drukuj
©©ADVANTAGE AUSTRIA