Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

GENEL BAKIŞ

Güvenilir bir enerji tedariki, bir ülkenin ekonomisinin işleyebilme yeteneği ve halkının refahı için büyük önem taşımaktadır. Avusturya enerji ekonomisi hem giderek artan ihtiyaca, hem de yenilikçi teknoloji talebine en iyi şekilde cevap verebilecek durumdadır. Üstelik bu sadece Avusturya pazarı için değil, dünyanın her yerinde bulunan müşteriler için de geçerlidir.

İçerik:

AVUSTURYA'DAN ELEKTRİK SANTRALLERİ

Avusturya'nın elektrik santralleri alanındaki yetkinliği, köklü bir geçmişe sahiptir. Viktor Kaplan 1913 yılında döndürülebilir kanatçıkları sayesinde düşük yükseklikten akan suyun kendi ağırlığını kullanma yeteneğine sahip olan bir düşük basınç su tribünü icat etmiştir. Bu icat Avusturya'dan dünyaya yayılmış ve geliştirilerek geniş ölçüde kullanılmıştır.

Motorlar ve İmalat Çeliği

Motor ve jeneratör üreticilerinin lider kuruluşlarından biri olarak ELIN Motoren yüksek performanslı tahrik teknolojisine dair geçmişi 100 yılın ötesine dayanan bir tecrübe birikimine sahiptir. Bu Avusturya şirketi, büyük elektrik santrallerinin tedarik zinciri alanında faaliyet gösteren bütün işletmeler için güvenilir bir ortaktır.

voestalpine Edelstahl GmbH elektrik santralleri için çelik bileşenler tedarik etmektedir. Enerji üretimi için hazırlanmış hassas türbin kürekleri alanında küresel pazar lideridir.

Isı-Güç Kuplajı

Isı-güç kuplajı sistemleri, termik enerji üretiminde kullanılan enerji kaynağından en iyi şekilde faydalanılmasını sağlamaktadır. Avusturya bu alanda da yenilikçi ve ihracata yönelik bir üreticidir.

SU ENERJİSİ

Su enerjisini kullanarak temiz ve emisyon yoksunu elektrik üretimi, Avusturya'da köklü bir geçmişe sahiptir. Avusturya'nın enerji üreticileri, elektrik santrali projeleri söz konusu olduğunda kalıcı ve etkin teknolojileri kullanmayı yeğlemektedirler ve bu esnada yapabilme bilgilerini de başarılı bir şekilde ihraç ederler. Örneğin Türkiye'de yapımı devam eden hidroelektrik santrallerinin neredeyse üçte birine Avusturya firmaları katılım sağlamıştır.

Avusturyalı Pazar Liderleri

Andritz Hydro hidrolik enerji üretimi konusunda dünyanın en büyük şirketlerinden biridir. Şirket, başkalarının yanı sıra Kosta Rika'da yapılan bir hidroelektrik santralinin elektromekanik donanımını, ayrıca tünel kaplamalarını ve basınç borusu hatlarını tedarik etmiştir. Güney Kore, Pakistan, Peru ve Nijerya'da da başarılı projeler yürütmektedir.

Verbund AG Avusturya'nın su enerjisi odaklı en büyük elektrik holdingidir. %90'lık bir hidroelektrik payıyla bu holding yenilenebilir enerji konusunda Avrupa sıralamasının en üstlerinde bulunmaktadır. Avusturya pazarının yanı sıra Almanya'daki faaliyetleri ortaklıklarıyla büyük bir önem taşımaktadır.

MADENCİLİK VE PETROL YATAĞI DONANIMI

Avusturya'da dünya çapında faaliyet gösteren madencilik donanımı şirketlerinin yanı sıra, petrol ve doğalgaz sanayi konusunda dünya lideri olan uzmanlar da bulunmaktadır. Bu şirketlerin ihracatta gösterdikleri başarı hem ürünlerinin olağanüstü kalitesine ve güvenilirliğine, hem de teknolojik yapabilme bilgisine dayanmaktadır.

Petrol Sahasında Yüksek Teknoloji Uzmanları

Schoeller-Bleckmann Oilfield Technology GmbH (SBOT) yönlendirme sondajı teknolojisi için manyetik olmayan çelikten yüksek hassasiyete sahip parçalar üretmektedir. Şirket, merkezi Ternitz'de bulunanSchoeller-Bleckmannn Oilfield Equipment AG (SBO) 'ın bir parçasıdır, dünyanın her yerinde bağlı şirketlere ve satış noktalarına sahiptir. 1862 yılında Alexander Ritter von Schoeller tarafından kurulan Schoeller Çelik Fabrikaları, günümüzde petrol sahası hizmet sanayinin borsaya kayıtlı bir uzmanına dönüşmüştür.

Dikişsiz Çelik Borular, Avusturya'nın Yüksek Kaliteli Ürünleri

Schoeller Bleckmann Edelstahlrohr GmbH petrol ve doğalgaz sanayinin en önemli ortaklarından biridir. %96'lık bir ihracat oranıyla dünyanın her yerinde bulunan 40'tan fazla ülkeye dikişsiz çelik boru satmaktadır.

voestalpine Tubulars GmbH & Co KG için müşterilerine olan küresel yakınlığı çok önemli bir başarı faktörüdür. Şirketin ürün yelpazesinde dış çapları 26,7 ila 177,8 mm arasında değişen ve petrol ve doğalgaz sanayinde taşıma ve nakliyatın en önemli unsurlarından olan dikişsiz çelik borular bulunmaktadır. Steiermark merkezli bu şirketin dünyanın her yerinde bulunan satış ağına Houston, Dubai ve Moskova'daki şubeler de dahildir.

Madencilik Donanımı Tedarikçileri

Avusturya'da dünya çapında faaliyet gösteren çok sayıda madencilik donanımı tedarikçisi bulunmaktadır. BBG Baugeräte GmbH madencilik ve taş ocağı sanayi, yüksek fırın ve çelik sanayi, ayrıca yeraltı madenciliği için cihazlar üretmektedir.

SBM Mineral Processing GmbH cevher hazırlama alanında dünya çapında faaliyet gösteren bir uzmandır. Bu Avusturya şirketi doğal taş, kum, çakıl veya geri dönüşüm için anahtar teslimi hazırlama sistemleri satmaktadır.

MAI International GmbH 'nın enjeksiyon makineleri ve enjeksiyon pompaları bütün dünyada tünel açmakta, yeraltı ve yerüstü madenciliğinde kullanılmaktadır.

Steiermak merkezli Binder+Co şirketi kömür ve çelik sanayinde, aynı zamanda cevherler için elek makineleri satmaktadır.

FOSİL ENERJİ KAYNAKLARI, CEVHERLER VE MADENLER

Yüzlerce yıl süren madencilik sanayinin ardından, 2006 yılından bu yana Avusturya'da artık kömür üretimi yapılmamaktadır. Ancak doğalgaz ve petrol taşımacılığı konularında Avusturyalı şirketler lider konumdadır, Avusturya maden ve cevher üretimi de uluslararası öneme sahiptir. Aşağıda Avusturyalı enerji ekonomisi şirketlerinin ve doğal kaynak uzmanlarının ihracat yetkinliklerine dair örnekler bulacaksınız.

Arama, Bulma, Taşıma, Depolama

OMV Aktiengesellschaft başkalarının yanı sıra rafineri, sondaj ve üretim alanlarında faaliyet göstermektedir. Ham petrolün işlenerek enerji maddelerine dönüştürülmesi, ürünlerin nakliyesi ve benzin istasyonları aracılığıyla satışı, şirketin asıl faaliyet konusunu teşkil etmektedir. Coğrafi ağırlık merkezini ise Avrupa'nın dinamik pazarları teşkil etmektedir. Petrol ve doğalgaz aramasında, çıkartılmasında ve taşınmasında OMV tam 17 ülkede faaliyet göstermektedir. Şirket öte yandan Orta Avrupa'nın lider doğalgaz ve lojistik firmalarının arasında bulunmaktadır.

Rohöl-Aufsuchungs AG RAG 1935 yılından bu yana doğalgaz ve petrol aramakta ve taşımaktadır. Doğalgaz depolamacılığı şirketin bir başka faaliyet alanıdır ve Avrupa'nın en yüksek depolama kapasiteli şirketlerinin arasında bulunmaktadır. Öte yandan RAG doğalgaz ticaretinde ve taşımacılığında, ayrıca jeotermi ve biyogaz gibi yenilenebilir enerji projelerinde de faaliyet göstermektedir.

Cevherler ve Madenler

Steiermark'ta bulunan Erzberg yerüstü maden ocaklarında VA Erzberg GmbH (Almanca) tarafından bugüne dek 260 milyon ton cevher üretilmiştir ve stoklar henüz tükenmiş değildir. Günde yaklaşık. 6.000 ton cevher Linz ve Donawitz'teki cevher ocaklarına gönderilmektedir.

Kärntner Montanindustrie GmbH 'nin Waldenstein fabrikalarında 100 yıldan uzun bir süredir çelik ışıltısı (ince pullu hematit) çıkartılmakta ve korozyona karşı koruma etkisi sağlayan boyaların üretimi için çevre dostu pigmentlere dönüştürülmektedir. Çelik ışıltısı son yıllarda plastiklerin özelliklerinin iyileştirilmesinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Şirket, %90'dan fazla bir ihracat oranıyla dünya piyasasında lider konumdadır. ürün, dünyanın 80'den fazla ülkesine satılmaktadır.

STYROMAG Styromagnesit Steirische Magnesitindustrie GmbH 1996'dan bu yana Oberdorf'taki köklü bir geçmişi olan madencilik ve cevher ocağı işletmesini çalıştırmaktadır. Burada üretilen, kavi olarak yakılmış magnezyum sanayi zeminleri, fren balataları ve zımpara taşı üretiminde kullanılmaktadır.

Graz yakınlarındaki Breitenau'da bulunan MAGNIFIN Magnesiaprodukte GmbH & Co KG , bir dizi yüksek kaliteli magnezyumoksit ve magnezyumhidroksit tozu ve özel natriyum silikatları üretmekte ve işletmektedir.

Avusturya, dünyanın en önemli wolfram üreticilerinin arasında bulunmaktadır. Bu cevher modern yüksek teknoloji sanayi için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Wolfram enerji ve ışık teknolojisindeki yüksek ısı uygulamalarında, ayrıca uzay yolculuklarında kullanılmaktadır. Salzburg yakınlarındaki Mittersill'de Avrupa'nın en büyük wolfram yatakları bulunmaktadır. Wolfram Bergbau und Hütten AG , bu cevherin çıkartılması ve hazırlanması alanlarında faaliyet göstermektedir.

ENERJİ DAĞITIMI, DENETLEME VE ÖLÇÜM TEKNİĞİ

Makine imalatı alanında çalışan Avusturya şirketleri, büyük bir başarıyla bütün dünyaya ihracat yapmaktadırlar. Bu şirketler enerji ekonomisi için makineler ve cihazlar üretmekte, müşterilerine en yüksek kaliteyi ve verimliliği garanti eden modüller, araçlar ve otomasyon sistemleri tedarik etmektedirler. İyi yetiştirilmiş uzman personel, yüksek kalite bilinci ve başka ülkelerdeki üreticilerle oluşturulan ağlar, bu sektörün başarı faktörlerinin başında gelmektedir. Hem enerji dağıtımı alanında, hem de denetleme ve ölçüm teknolojisi bakımından Avusturyalı üreticiler dünya çapında tercih edilmektedir.

ENERJİ DAĞITIMI İÇİN MAKİNELER VE CİHAZLAR

BERTSCH Holding 1925 yılındaki kuruluşundan bu yana bir aile işletmesidir. Kazan ve enerji teknolojilerinde dünya lideri konumundadır.

Tirol'un Ortner GesmbH (Almanca) sektörün köklü bir geçmişe sahip şirketlerinden biri olup, ısıtma-soğutma-hijyen için bina ve sistem teknolojileri, sanayi tesisleri ve çevre teknolojisi için yetkin bir çalışma ortağıdır. Şirketin yelpazesinde mühendislik, montaj, danışmanlıktan planlamaya, uygulamadan bakıma kadar değişen hizmetler bulunmaktadır.

URBAS Maschinenfabrik Gesellschaft m.b.H enerji teknolojisinde yenilikçi teknolojiler sunmakta olup, sıcak su, buhar ve elektrik üretmek için biyokütle santrallerinin lider yapımcıları arasındadır.

Linz merkezli Bilfinger MCE GmbH , elektrik santralleri için müşteriye özel, yüksek kaliteli ve nitelikli bileşenler üretmektedir. Bilfinger Maschinenbau GmbH & Co. KG doğalgaz, su ve buhar türbinlerini tek tek ya da küçük seriler halinde üreten bir uzmandır.

Denetleme ve Ölçüm Teknolojisi

Viyanalı Grabner Instruments Messtechnik GmbH petrol ürünlerinin kalite kontrolü için otomatik ölçüm cihazlarının dünya çapındaki lider üreticisidir. Yenilikçi, tam otomatik ve taşınabilir yakıt ve yağ ölçüm cihazları hem laboratuarlarda, hem de hızlı ölçümler için sahada kullanılabilir.

Güvenliğin artırılması ve müşterilerin maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla Linz merkezliPhenomatics Virtual Reality Software GmbH rafinerilerde sanal gezintiler yapabilmek, aynı zamanda hataları ve kazaları canlandırabilmek için yazılımlar geliştirmektedir.

Yazdır
©©ADVANTAGE AUSTRIA