Advantage Austria Pokaż nawigację
Przypuszczamy, że jesteś z Przejdź do strony krajowejZmień kraj

Przegląd

Austriacka branża informacyjna i komunikacyjna to przede wszystkim wysokiej klasy specjaliści. Dostarczają oni dopasowane do życzeń klientów rozwiązania. Od doradztwa w zakresie IT pooprzez rozwiązania sprzętowe, od dostaw sterowanych komputerowo urządzeń produkcyjnych do systemów GIS i specjalistycznych technologii telekomunikacyjnych. Branża informacyjna i komunikacyjna to liczne przedsiębiorstwa eksportujące oferowany know-how.

Treść

Doradztwo, rozwiązania programowe i sprzętowe

Dobry sytem edukacyjny i sprzyjające badaniom otoczenie to najlepsze warunki rynkowe dla oferentów informatycznych rozwiązań programowych i sprzętowych. W Austrii mają one długą tradycję, to tutaj działał zbudowany przez Heinza Zemanka w 1955 roku komputer na tranzystorach zwany "wietrzykiem majowym".

Technologie informacyjno-komunikacyjne w Austrii

Wiedeń należy do największych lokalizacji technologii informacyjnych i komunikacyjnych Europy i uważany jest za ich stolicę w Europie Środkowej i Wschodniej. Wiele przedsiębiorstw austriackich i międzynarodowych wybrało Wiedeń na centralę dla swojej działalności w Europie Środkowej i Wschodniej.

Vienna IT Enterprises (VITE) założone w 2004 roku jako sieć komunikacyjna dla firm IT, jednostek badawczych i rozwojowych oraz edukacyjnych.

Region wokół Wiednia zaliczany jest do jednych z bardziej atrakcyjnych lokalizacji dla firm. We wszelkich sprawach związanych z otwarciem firmy, współpracą i wsparciem informacji udziela VIENNA REGION Marketing GmbH .
ICT – Burgenland działa w centrum technologicznym w Eisenstadt i stanowi klaster informacyjny i komunikacyjny dla Burgerlandu.

Podobne instytucje, centra technologiczne i dla nowych przedsiębiorstw działają także w innych krajach związkowych. Kompleksowe usługi dla firm IT oferowane są na terenie całego kraju.

Austriacka Izba Gospodarcza organizuje corocznie E-Day oferując możliwość nawiązania kontaktu i wymiany doświadczeń w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Doradztwo ekspertów

W Austrii działają liczne przedsiębiorstwa oferujące usługi doradztwa IT i inne usługi informatyczne, a także specjalistyczne i kompletne rozwiązania. Oferta sięga od usług konsultingowych poprzez optymalizację pracy do doradztwa w zakresie infrastruktuy.

Oferenci tacy jak S&T Austria wspierają duże i średnie przedsiębiorstwa wzdłuż całego łańcucha tworzenia wartości IT. Dodatkowo w Austrii działają wysoce wyspejalizowani doradcy IT oferujący kompleksowe usługi konsultingowe dopasowane do specyfiki branży. Wiedza fachowa oraz znajomość rynku czyni austriackich doradców IT porządanymi w kraju i za granicą.

Więcej na temat doradztwa IT w Austrii znajdą Państwo w zakładce „doradztwo i inżynieria" .

Oprogramowanie od specjalistów

Software z Austrii znajduje zastosowanie na całym świecie. Bogata oferta sięga od oprogramowania dla szpitali po rozwiązania dla urządzeń uzdatniania wody dla przemysłu.

Firma celum GmbH (in Englisch) opracowuje oprogramowanie Systemów Zarządzania Dokumentami umożliwiające przetarzanie wszelkich form dokumentów, jak obrazy, pliki pdf, firmy video oraz prezentacje PowerPoint. Eksport stanowi 80% produkcji firmy. Klienci firmy pochodzą między innymi z Ameryki Północnej i Południowej oraz Europy Wschodniej.

Przedsiębiorstwo RF-iT Solutions GmbH działa w obszarze oprogramowania oraz usług systemów RFID. Firma jest liderem w segmencie mody i motoryzacji.

BEKO Holding AG koncentruje się na rozwiązaniach do zarządzania cyklem życia produku i angażuje sie w obszarze zielonej energii i systemach inteligentnego opomiarowania oraz inteligentnych systemach elektroenergetycznych.

Założona w 1985 roku firma Software AG oferuje na całym świecie wyosokowydajne banki danych, Application Development Tools oraz technologie integracyjne dla firm z obszaru bankowości, ubezpieczeń, handlu i przemysłu.

Należąca do grupy Novomatic-Gruppe firma Greentube I.E.S. GmbH jest wiodącym oferentem rozwiązań dla gier w internecie, urządzeniach mobilnych oraz iTV. Jedną z popularniejszych gier firmy Greentube jestt gra 3D „Ski Challenge“, wyścig narciarski, która ma już ponad 6 milionów fanów.

update software AG produkuje od lat 90. dopasowane do życzń klienta rowiązania z zakresu Customer Relationship Management (CRM). Przedsiębiorstwo wspiera ponad 1500 firm na całym świecie, posiada przedstawicielstwa w Europie oraz USA i wyznacza światowe standardy w zakresie systemów CRM. Potrzeby przemysłu zaspokajają rozwiązania branżowe dla obszarów life science, financial service, przemysł produkcyjny oraz budownictwo i dosawy dla budownictwa.

Firma eworx Network & Internet GmbH należy do pionierów w Austrii w zakresie e-mail marketingu i obsługuje klientów z całego świata. Razem z partnerami firma opracowuje strategie e-mail marketingu od pomysłu po techniczne zastosownie z mailworx.

Hardware

Na rynku austriackim znajduą Państwo producentów innowacyjnych rozwiązań komputerowych:

 • systemy sygnalizacji pożarowej, systemy komunikacyjne i bezpieczeństwa
 • systemy komunikacji w transporcie
 • stacje pomiarowe dla potrzeb rolnictwa

W Austrii produkowane są również półprzewodniki wykorzystywane w technice medycznej oraz przemysłu samochodowego.

Austriaccy producenci hardware zorientowani są eksportem swoich produktów i cieszą się uznaniem na rynkach międzynarodowych. Przykład: firma Schrack Seconet AG , wiodące na rynkach międzynarodowych austriackie przedsiębiorstwo high-tech oferujące systemy sygnalizacji pożarowej, systemy przyzywowe i komunikacji.

Digital Factory, Telematyka, Systemy Informacji Geograficznej

Synergia modeli cyfrowych i efektywnego zarządzania danymi pomaga w optymalizacji kompleksowych procesów. Telematyka łączy telekomunikację i informatykę w zintegrowanych innowacyjnych zastosowaniach, przede wszystkim w obszarze transportu i ruchu drogowego. Stale rośnie również siła branży systemów informacji geograficznej. 

Digital Factory

Synerga modeli cyfrowych i wydajnego zarządzania danymi pomaga przedsiębiorstwom produkcyjnym w optymalizacji kompleksowych procesów. Oprogramowanie planistyczne i symultaniczne dla fabryk cyfrowych może być zastosowane w

 • przemyśle samochodowym
 • przemyśle lotniczym
 • przemyśle elektrycznym
 • budowie maszyn i urządzeń

Fabryki cyfrowe odgrywają ważną rolę zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym. W obszarze tym projekt ten przeszedł z fazy pilotażowej do zastosowania w codziennej produkcji. W Austrii działa szereg przedsiębiorstw software oferujących oprogramowanie planistyczne i symulacyjne do zastosowania w fabrykach cyfrowych:

przedsiębiorstwa takie jak CSB Systems Austria , Data Systems Austria oraz HC Solutions oferują innowacyjne i dopasowane do branży rozwiązania programowe do strategicznego kierowania przedsiębiorstwem.

W ostatnich latach utworzyły się w obszarze fabryk cyfrowych ważne centra kompetencyjne. Należą do nich między innymi:

Telematyka

Do głównych obszarów działania telematyki zalicza się sieci komputerowe jak np. internet, sieci telefonii stacjonarnej i komórkowej. Firmy austriackie działają z sukcesami w następujących polach:

 • telematyka transportu (ITS – Intelligente Transportsysteme)
 • automatyka budynków (Facility Management)
 • telematyka usług (E-business, E-commerce, E-logistics, E-government)
 • telematyka medyczna (E-health)
 • telematyka edukacyjna (E-learning)
 • telematyka bezpieczeństwa

Firma Kapsch jest wiodącym austriackim integratorem systemów dla najnowocześniejszych rozwiązań telekomunikacyjnych i sieciowych oraz znanym oferentem rozwiązań IT. Z platformą telematyczną Kapsch TrafficCom oferuje szereg rozwiązań w tym możliwość generowania danych o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym. Pozwala to operatorm na redukcję kosztów, zwiększenie bezpieczeństwa i lepsze zarządzanie.

Frequentis (w j. angielskim) oferuje systemy komunikacji i informacji oraz produkty dodatkowe i serwis w postaci rozwiązań Control Center. Firma jest oferentem niezawodnych systemów komunikacji głosowej i liderem światowym w systemach komunikacji głosowej dla kontroli ruchu powietrznego.

Der Austrian Traffic Telematics Cluster (ATTC) powstał w 2003 roku jako zrzeszenie wspierające telematykę. Partnerzy zajmujący się badaniami naukowymi, ekonomią i przemysłem pracują tu razem nad nowymi osiągnięciami i praktycznym wykorzystaniem nowych technologiii na polu systemów telematycznych dla transportu.

Systemy Informacji Geograficznej (GIS)

Austria stała się ważnym oferentem w stosunkowo młodej branży systemów informacji geograficznej. Umożliwiają one

 • cyfrowe wprowadzanie
 • zapis i reorganizację
 • przetwarzanie i analizę
 • alfabetyczne i geograficzne uporządkowanie

danych geograficznych. GIS odgrywają ważną rolę w wielu obszarach zarządzania danymi oraz podejmowania decyzji.
GIS-Cluster Salzburg wspiera poprzez współpracę pomiędzy MSP i uniwersytetami oraz pozauczelnianymi jednostkami badawczymi transfer wiedzy pomiędzy strefą badawczą i naukową. Współpracujące w ramach klastru przedsiębiorstwa oferują pełną paletę usług i wiedzę z zakresu realizacji projektów:

 • usługi zapisywania danych przestrzennych lub gograficznych
 • organizacja banku danych
 • analiza informacji
 • wizualizacja
 • komunikacja

Klaster GIS w Salzburgu jest wyjątkowy pod względem wielkości i zróżnicowania oferty.

Oprócz tego MSP otrzymuą wsparcie naukowe od: 

Drukuj
©©ADVANTAGE AUSTRIA