Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

GENEL BAKIŞ

Avusturya'nın bilişim ve iletişim teknolojisi, uzmanlara ait bir sektördür. Bunlar, bütün dünyadaki müşterilerine tam istedikleri şekilde bireysel çözümler üretirler. Bilişim danışmanlığından özel donanım çözümlerine, üretim birimleri için bilgisayarla yönetilen sistemlerin hazırlanmasından geniş kapsamlı Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) uygulamalarına ve özel telekomünikasyon uygulamalarına kadar: Avusturya'nın Bilişim ve İletişim Teknolojisi (BİT) sektöründe ihraç edilebilir yapabilme bilgisine sahip çok sayıda şirket bulabilirsiniz.

İçerik:

DANIŞMANLIK, YAZILIM, DONANIM

İyi bir eğitim sistemi ve araştırma dostu bir çevre, yazılım ve donanım çözümleri üzerinde çalışan şirketlerin bulunduğu bir pazar için son derece uygun koşullar teşkil etmektedir. Bu koşullar, Avusturya'da oldukça eski tarihlerden beri bulunmaktadır. Çünkü Avrupa'nın tümüyle transistorlarla çalışan ve Heinz Zemanek tarafından 1955 yılında Viyana Teknik Üniversitesi'nde yapılan ilk bilgisayarı olan "Mailüfterl" bu ülkede bulunmaktadır.

BİT Merkezi Avusturya

Viyana Avrupa'nın en büyük BİT merkezleri arasında bulunmakta olup, Orta ve Doğu Avrupa'nın bilişim başkenti olarak görülmektedir. Çok sayıda Avusturya şirketinin yanı sıra, çokuluslu şirketler de Orta ve Doğu Avrupa'daki faaliyetleri için Viyana'yı kendilerine merkez olarak seçmişlerdir. Vienna IT Enterprises (VITE) 2004 yılında bilişim şirketleri, araştırma ve geliştirme kuruluşları, ayrıca eğitim kurumları için bir ağ teşkil etmesi için kurulmuştur.

Viyana'nın içi ve civarının bütünü, şirketler için merkezlerini oluşturmakta en cazip yerlerdir. Şirket kuruluşlarında, ilişkilerinin oluşturulmasında, teşviklerde ve işbirliklerinde VIENNA REGION Marketing GmbH geniş kapsamlı danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. ICT – Burgenland teknoloji merkezi Eisenstadt'ta bulunmaktadır ve Burgenland merkezinin bilişim ve iletişim iş kümesini oluşturmaktadır.

Kuruluş ve teknoloji merkezlerinin yanı sıra, bilişim ve iletişim alanı için teknoloji merkezleri başka eyaletlerde de bulunmaktadır. Bundan ötürü Avusturya'nın her yanında bilişim şirketleri için geniş kapsamlı servis hizmetlerinin verilmesi sağlanmıştır.

Avusturya Ticaret Odası her yıl düzenlediği E-Gün ile hem gereken ilişkileri sağlamak, hem de BİT alanında günlük meseleler ve inovasyonlar hakkında görüş alışverişinde bulunmak için bir platform teşkil etmektedir.

Güçlü Danışmanlık Hizmetleri

Avusturya'da bilişim danışmanlığı, özel ve komple çözüm sağlayıcılığı ve her türden elektronik veri işleme hizmetleri sunan çok sayıda şirket bulunmaktadır. Bu hizmetler işleyiş süreçlerinin en mükemmel hale getirilmesin danışmanlığından altyapı danışmanlığına kadar çok geniş bir alanı kapsamaktadır.

S&T Austria gibi şirketler büyük ve orta ölçekli şirketleri, bilişim değer artış zincirinin her aşamasında desteklemektedirler. Bunun yanı sıra Avusturya'da sektörün ihtiyaçlarını nokta atışıyla tam gerektiği gibi karşılayan, yüksek uzmanlığa sahip sektöre özel danışmanlık hizmetleri veren şirketler de bulunmaktadır. Bu şirketlerin alanlarındaki mükemmel yetkinlikleri ve pazar bilgileri, Avusturya'nın bilişim danışmanlarını yurt içinde ve dışında bulunan şirketlerin aranan birer çalışma ortağı yapmıştır.

Avusturya'nın bilişim danışmanlığı konusunda sahip olduğu yetkinliğe dair ayrıntılı bilgiler"Danışmanlık ve Mühendislik" adresinde bulabilirsiniz.

Uzmanlar Tarafından Hazırlanan Yazılımlar

Avusturya'da hazırlanan yazılımlar dünyanın her yerinde kullanılmaktadır. Hastan yazılımlarından, sanayi için su temizleme sistemlerinde kullanılan yazılımlara kadar, son derece zengin bir ürün yelpazesi mevcuttur.

celum GmbH (İngilizce) resimler, PDF dosyaları, videolar ve Power Point sunumları gibi verilerin etkin bir şekilde yönetilmesi için gereken DYS (Doküman Yönetim Sistemi) yazılımları geliştirmektedir. Şirketin ihracat oranı %80'in üzerindedir. Müşterileri genellikle Kuzey Amerika, Güney Afrika ve Doğu Avrupa'da bulunmaktadır.

RF-iT Solutions GmbH RFID (Radyo Frekanslarıyla Tanımlama) yazılımları ve hizmetleri alanında faaliyet göstermektedir. Şirket aynı zamanda moda ve otomotiv pazarlarında da lider konumdadır.

BEKO Holding AG Ürün Yaşamdöngüsü Yönetimi (PLM) üzerinde yoğunlaşmakta olup, yeşil enerji alanında akıllı sayaç ve akıllı şebeke çözümleri konusunda da faaliyet göstermektedir.

1985 yılında kurulmuş olan Software AG , dünyanın her yerinden banka, sigorta, ticaret ve sanayi şirketleri için güçlü performanslı veri bankaları, uygulama geliştirme araçları ve entegrasyon teknolojileri geliştirmektedir.

Avusturya'nın Novomatic Grubu'na dahil olan Greentube I.E.S. GmbH internet, mobil cihazlar ve ITV için garning çözümleri geliştiricisi ve satıcısıdır, bu alanda lider konumdadır. Greentube şirketinin en sevilen ve başarılı "skill games"lerinden biri, 3D oyun olarak geliştirilmiş, halen dünyanın her yerinde 6 milyondan fazla hayranını ekran başına kilitleyen bir kayak yarışı olan "Ski Challenge“dır.

update software AG , 1990'lı yıllardan bu yana Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) alanında ihtiyaca uygun, sektöre özel çözümler geliştirmektedir. Şirket dünya genelinde yaklaşık 1.500 kuruluşa hizmet vermekte olup Avrupa ve ABD'de şubelere sahiptir ve CRM sistemleri alanında uluslararası standartlar belirlemektedir. Önceden konfigüre edilmiş sektör çözümlerine sahip yazılım güncellemeleri yaşam tarzı, finansal hizmetler, üretim sanayi, yapı ve yapı tedariki sanayinin özel taleplerini karşılamaktadır.

eworx Network & Internet GmbH e-posta pazarlamacılığı alanında Avustrya'nın öncüleri arasındadır ve Avrupa'nın her yerinde bulunan müşterilerine hizmet vermektedir. eworx bir uzxman olarak çalışma ortaklarıyla birlikte konseptten mailworx ile e-posta pazarlama stratejilerinin teknik uygulamalarını gerçekleştirmektedir.

Donanım

Avusturya pazarında aşağıdaki donanım çözümleri için lider konumda üreticiler bulunmaktadır:

 • Yangın alarmı, iletişim ve güvenlik sistemleri
 • Taşımacılık alanında iletişim sistemleri
 • Tarım için ölçüm istasyonları

Tıp teknolojisi ve otomotiv sanayi için yüksek kaliteli yarı iletkenler de Avusturya'da üretilmektedir.

Avusturyalı donanım üreticilerinin tümü ihracata ve servise yönelik faaliyet göstermekte olup, dünyanın bütün pazarlarında rekabet gücüne sahiptirler. Bir örnek vermek gerekirse: Yangın alarmı, iletişim ve güvenlik sistemleri alanlarında faaliyet gösteren Avusturyalı bir yüksek teknoloji şirketi olan Schrack Seconet AG , dünya pazarlarında lider konumda bulunmaktadır.

DİJİTAL FABRİKA, TELEMATİK, COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ

Dijital modellerin ve etkin veri yönetiminin sinerjileri, kompleks süreçleri optimize etmeye yardımcı olmaktadır. Telematik, telekomünikasyon ile bilişimi, özellikle trafik ve taşımacılık alanlarında olmak üzere inovatif uygulamalarla birbirine entegre etmektedir. Coğrafi Bilgi Sektörü de Avusturya'da giderek büyümektedir.

Dijital Fabrika

Dijital modellerin ve etkin veri yönetiminin sinerjileri, üretim yapan şirketlerde kompleks süreçleri optimize etmeye yardımcı olmaktadır. Avusturya'nın planlama ve simülasyon yazılımları dijital fabrika alanında

 • taşıt sanayinde
 • uçak sanayinde
 • elektronik sanayinde
 • sistem ve makine imalatında

kullanılabilir. Özellikle taşıt sanayi alanında dijital fabrika lider bir konum almaktadır. Bu alanda bu konsept pilot aşamasından düzenli üretime geçişi sağlamış bulunmaktadır. Avusturya'da dijital fabrikayı gerçekleştirmek için planlama ve simülasyon yazılımları üreten bir dizi yazılım şirketi bulunmaktadır:

Örneğin CSB Systems Austria , Data Systems Austria ve HC Solutions gibi şirketler operatif ve stratejik şirket yönetimi ve yönlendirmesinin bütünü için inovatif ve sektöre özel yazılım çözümleri üretmektedir.

Geçtiğimiz yıllar zarfında dijital fabrika alanında önemli yetkinlik merkezleri meydana gelmiştir. Bunların arasında aşağıdaki örnekler bulunmaktadır:

Telematik

Telematiğin en önemli alanları arasında örneğin internet, telefon ve mobil telsiz ağları gibi bilgisayar ağları bulunmaktadır. Avusturya şirketleri aşağıdaki alanlarda başarıyla temsil edilmektedir:

 • Trafik telematiği (ITS – Akıllı Taşımacılık Sistemleri)
 • Bina otomatizasyonu (Bina/Tesis Yönetimi)
 • Hizmet telematiği (E-çalışma, E-ticaret, E-lojistik, E-devlet)
 • Sağlık telematiği/Telemattıp (E-sağlık)
 • Eğitim telematiği (E-öğrenim)
 • Güvenlik telematiği

Kapsch firması telekomünikasyon ve şebeke alanında "en ileri teknoloji" çözümleri için Avusturya'nın lider sistem entegratörlerinden ve bilişim çözümlerinin saygın üreticilerinden biridir.Kapsch Telematik Platformu ile Kapsch TrafficCom diğerlerinin yanı sıra gerçek zamanlı trafik verileri hazırlanması konusunda da çözümler ortaya koymaktadır. Bu açık sistem ile yol işletmecileri tasarruf edebilir, güvenliği yükseltebilir ve hizmetleri iyileştirebilir.

Frequentis (İngilizce) dünyanın her yerinde iletişim ve bilgi sistemleri kurmakta, ayrıca kontrol merkezi çözümleri formunda ürünler ve hizmetler de sunmaktadır. Şirket, kesinti tehlikesi olmayan sesli iletişim sistemleri konusunda lider konumda bulunmaktadır. Sivil Havacılık Trafiği Yönetiminde de Frequentis dünya pazarı lideridir.

Austrian Traffic Telematics Cluster (ATTC) 2003 yılında bir telematik teşvik derneği olarak kuruldu. Avusturyalı araştırma, ekonomi ve sanayi şirketleri burada trafik sisteminde kullanılan yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve pratik uygulamasının sağlanması konularında ortak çalışmalar yürütmektedirler.

Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS)

Avusturya, görece yeni coğrafi bilgi sektöründe ilerlemeyi sağlayan bir konumda bulunmaktadır. GIS bir mekâna bağlı verilerde

 • dijital kaydı
 • saklama ve yeniden organizasyonu
 • modelleme ve analizi
 • alfanümerik ve grafik çıktı almayı

mümkün kılmaktadır. Coğrafi Bilgi Sistemleri veri yönetimi ve karar alma gibi pek çok alanda çok önemli hizmetler üstlenmektedirler.

Salzburg GIS İş Kümesi KOBİ'ler ile üniversiteler ve üniversite dışı araştırma kurumları arasındaki işbirliğini destekleyerek, araştırmacılar ile ekonomi arasındaki bilgi transferini mümkün kılmaktadır. GIS İş Kümesi'nde birlikte çalışan şirketler, aşağıda belirtilen konularda eksiksiz bir hizmet yelpazesi ve kapsamlı proje yetkinliği sunmaktadır:

 • Bölgesel veya coğrafi veri kaydı hizmetleri
 • Veri bankası organizasyonları
 • Bilgi analizleri
 • Görselleştirme
 • İletişim

Salzburg GIS İş Kümesi, büyüklüğü ve hizmet çeşitliliği ile dünya genelinde benzersiz bir konuma sahiptir.

Bunun dışında KOBİ'ler: 

'den bilimsel destek almaktadır.

Yazdır
©©ADVANTAGE AUSTRIA