Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

SAYILAR VE VERİLER

Avusturya'nın 120'den fazla şirketi her yıl uluslararası finans kuruluşları ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 200'den fazla projeye katılmaktadır. Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından hazırlanan çok sayıda projeye, Avusturyalı şirketler konsorsiyumlarla katılmaktadır. Coğrafi yakınlık ve geçmişe dayalı ilişkiler nedeniyle Avusturya şirketleri Güneydoğu Avrupa'da ve bütün Karadeniz Bölgesi'nde tercih edilen yatırımcılar konumundadırlar. Latin Amerika, Afrika ve Asya'da alınan işlerin sayısında da sürekli bir artış gözlemlenmekte olup, pek çok şirket bu bölgelere yerleşmiş bulunmaktadır.

Dünya Bankası

Avuturya şirketlerinin katılım gösterdiği projelerin büyük bir kısmı Dünya Bankası Grubu tarafından finanse edilen projelerdir: Uluslararası Kalkınma Birliği (IDA) ile Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) tarafından 2013 yılında finanse edilen projelerin işlem hacmi yaklaşık 70 milyon USD tutarındadır.

2007-2013 yılları arasında yaklaşık 505 milyon USD değerinde proje Avusturyalı şirketlere verilmiştir. Böylece Avusturya, karşılaştırmada OECD ülkeleri arasında 10. ve Dünya Bankası üyeleri arasında ise 29. sırada yer almaktadır.

Kalkınma Bankaları

Avusturya şirketleri giderek artan sayılarla her yıl Asya Kalkınma Bankası (ADB) , Amerika Ülkeleri Kalkınma Bankası (IDB) , Afrika Kalkınma Bankası (AfDB) , Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Avrupa Yatırım bankası (EIB) tarafından hazırlanan projelere katılmakta ve çeşitli uluslararası finans kuruluşlarının fonlarından faydalanmaktadır.

Avusturya şirketleri, Asya Kalkınma Bankası'nın uluslararası projelerine 2012 yılında toplam 9,4 milyon USD işlem hacmiyle büyük bir başarıyla katılım sağladılar. Bu projeler örneğin Gürcistan, Bhutan, Pakistan, Bangladeş, Maldivler, Nepal, Samoa, Sri Lanka, Endonezya, Hindistan ve Çin.

Avusturyalı şirketler EBRD finansmanlı projelerde ise lider konumundadır: 2012 yılında Avusturya kamu sektöründe 67,4 milyon AVRO değerindeki proje hacmi ile temsil edildi (EBRD Toplamı 2012: 1,28 milyar AVRO)

Yazdır
©©ADVANTAGE AUSTRIA