Advantage Austria Zobrazit navigační panel
Předpokládáme, že jste z Přesměrovat na tuto stránkuZměna země

Přehled

Rakouští výrobci spotřebního zboží nedodávají své produkty pouze rakouským zákazníkům, ale dlouhodobě je i vyvážejí. Ke koncovým spotřebitelům na celém světě se tak dostávají rakouské produkty, ať se jedná o vybavení do domácnosti, o dekorativní předměty, svítidla, textil, porcelán nebo vysoce kvalitní vinné sklenice, křišťálové šperky či hry. Ale nejen to, i za leckterým dalším spotřebním zbožím a produkty životního stylu, které se objeví na mezinárodních trzích, se skrývá design, strojové zázemí či zařízení, inženýrská řešení a testovací technologie z Rakouska.

Obsah

Tam, kde se budoucnost snoubí s tradicí – spotřební zboží pro světové trhy

Rakouští výrobci spotřebního zboží a výrobků životního stylu mají obzvlášť dobrý cit pro měnící se životní styl a změny v klíčových spotřebitelských segmentech. Nabídka zahrnuje vedle několika významných světových značek i celou řadu výrobků, které se vyznačují vysokou kvalitou řemeslného zpracování, vyráběných malými a středními podniky s dlouhou firemní tradicí a distribuovaných do celého světa.

Pro rakouské výrobce je dodržování nejvyšších standardů samozřejmostí, a to nejen u běžných produktů životního stylu, ale také v oblasti spotřebního zboží pro každodenní použití. Výrobky z Rakouska jsou synonymem důvěry v kvalitní provedení a spolehlivou funkčnost, a to jak u výrobků určených pro rozsáhlou distribuci, tak u luxusního zboží.

Šperky a módní doplňky

Šperky a módní doplňky z Rakouska si podmanily svět. Exkluzivní bižuterní zboží z křišťálu od společnosti Swarovski je důkazem, že kreativní design a kvalita provedení otevírá cestu na mezinárodní trhy. Společnost se na jedné straně specializuje na doplňky z křišťálu pro módní průmysl, pro oblast svítidel a vybavení interiéru. Na druhé straně se šperky a doplňky z křišťálu od této společnosti z Tyrolska prodávají ve více než 1 150 obchodech po celém světě. A v Rakousku mají svůj původ také zlaté a stříbrné šperky pro náročné zákazníky na celém světě. Rakouský podnik Hirsch vyrábí vysoce kvalitní náramky a od roku 2003 je hlavním dodavatelem švýcarského odvětví výroby luxusních hodinek.

Vynikajícím způsobem jsou na mezinárodních trzích zastoupeny i brýle rakouské provenience. Společnost Silhouette International z Lince disponuje 13 dceřinými společnostmi a prodejními partnery ve více než 100 zemích a vyrábí vysoce kvalitní brýle, jako např. brýlové obroučky z titanu, které si nacházejí cestu k zákazníkům na celém světě.

Dárky, hry, kancelářské potřeby

Rakousko má co nabídnout všem trhům pro koncové spotřebitele na celém světě. Nabídka je pestrá, od tradičních sněžících koulí, přes výrobky pro segment dárkových předmětů, které slaví úspěch díky kreativním řešením a špičkovým technologiím, až po razítka od světové jedničky na trhu. Spotřební zboží z Rakouska má zkrátka svůj neopakovatelný charakter.

Rakouští tvůrci her a výrobci hraček nabízejí širokou škálu stolních, karetních a společenských her, a to jak hry tradiční a osvědčené, tak zcela nové. Například vídeňská továrna Ferd. Piatnik & Söhne , založená v roce 1824, kde se vyrábějí hrací karty, společenské hry nebo skládačky puzzle, je zastoupená ve více než 60 zemích. Na mnoha trzích ve světě jsou žádány dětské hračky z masivního rakouského dřeva stejně jako odolné a potřebám dítěte přizpůsobené velké hračky z plastu, které jsou vyráběny v souladu s nejpřísnějšími rakouskými normami jakosti.

Pokud jde o segment kancelářských potřeb, nachází se v Rakousku hned několik firem, které na mezinárodních trzích zaujímají přední pozici. Papír a razítka rakouské výroby oslovují zákazníky na celém světě. Společnost Trodat GmbH z hornorakouského Welsu je světovou jedničkou na trhu samobarvících razítek a strojů pro laserové gravírování. Společnost Trodat je průkopníkem v mezinárodním měřítku na poli průmyslového značení a vyváží 98 % svých produktů do 160 zemí.

Celosvětový trh oceňuje exkluzivní výrobky

Společnost Riedel Glas je synonymem pro vysoce kvalitní vinné sklenice. Vyrábějí se v rodinném podniku v tyrolském Kufsteinu. Kvalita vinných sklenic Riedel přesvědčila i velmi populárního znalce kultury konzumace vína, Roberta Parkera: „The finest wine glasses for both technical and hedonistic purposes are those made by Riedel.“

Houslová virtuoska Anne-Sophie Mutterová, houslistka Chee-Yun či jazzman Barre Philips a mnoho dalších světově proslulých hudebníků spoléhá na kvalitní struny vyrobené v Rakousku: Společnost Thomastik-Infeld ve Vídni vyrábí od roku 1919 špičkové struny na kytaru, kontrabas a housle.

Dekorativní a funkční osvětlení rakouské provenience

Společnost EGLO je jedním z nejúspěšnějších dodavatelů dekorativního osvětlení pro domácnost. Od poloviny 80. let 20. století působí firma EGLO i na mezinárodní úrovni. Dnes svá vysoce kvalitní interiérová svítidla distribuuje více než 70 poboček na celém světě.

Společnost J. & L. LOBMEYR GmbH se od roku 1823 specializuje na nejjemnější řemeslné zpracování skla, jedná se tedy o tradiční podnik, kde se vyrábějí nápojové skleničky stejně jako džbány či vázy a křišťálové lustry. Tyto exkluzivní prvky vyrobené v tomto vídeňském podniku si nacházejí cestu do slavných operních domů, koncertních sálů, muzeí a luxusních hotelů, a to nejen v Evropě, ale i v Asii.

Firma Bakalowits Licht Design GmbH už v roce 1885 vyvážela do Ameriky a Asie a vystavovala v roce 1900 své křišťálové lustry na Světové výstavě v Paříži.

Společnost XAL GmbH vyrábí svítidla a světelné systémy pro použití v obchodech, kancelářích, hotelech a obytných prostorách. V 16 lokalitách sedmi zemí pracuje cca 400 zaměstnanců v oblasti vývoje, výroby a prodeje. Společnost sídlí ve Štýrském Hradci (Graz) a její hlavní dceřiné společnosti se nacházejí v Mnichově, v Curychu, Londýně a New Yorku.

Rakouský spotřební průmysl včera a dnes

Věděli jste, že mnoho produktů, které každý den usnadňují a zkrášlují život spotřebitelům na celém světě, vděčí za svou existenci invenci rakouských vynálezců? Josef Madersperger například vytvořil šicí stroj, Peter Mitterhofer vynalezl psací stroj a první portrétní objektiv sestrojil Peter Wilhelm Friedrich von Voigtländer. Carl Auer von Welsbach zdokonalil plynové světlo a žárovku.

Jaká je situace v současné době? Dnes naleznete v Rakousku mnoho společností, které nabízejí

  • poradenství a technická řešení,
  • strojní zařízení,
  • přístroje a příslušenství,
  • designová řešení,
a tím také poskytují individuální řešení pro nejrůznější potřeby průmyslu spotřebního zboží.

Individuální řešení

V Rakousku si odpovídající nabídku najdou jak velkoprůmyslové subjekty v daném odvětví, tak specializované malé firmy v oblasti výroby spotřebního zboží. Pro všechny služby spojené s výrobou spotřebního zboží se najde kompetentní, na vývoz orientovaný dodavatel – a to od poradenských služeb až po speciální nástroje, ale i od výrobní linky jako systémového řešení až po produktový design v nejvyšším segmentu trhu.

Například kasina ve více než 60 zemích využívají vybavení a know how rakouské společnosti Novomatic , lídra na trhu, který provozuje též mezinárodní sázkové kanceláře a který svým zákazníkům nabízí široké spektrum služeb při řízení kasin.

Díky souborům ucelených řešení pro realizaci operních a divadelních představení představuje rakouská firma ART for ART Theaterservice GmbH spolehlivého partnera pro nejlepší jeviště světa. Firma se může mimo jiné pochlubit referencemi, jako je Metropolitní opera v New Yorku, Theatre des Champs Elysées v Paříži a Hyogo Art Performing Centre v Japonsku.

Produktový design

Vývoj směřující k dokonalému, modernímu průmyslovému a produktovému designu vedl v Rakousku v posledních letech k založení mnoha podniků, které se úspěšně zabývají marketingovým segmentem „design/ztvárnění“. Jejich práce v oblasti produktového designu se odráží nejen v příznivých odbytových objemech zákazníků, ale také z hlediska mezinárodních ocenění za design.

Zejména v oblasti kosmetiky, kde v neposlední řadě právě oči rozhodují o tom, jaký obal zvítězí, nabízí firma ALPLA WERKE Alwin Lehner GmbH & Co KG díky svým značným technologickým možnostem moderní realizaci inovativních produktů. Společnost patří ve světovém měřítku k předním subjektům jak z hlediska pozice na trhu, tak z technologického hlediska, a to v oblasti plastových obalů.

Společnost MARETO Kunststoffverarbeitung GmbH v burgenlandském Parndorfu dodává své rtěnky, balzám na rty a plastové tuby největším společnostem v kosmetickém průmyslu a dosahuje podílu exportu ve výši 99 %.

Nové trhy

Vzhledem k relativně malému domácímu trhu je pro rakouské firmy obzvláště důležité budovat si pozici mezi novými cílovými skupinami. Takové zkušenosti přispívají k vývozním předpokladům a schopnostem rakouských firem. Rakouské podniky jsou ideálními partnery pro expanzi na nové trhy – a může se jednat například o design produktů pro seniory nebo o ideální produkt pro koncové uživatele na prosperujících trzích.

Tisk
©©ADVANTAGE AUSTRIA