Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

GENEL BAKIŞ

Avusturyalı tüketim malları üreticileri sadece yurt içindeki tüketicilere hizmet vermekle kalmayıp, ihracata alanında da oldukça başarılı olduklarını ortaya koymaktadırlar. İster mefruşat ve dekorasyon eşyaları olsun, ister aydınlatma, tekstil, porselen, yüksek değerli şarap kadehleri, kristalden yapılmış süs eşyaları ve oyunlar, bütün dünyadaki son tüketiciler için her türden eşya Avusturya’dan gelmektedir. Sadece bununla da sınırlı kalmıyor: uluslar arası pazarlardaki bütün bu tüketim ve yaşam tarzı ürünlerinin arkasında Avusturya tasarımları, makineleri ve sistemleri, mühendisliği ve kontrol sistemleri bulunmaktadır.

İçerik:

GELECEK BİLİNCİNE SAHİP VE GELECEĞE YÖNELİK: DÜNYA PAZARI İÇİN TÜKETİM MALLARI

Avusturyalı tüketim ve yaşam tarzı malları üreticilerinin yaşam tarzlarında ve en önemli tüketim alışkanlıklarında görülen değişiklikleri derhal sezinlemelerini sağlayacak güçlü bir yetenekleri vardır. Köklü bir şirket geçmişine sahip olan ve hem yurt içindeki, hem de yurt dışındaki tüketiciler için geleneksel işletme kalitesinde eşyalar üreten çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletme, Avusturya'nın dünya çapında satış yapan işletmelerini beslemektedir.

Sadece klasik yaşam tarzı ürünlerinde değil, aynı zamanda günlük yaşamda kullanılan ihtiyaç maddelerinin en yüksek kaliteye sahip olmaları, Avusturyalı üreticiler için olağan bir standarttır. İster kitlelere yönelik günlük hayat ürünü, ister de lük eşya olsun, Avusturya ürünlerinin tümü kaliteye güven ile aynı anlamı taşımaktadır.

Ziynetler ve Aksesuarlar

Avusturya'nın ziynetleri ve aksesuarları dünyayı fethetmiştir. Swarovski 'nin seçkin kristal bijuterisi, yaratıcı tasarımın ve kaliteli işçiliğin uluslararası pazarların kapısını açabileceğini ispat etmiştir. Swarovski bir yandan moda sektörü, aydınlatma ve iç mimari için kristal bileşenler uzmanıdır. Öte yandan bu Tirol firması dünya çapında 1.150’den fazla mağazada kristal ziynetler ve aksesuarlar satışa sunmaktadır. Ayrıca Avusturya dünyanın her yanındaki üst düzey müşteriler için altın ve gümüş ziynet eşyaları da üretmektedir. Avusturyalı Hirsch şirketi yüksek değerli bilezikler üretmektedir ve 2003 yılından bu yana İsviçre’nin lüks saat sanayinin ana tedarikçisi konumundadır.

Avusturya’da üretilen saatler de uluslar arası pazarda çok başarılı bir şekilde temsil edilmektedir. Merkezi Linz şehrinde bulunan Silhouette International on üç bağlı şirketi ve 100’den fazla ülkede bulunan satış ortaklarıyla, örneğin tüm dünyada alıcı bulan titanyum çerçeveli gözlükler gibi ürünler üretmektedir.

Hediyelik Eşya, Oyunlar, Büro Malzemeleri

Avusturya dünyadaki bütün son tüketici pazarlarına sunabileceği ürünlere sahiptir. Bu ürünler son derece geniş bir yelpazeye sahiptir: Geleneksel kar kürelerinden yaratıcı çözümlerle teknolojinin son seviyesine ulaşan hediyelik eşya sanayi ürünlerinden mühürlere kadar her konuda dünya lideridir: Avusturya’nın tüketim malları karakter sahibidir.

Avusturya'nın oyun firmaları ve oyuncak üreticileri kutu oyunlarından kart ve aile oyunlarına kadar uzanan, hem klasik hem de yenilikler içeren geniş kapsamlı bir programa sahiptirler. Viyana’nın 1824 yılında kurulmuş olan oyun kartları fabrikası Ferd. Piatnik & Söhne oyunları, yapbozları ve oyun kartlarıyla 60’dan fazla ülkede temsil edilmektedir. Masif Avusturya ahşabından yapılmış çocuk oyuncaklarının yanı sıra, Avusturya’nın en yüksek kalite standartlarına uygun olarak plastikten yapılmış, sağlam ve çocuklara uygun açık hava oyuncakları da dünyanın pek çok pazarından yoğun talep görmektedirler.

Avusturya, büro malzemeleri piyasasında uluslar arası pazarlarda en önlerde bulunan çok sayıda şirkete sahiptir. Avusturya üretimi kâğıtlar ve mühürler bütün dünyada alıcı bulmaktadır. Yukarı Avusturya’nın Wels şehrinden
Trodat GmbH kendinden boyalı mühürler ve lazerli damga makinelerinde dünya piyasası lideridir. Uluslar arası işaretleme pazarının öncüsü olarak Trodat ürünlerinin %98’ini 160 ülkeye ihraç etmektedir.

Dünya Pazarının En Seçkin Ürünleri

Bu isim, yüksek değerli şarap kadehleriyle eş anlamlıdır: Riedel Glas , Tirol/Kufstein’dan bir aile şirketinin yüksek kaliteli ürünleri. Riedel şarap kadehlerinin yüksek kalitesi, şarabın papası Robert Parker’ı da hayran bırakmıştır: “Hem teknoloji, hem de yaşam keyfi bakımından en yüksek kaliteli şarap kadehlerini Riedel üretiyor.“

Anne-Sophie Mutter, Chee-Yun, Barre Philips dünyaca tanınmış başka pek çok müzisyen, Avusturya malı kaliteli çalgı telleri kullanmaktadır: Viyanalı Thomastik-Infeld 1919 yılından bu yana yüksek değerli gitar, bas ve viyolonsel telleri üretmektedir.

Avusturya’dan Dekoratif ve İşlevsel Aydınlatma Ürünleri

EGLO ev ortamında kullanılacak dekoratif aydınlatma çözümlerinin en başarılı üreticilerinden birisidir. 1980’li yılların ortalarından beri EGLO uluslar arası alanda da faaliyet göstermektedir. EGLO’nun yüksek değerli ev aydınlatma ürünleri bugün dünya çapında 70’ten fazla şubede satışa sunulmaktadır.

J. & L. LOBMEYR GmbH , 1823 yılından bu yana en ince geleneksel el işçiliği cam sanatı ürünleri ortaya koyan bir şirkettir: Ürün yelpazesi su bardaklarından sürahilere, vazolardan kristal avizelere kadar uzanmaktadır. Bu Viyana şirketinin en seçkin ürünlerine Avrupa’dan Asya’ya kadar pek çok meşhur operada, konser salonunda, müzede ve lüks otelde tesadüf edilebilmektedir.

Bakalowits Licht Design GmbH 1885’ten bu yana Amerika ve Asya’ya ihracat yapmakta olup, kristal avizelerini 1900 yılında Paris Dünya Sergisi’nde sergilemiştir.

XAL GmbH mağazalar, bürolar, oteller ve evler için avizeler ve ışık sistemleri üretmektedir. Geliştirme, üretim ve satış bölümlerinde yaklaşık 400 kişi 16 merkez ve 7 ülkede görev yapmaktadır. Şirketin merkezi Graz’da olup, en önemli bağlı şirketleri Münih, Zürih, Londra ve New York’ta bulunmaktadır.

AVUSTURYA TÜKETİM MALLARI SANAYİNİN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Dünyanın her yerindeki tüketicilerin günlük yaşamlarını kolaylaştıran ve güzelleştiren çok sayıda ürünün Avusturyalı mucitlerin buluş zenginliğinden kaynaklandığını biliyor muydunuz? Örneğin Josef Madersperger dikiş makinesini icat etmişti, Peter Mitterhofer’e yazı makinesini borçluyuz, ilk portre objektifi de Peter Wilhelm Friedrich von Voigtländer tarafından imal edilmişti. Carl Auer von Welsbach da havagazı lambalarını ve elektrik ampulünü mükemmelleştirmişti.

Ya bugün? Bugün Avusturya’da

  • danışmanlık ve mühendislik
  • makineler
  • cihazlar ve teçhizat
  • tasarım
alanlarında hizmet veren, böylece tüketim malları sanayinin çok çeşitli ihtiyaçları için bireysel çözümler üreten şirketler bulunmaktadır.

Bireysel Çözümler

Gerek branşın en büyükler, gerek tüketim malları üreticileri alanındaki uzmanlar, Avusturya'da mutlaka kendilerine uygun bir arz bulacaklardır. Danışmanlık hizmetlerinden oyuncak üretimine, sistem çözümü olarak otomatik üretim sistemlerinden üst düzey piyasa segmenti olarak ürün tasarımına kadar, tüketim malları üretimi konusunda akla gelebilecek tüm hizmetler için yetkin, ihracata yönelik sunucular bulunmaktadır.

Örneğin 60’tan fazla sayıda ülkede kumarhaneler sektöründe lider olan, aynı zamanda uluslar arası bahis büroları işleten ve müşterilerine geniş kapsamlı kumarhane yönetimi çözümleri sunan Avusturyalı Novomatic şirketinin ekipmanlarını ve yapabilme bilgisini değerlendirmektedir.

Opera ve tiyatro yapımlarının gerçekleştirilmesine yönelik komple paketleriyle Avusturyalı ART for ART ART for ART Theaterservice GmbH , dünyanın en başarılı opera ve tiyatroları için güvenilir bir ortaktır. Şirketin referans listesinde başkalarının yanı sıra Metropolitan Opera New York, Theatre des Champs Elysées Paris ve Hyogo Art Performing Centre Japan da bulunmaktadır.

Ürün Tasarımı

Çağa uygun sanayi ve ürün tasarımcılığının giderek önem kazanması, son yıllarda Avusturya'da pazarlama faktörünü başarılı bir şekilde kullanan pek çok yeni şirketin oluşmasına neden olmuştur. Bu şirketlerin ürün tasarımı konusunda ne kadar başarılı olduklarını sadece müşterilerinin sayısı değil, aynı zamanda tasarımlarına uluslararası alanda biçilen fiyatlar da ortaya koymaktadır.

Son kararı sadece gözün vermediği, ambalajın da çok önemli bir rol oynadığı kozmetik alanında, sahip olduğu büyük teknolojik imkânlarla ALPLA WERKE Alwin Lehner GmbH & Co KG yenilikçi ürünleri modern bir şekilde ortaya koyabilmektedir. Şirket, plastik ambalaj alanında dünya pazarının ve teknolojisinin liderleri arasında bulunmaktadır.

Burgenland/Parndorf’da bulunan MARETO Kunststoffverarbeitung GmbH dudak boyaları, dudak bakım ürünleri ve plastik tüpleriyle kozmetik sektörünün en büyüklerinden olup, %99’luk bir ihracat oranına sahiptir.

Yeni Pazarlar

Küçük bir yurt içi pazarı, yeni hedef grupları belirlemeyi Avusturyalı şirketler için özellikle önemli kılmaktadır. Bu tür tecrübeler, Avusturyalı şirketlerin ihracat konusundaki yetkinlikleri üzerinde olumlu bir rol oynamaktadır. İster gümüş işçiliği konusunda yeni fikirler olsun, ister gelişen pazarların son tüketicileri için yeni ürünler olsun, Avusturyalı şirketler yeni pazarlar konusunda ideal birer çalışma ortağıdır.

Yazdır
©©ADVANTAGE AUSTRIA