Advantage Austria Pokaż nawigację
Przypuszczamy, że jesteś z Przejdź do strony krajowejZmień kraj

Architektura

Hale o drewnianej konstrukcji © ADVANTAGE AUSTRIA

© ADVANTAGE AUSTRIA

Nigdzie indziej historia architektury nie harmonizuje tak perfekcyjne z nowoczesnością jak w Austrii. Klejnoty architektoniczne ze wszystkich epok można znaleźć tu praktycznie w każdym miejscu. Jednak także architektura współczesna ma do zaoferowania wspaniałe przykłady.

Treść

Tradycja i innowacja

Od Ottona Wagnera i Adolfa Loosa przez Rolanda Rainera lub szkołę architektury Vorarlberger Bauschule aż po wizjonersko-utopistyczne projekty architektoniczne Hansa Holleina czy zespołu architektów Coop Himmelblau - oto cała plejada osobistości kształtujących tę dziedzinę sztuki w Austrii. Charakterystycznymi elementami austriackiej kultury budowlanej są: 

 • komunalne budownictwo mieszkaniowe w Wiedniu od 1919 r.
 • architektoniczny podbój krajobrazu alpejskiego
 • mocno zakorzenione regionalne rzemiosło budowlane w poszczególnych krajach związkowych


Nowe zadania, nowi inwestorzy oraz nowe technologie spowodowały dużą dywersyfikację współczesnej sceny architektonicznej. Charakteryzuje ona nową generację, która wykazuje szerokie spektrum postaw. Ich cechą wspólną jest to, że świadomie odbija się w niej zarówno kontynuacja jak również brak ciągłości pozycji historycznych oraz manifestuje się w samodzielnych, autonomicznych postawach.

Działy i struktury

W Austrii można w ostatnich latach zauważyć rosnący popyt na architekturę wysokiej jakości. Po stronie podaży zauważyć można dysproporcje między wieloma małymi i niewielką ilością dużych biur architektonicznych.

W zależności od struktury przedsiębiorstw można wyróżnić trzy grupy

 • Klasyczne biura architektoniczne:
  Reprezentowane są najczęściej przez średnią generację architektów. Ich głównym zakresem działalności są projekty i planowanie, specjalizują się w obiektach określonego typu.
 • Duże biura architektoniczne:
  Zatrudniają wielu pracowników i cechują się dużą ilością partnerów. Dużą rolę odgrywa akwizycja i marketing. Najczęściej oferują całościowe pakiety, obejmujące etap doradztwa budowlanego po samo wyposażenie wnętrz.
 • Nowe biura architektoniczne:
  Najczęściej powstają poprzez połączenie samodzielnych partnerów, reprezentowanych przez zespoły robocze i kooperacje. Najczęściej są bardzo innowacyjne i interdyscyplinarne, oprócz usług architektonicznych oferują również świadczenia z zakresu grafiki, wzornictwa i innych dziedzin kreatywnych.

Internetowe bazy danych http://www.nextroom.at i http://www.austria-architects.com/en oferują szerokie informacje na temat austriackiej sceny architektów. Młode biura połączyły się w zrzeszeniu twórców architektury (ig architektur ).

Przemysł budowlany

Austriackie budownictwo, którego wartość produktu brutto wynosi około 30 mld euro, i które zatrudnia blisko ćwierć miliona osób, jest niezwykle ważną dziedziną gospodarki Austrii.

Obecna dobra koniunktura opiera się w znacznej mierze na przyspieszonej rozbudowie infrastruktury, m.in. na ofensywie austriackich kolei ÖBB w budowie dworców kolejowych, budowie stadionów na Mistrzostwa Europy 2008 oraz rozbudowie wiedeńskiego lotniska. Te działania służą ukształtowaniu Austrii jako siedziby dla biznesu i stanowią podstawę do wzrostu gospodarczego w przyszłości.

Plattforma http://www.leitbetriebe.at/en dysponuje obszerną bazą danych online wszystkich austriackich wiodących przedsiębiorstw budowlanych . Niektóre z nich angażują się również w zakresie wspierania architektury współczesnej, są to takie firmy jak chociażby Wienerberger Ziegelindustrie, Porr, Hazet, Eternit lub Pro:Holz Austria.

Inwestorzy i wykonawcy

Za każdym budynkiem kryje nie tylko architekt, lecz także inwestor. Rola najlepszego inwestora honorowana jest w Austrii przyznawaną od roku 1967 nagrodą inwestora.

Wielu dużych wykonawców przyczynia się w dużym stopniu do wspierania i rozpowszechniania austriackiej architektury, jak np.  BIG Bundesimmobiliengesellschaft , Kallco lubMischek .

Ochrona zabytków

Ochrona zabytków a Austrii leży w gestii federacji, podczas gdy uregulowania w zakresie budownictwa (zagospodarowanie przestrzenne, strefy ochronne, itd.) znajdują się w kompetencji gmin i krajów związkowych. Centralną instytucją zajmującą się ochroną, restaurowaniem i finansowaniem jest  Federalny Urząd Zabytków.

Państwowa ochrona zabytków w Austrii sięga połowy XIX w., czyli czasów, gdy działała cesarska „K.K. Central-Commission“. W 1923 r. uchwalono obowiązującą do dziś ustawę o ochronie zabytków. Udział budynków znajdujących się pod ochroną w całościowej masie budowlanej Austrii wynosi obecnie ok. 2%, co w europejskim porównaniu jest niską wartością.

Cały szereg stowarzyszeń i platform troszczy się o ochronę i zachowanie budowlanych dóbr kultury, są wśród nich m.in.:

Urbanistyka i planowanie przestrzenne

Nie tylko architektura, lecz także urbanistyka ma w Austrii długą tradycję. Już w połowie XIX w. wiedeński program odnowy zabudowy miejskiej był przykładem dla działań urbanistycznych innych ośrodków europejskich. Plan generalnej modernizacji Wiednia Ottona Wagnera z 1892 r. lub też jego późniejsza radykalnie koncentryczna koncepcja wielkomiejska z 1911 r. stały się podstawą do dyskusji toczącej się po dzisiejszy dzień.

Kompetencje państwa w zakresie planowania przestrzennego w Austrii znajdują się w gestii krajów związkowych i gmin. W celu koordynacji tych działań utworzono Österreichische Raumordnungskonferenz (Austriacką Konferencję Planowania Przestrzennego ÖROK), instytucję finansowaną przez federację, kraje związkowe i gminy. Ma ona wyłącznie kompetencje doradcze.

Więcej informacji można znaleźć na następujących stronach:

Pośrednictwo i dyskurs

Organizacje lobbingowe

Niezależne inicjatywy architektoniczne

Bazy danych online

Instytucje

Festiwale

Autor::
Doris Rothauer / Büro für Transfer
Drukuj
©©ADVANTAGE AUSTRIA