Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

İÇERİK VE MULTİMEDYA

Kırmızı bir kitap okuyan kadın © ADVANTAGE AUSTRIA

© ADVANTAGE AUSTRIA

Gelenek, yenilikle buluşuyor. Avusturya'nın çok yönlü içerik ve multimedya branşı en iyi bu şekilde tarif edilebilir. Bu alan edebiyat ve yayıncılıktan multimedya, yazılım ve internet sanayine kadar uzandığı gibi, çok sayıda yenilikçi küçük işletmeye de sahiptir.

İçerik:

GELENEK VE YENİLİK

içerik branşında yeniliğe bilhassa Avusturya'nın geniş kapsamlı edebiyat tarihinde rastlanmaktadır. Avusturya edebiyatının Arthur Schnitzler, Stefan Zweig, Marie-Ebner von Eschenbach, Ödön von Horváth, Robert Musil gibi önemli isimlerinden oluşan listesi oldukça uzundur.

Savaş sonrası Avusturya edebiyatını  H.C. Artmann ve  Friedrich Achleitner gibi isimler etrafında toplanmış olan „Wiener Gruppe“ önemli bir ivme kazandırmıştır. Dramaturya alanında da Thomas Bernhard veya kısa bir süre önce Nobel ödülüyle taltif edilmiş olan Elfriede Jelinek gibi Avustuıryalı yazarlar da büyük başarılar elde etmişlerdir.

Avusturya'nın içerik ve multimedya sektöründeki yenilikler söz konusu olduğunda, özellikle hızla gelişen elektronik medyalardan söz edilebilir. Avusturya'nın E-İçerik branşı, yerli yaratıcı ekonominin dinamik bir parçasıdır.

BÖLÜMLER VE YAPILAR

Avusturya'nın çok çeşitli içerik ve multimedya sektöründe özellikle geleneksel içerik sektörü ve E-İçerik sektörü arasında ayırım yapılabilir.

Geleneksel içerik sektörü:

 • Edebiyat
 • Yayıncılık
 • Basılı medya

E-İçerik sektörü:

 • Multimedya
 • Yazılım
 • Oyun sanayi
 • Yazılım sanayi

Avusturya'nın edebiyat ve basılı medya alanı içerik olarak çok çeşitlidir, yapısal olarak da daha önceki içerik sanayine kıyasla daha küçük yapılara sahiptir. Değer üretim zincirinde yazarın sanatsal üretimini yayıncıların organizasyon çalışmaları, matbaadaki üretim ve son olarak da kitapçılar üzerinden satış izlemektedir.

Geleneksel içerik sektörünün aksine, multimedya alanında dijital içerikler aktarılmaktadır. Avusturya'nın içerik ve multimedya sektörünün elektronik kısmı çok çeşitlidir, heterojendir ve alt gruplarına ayrılması çok güçtür. Tasarçizime veya reklam sektörüne olan sınırı çok akışkandır. E-İçerik ve multimedya sektörü genellikle bilgi işlem sektörünün yazılım alt dalının içine sınıflandırılmaktadır.

1990'lı yıllarda pazarda yaşanan patlamadan sonra bilgisayar sektörü dünya çapında bir duraklama yaşamıştır. Ancak bu eğilime rağmen Avusturya'nın bilgisayar sektörü yaratıcı alanı, özellikle de multimedya, büyümeye devam etmiştir. Özellikle dinamik oyun ve yazılım alanlarında büyük bir yaratıcılık göze çarpmaktadır. Avusturya'nın multimedya ve yazılım sektörleri, sahip oldukları yaratıcı potansiyel nedeniyle giderek daha fazla ilgi çekmektedir.

EDEBİYAT, YAYINCILIK VE BASILI MEDYA

Avusturyalı Yazarlar

Geleneksel içerik seKtörünün içindeki en yaratıcı alan olan sanatsal üretim, son derece dinamik olarak gelişmektedir. 1990'dan bu yana Avusturya edebiyatı, yazarlarındaki %30'luk bir artışla sevindirici bir büyüme göstermektedir. Avusturya'nın bu fenomeni, geleneksel kitabın bir "revival"ine dayanmaktadır.

Avusturyalı genç yazarlar sık sık uluslararası kitap fuarlarında ödüllerle taltif edilmektedirler. Günümüz Avusturya edebiyatının ödüllü yazarları arasında diğerlerinin yanı sıra Daniel Kehlmann, Wolf Haas, Daniel Glattauer, Walter Kappacher gibi isimler bulunmaktadır.

Avusturya Edebiyat Evi 20. ve 21. yüzyıl Avusturya edebiyatının geniş bir veri bankasını içermektedir.

Yayıncılık

Avusturya yaratıcılık sektörünün içinde bulunan 1.000 civarındaki yayınevi, önemli Almanya pazarında pay sahibi olabilmek için sık sıkı bir araya gelmektedir. Kitabevi ile yazar arasındaki bağlantı noktası olan yayınevleri, yılda 5.000 civarında kitap yayımlamaktadırlar. Avusturya yayıncılığının en önemli merkezi olan Viyana'da, tüm yayınevlerinin yarısı bulunmaktadır.

Avusturya'nın önemli yayınevlerinden bir seçki:

Basılı Medya

Avusturya pazarının düzenli olarak yayımlanan basılı medyalar konusunda uluslararası bir benzersizliği bulunmaktadır. Günlük gazete sektöründe beş yayınevi hakimdir:

Avusturya'nın kültür medyaları sektörü çok daha heterojen bir yapıya sahiptir ve yaratıcılık sektörünün branşları için düzenli, konuya özel yayınlar ortaya koymaktadır.

MULTİMEDYA VE E-İÇERİK

Avusturya'nın içerik ve multimedya sektörünün elektronik kısmı çok çeşitlidir, heterojendir ve alt gruplarına ayrılması çok güçtür. Tasarçizime veya reklam sektörüne olan sınırı çok akışkandır. E-İçerik ve multimedya sektörü genellikle bilgi işlem sektörünün yazılım alt dalının içine sınıflandırılmaktadır.Genellikle şu alanları kapsamaktadır:

 • Multimedya
 • Yazılım
 • Oyun Sanayi
 • İnternet ve mobil verici

Geleneksel içerik sektörünün aksine multimedya alanında dijital içerikler aktarılmaktadır. Avusturya multimedya pazarı işletmecilerinin bir çoğu, ürünlerinin birçoğunu yaratıcı-sanal bir hedef belirlenimi çerçevesinde ortaya koymaktadır.

Multimedya

Multimedya kreatif sektörü, ağırlık noktaları kültür ve yaratıcılığa yönelik şekillendirme ve programlama hizmetleri sunan işletmelerin faaliyetlerini içermektedir. Bu yaratıcılık segmenti Avusturya'nın yazılım üretiminin yaklaşık %10 kadarını teşkil etmektedir ve bilişim sektörünün %1'lik kısmı anlamına gelmektedir.

Bilişim sektörünün yaratıcılık alanı, özellikle de multimedya alanı ile içeriklerin mobil platformlarda değerlendirilmeleri, güçlü bir büyüme göstermektedir.

Creativespace platformu, bazı sunucu topluluklarının da faaliyet gösteriyor olmasına rağmen, ağırlıklı olarak çok çeşitli hizmetler üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Viyana, multimedya ve E-İçerik alanında Avusturya'nın en önemli merkezlerinden biridir. Bunun nedeni hem ekonomik altyapıya, hem de kalifiye işgücünün varlığına bağlanabilir.
Batı Avusturya'da multimedya sunucuları daha ziyade turizm sektöründe faaliyet göstermektedir.

Yazılım

Özellikle yazılım üretimi, küresel gelişmelere bağlı olarak yüksek bir pazar konsantrasyonuyla mücadele etmek durumundadır. Pazara yeni giren şirketler, büyük yazılım üreticileriyle rekabet etmek durumundadırlar. Genel olarak ne kadar fazla sayıda tüketici bir yazılımı tercih ederse, en büyük şirketlerin büyümesi de aynı hızla gerçekleşecektir kuralı geçerlidir.

Ciro değerleri göz önüne alındığında, Avusturya pazarına uluslararası şirketlerin hakim olduğu görülecektir. Yerli yazılım üreticileri daha ziyade pazardaki boşlukları doldurmaya yönelik üretim konusunda uzmanlaşmışlardır. Buna bağlı olarak Avusturya örneğin s IT Solutions veya Raiffeiseninformatik gibi şirketlerin ürettiği banka yazılımlarıyla, tüm Doğu Avrupa pazarına hakim olmayı başarmıştır.

Avusturyalı yazılım üreticilerine dair bilgiler Computerwelt veya www.top1001.at dergilerinin web sitelerinde de bulunmaktadır. Monitor isimli bilişim dergisinin internet portali de Avusturya yazılım sektörüne dair geniş kapsamlı bilgiler sunmaktadır.

Açık Kaynak Sistemleri için çözüm üreticileri Open Source Experts içinde listelenmiştir.

Oyun Sanayi

Oyun pazarı üç ayrı segmente ayrılmaktadır:

 • Power-Gaming:
  Halihazırda gerekli donanıma, teknik know-how'a ve kullanım için ihtiyaç duyulan zamana sahip olan nispeten küçük bir üretici grubu için üretilen oyunlardır.
 • Oyun konsolları:
  Oyun konsolları segmentine üç uluslararası şirket hakimdir. Bu güçlü yoğunlaşma nedeniyle bu alanda Avusturya'da yakın gelecekte de fazla bir değişiklik beklenmemektedir.
 • Casual Gaming:
  Power-Gaming'in aksine burada özel bir donanıma sahip olmayan ve daha kolay erişiliebilen oyunlara ilgi duyulan tüketiciler hedeflenmektedir. Casual Gaming alanındaki ürünler internet veya diğer mobil teknolojiler üzerinden kullanılmaktadır. Kullanımındaki kolaylıklar yüzünden bu pazara yönelik hedef gruplar Avusturya'da şu anda güçlü bir büyüme göstermektedir.

Internet ve Mobil Sistemler

Avusturya piyasası internet ve mobil sistemler için son derece uygun koşullar sunmaktadır. Avusturya, Avrupa ülkeleri arasında en yaygın internet kullkanımına ve en geniş mobil sistem ağına sahip olanların arasında bulunmaktadır.
İnternet Servis Sağlayacıları Menfaat Birliği olarak ISPA düzenli aralıklarla toplantılar düzenlemektedir.

Viyana'nın müzeler bölgesinde bulunan "Quartier Digitaler Kultur" i'da quintessenz veya funkfeuer inisiyatiflerinin yanı sıra, ARS Electronica Center'in bir şubesi de bulunmaktadır.

MENFAAT TEMSİLCİLİKLERİ VE PLATFORMLAR

Technologienetzwerk Content Industries
Yazdır
©©ADVANTAGE AUSTRIA