Advantage Austria نمایش فهرست

طراحي

Druckplatte © photocase.com/smile4mone

© photocase.com/smile4mone

امروزه طراحي براي بسياري تنها نوعي فرم دهي نيست. نه تنها اشياء و محصولات بلكه خدمات، سيستم ها و روند ها نيز طراحي مي شوند. طراحي مناظر اتريش امري متنوع، پركشش و منضبط است. اين هنر در خدمت وراث فرهنگ آينده و ايجاد پيوستگي مابين سنت ها و خلاقيت است

محتوا

سنت و نوآوري

تاريخ طراحي اتريش به گونه هاي متفاوتي مشخص شده كه گونه هاي مغاير را در يك نسبت مهيج و پرشور قرار دهد:

 • سنن و نوآوري
   طور معمول سنن و نوآوري قطب هاي مخالف يكديگر تعريف مي شوند، در حالي كه در ساختار طراحي اتريش اين دو مفهوم در ارتباط تنگاتنگ قرار مي گيرند.
 • وليدات حجيم صنعتي و اشياء لوكس دست ساز
  ساختار كارگاه ها از كارگاه هاي وين گرفته تا اشكال امروزي آن از تجسم قابل توصيفي برخوردار مي باشد.
 • گرايش و خدمات هنري
  بسياري از طراحان ممتاز جايگاه خويش را از ديدگاه فردگراي هنري اقتباس مي نمايند.

زیربنا و انشعابات

مفهوم دیزاین امروزه شامل مجموعه ای از پروسه های فرم دهی و اجرائی ابزار و خدمات است. تداخل با دیگر زمینه های خلاق بخصوص زمینه های تبلیغاتی و مولتی مدیا خیلی جا افتاده هستند. ا مروزه ديگر سیستم کلاسیک بخش بندی در موسسه های طراحی جائی ندارد. اينك قوانين حاكم بر شاخه طراحي عرضه چند جانبه خدمات و متقاطع شدن بين: 

 • طراحی تولیدی و صنعتی
 • طراحی گرافیک و ارتباطات
 • طراحی محیط ( معماری داخلی و خارجی)
 • طراحی مد و پارچه
 • طراحی دیجیتال و رسانه های گروهی
 • طراحی امور خدماتی و سرویس

است.

در اتریش شاخه های مختلف طراحی بصورت کارگاه های کوچک و شرکت های تک نفره اداره می شود. در عوض شرکت های بزرگ در زمینه های طراحی تولیدی و صنعتی مشغول به کار هستند. بیش از دو سوم طراحان بومی طبق قوانین داخلی خود و نیز خارج از قوانین متداول فعالیت می کنند.

بطور کلی نزدیکی مکانی طراحان با مراکز صنعتی از جمله نکات مهم در کار طراحی است. مراکز اقتصادی اتریش بیش از هر جا در محدوده شهر های بزرگ تمرکز یافته اند.

طراحي توليدي و صنعتي

طی سال های اخیر رشد چشمگیری در تاسیس شرکت های طراحی به چشم می خورد. بر اساس تحقیقات موسسه طراحی در اتریش 41% از شرکت های فعال در زمینه طراحی تولیدی و صنعتی بین سالهای 1996 و 2002 در اين كشور تاسيس شده اند.

شهر وین از قدیم الایام به مرکزی برای طراحی های هنری تبدیل شده است. در قسمت غربی اتریش و منطقه گراتس طراحی صنعتی حرفه ای پیشرفت چشمگیری داشته است.

از جمله شرکت های طراحی ثبت شده برای طراحی های تولیدی و صنعتی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

از جمله جوان ترین نمایندگان طراحی های صنعتی می توان به موارد زیر اشاره كرد:

بسیاری از شرکت های طراحی نوپا در کنار طراحی تولیدی به عرضه خدمات طراحی گرافیکی، رسانه ای و ارتباطی نیز می پردازند. از جمله:

بازار طراحی صنعتی در اتریش بسیار فشرده است. از اینرو طراح های تولیدی و صنعتی بومی بطور معمول خود را با بازارهای بین المللی هماهنگ می کنند. علاوه بر آن تعداد زیادی از شرکت های قدیمی و پر سابقه در این بازار مشغول فعالیت هستند که طراحی برای آنها به مثابه عامل رقابت به شمار می رود.

یست انتخابی از شركت های پیش کسوت:

طراحی گرافیک و ارتباطات

بیش از نیمی از طراحان اتریشی در زمینه گرافیک کار می کنند از جمله بسیاری از هنرمندان تجسمی. از اینرو محدودیت در خدمات طراحی گرافیکی تنها در میان شرکت های تک رو به چشم می خورد. خدمات طراحی جدید مانند طراحی ارتباطات و طراحی سازمانی مطابق با طیف تنوع پیشنهادات هستند. علاوه بر آن شاخه گرافیک ارتباط تنگاتنگی با زمینه های اقتصادی خلاق مانند موزیک، ادبیات، تبلیغات، هنر و رسانه ها دارد.

ز خیل بیشمار دفاتر و آزانس های حرفهای می توان به نمایندگان زیر اشاره نمود:

ر شاخه چاپ گرافیکی

در شاخه طراحی ارتباطات و صفحات اینترنتی 

طراحی محیطی: تزئینات داخلی و خارجی

از جمله شاخه های جدید طراحی می توان به رشد طراحی صنعتی برای اثاثیه منزل و کالاهای مصرفی اشاره نمود. در زیر نمونه هائی از آن ذکر شده است:

برخی از نمایندگان شاخه های نوین طراحی خارج از مرزهای کشور اتریش نیز به پیشرفت های بین المللی دست یافته اند. شرکت هائی مانند

تعدادی از این شرکت ها نیز در خارج از اتریش دفاتر نمایندگی افتتاح نموده اند، مانند

توليد و توزيع

اتریش عملا محلی مناسب برای شرکت های سنتی است که خود را با فعالیت های هنری به بازار شناسانده اند. شرکت هایی مانند

رابطی بین سنت و نوآوری هستند.

عدادی از شرکت های نو پا در طی همکاری با طراحان بصورت موفقیت آمیزی نبض بازار را در دست گرفته اند. مثال هائی از این شرکت ها را در زیر می بینید.

شرکت
das möbel
در شهر وین با تمرکز بر طراحی نوین منزل و ساخت خلاقانه اثاثیه منزل در شاخه طراحی اثاثیه تزئینی تحول جدید و بزرگی ایجاد نموده است.پایگاه اطلاع رساني
PureAustrianDesign
اساسا وظیفه معرفی طراحی اتریش را در سطح بین المللی بر عهده دارد.

طراحی پارچه و مد

شاخه طراحی مد و منسوجات با حدود 3% از کل شرکت های طراحی اتریش، کوچک ترین بخش طراحی را به خود اختصاص م یدهند که نیمی از آنها نیز شرکت هائی هستند که دارای هیچ شعبه و نمایندگی نیستند. معذالک طی سال های اخیر طراحی مد و منسوجات نیز رشد چشمگیری داشته است. پایگاه اطلاعاتی مد
Unit F büro für mode

در اینجا بصورت محسوسی در کسب اعتبار بین المللی و حرفه ای صحنه مد بومی نقش عمده ای ایفا نموده است.

ر همین اساس پتانسیل های رشد نیز افزایش داشته است. دو سوم مارک های بومی موفق از سال 2000 به بعد تأسیس شده اند. بیشترین میزان رشد را شاخه
pret-à-Porter
از خود نشان داده است. اين شركت ها، شرکت هائی هستند که در سال حداقل به طراحی دو کلکسیون پرداخته و این کلکسیون ها بصورت سری وارد خط تولید می شوند.

ز جمله شرکت های منتخب زیر سمبلی برای ارائه پتانسیل بالا و خلاق سطح کاری طراحان مد در اتریش بشمار می روند:

 • مارك هاي بين المللي طراحي:
  Edwina Hörl, Hartmann Nordenholz, Petar Petrov, Ute Ploier, Wendy & Jim
 • طرح های پیشگام، طرح های اولیه:
  Eva Blut, Fabrics Interseason, flor de illusion
 • طرح های کلاسیک:
  Edith A’Gay, Claudia Brandmair, Elfenkleid, Shella Kann, Michél Mayer, Claudia Rosa Lukas
 • طرح های مقطعی:
  Anna Aichinger, Awareness & Consciousness, House Of The Very Island’s Royal Club Division Middlesex Klassenkampf But The Question Is Where Are You, Now?, Wilfried Mayer, Eric Rainer
 • طرح های زیور آلات و خرده ریز:
  Sonja Bischur, Büro Baumann, Petra Galogaza, Florian Ladstätter, Melanie Haarhaus, Rosa Mosa

مارک های بومی مد غالبا توجه خود را بر روی صادرات متمرکز می کنند. در وهله اول اروپا و سپس ژاپن بازار اصلی این کالاها هستند. بیشترین صادرات اکثرا از طریق آژانس ها یا سالن های شو و در اروپا از طریق شرکت در نمایشگاه ها انجام می گیرد.

مجموعه های نمونه غالبا در خود کارخانه تولید می شوند. تولیدات انبوه به اقصی تقاط فرستاده می شوند بخصوص به تولیدکنندگان بومی پوشاک. بیشترین وارد کنندگان این محصولات کشورهای اروپای شرقی هستند.

در میان تولیدکنندگان اتریشی مد گروهی از شرکت های سنتی هستند که برای کیفیت مرغوب و کار دست اهمیت زیادی قائل هستند. برخی از این شرکت ها در راستای همکاری های خلاقانه با طراحان بصورت پایدار سرمایه گذاری می کنند. مثال هائی از این گونه شرکت ها عبارتند از:

مد جهشی بخش مستقلی از این کار را بر عهده دارد. صنعت جهشی و بخش مد با یکدیگر همکاری متقابل داشته و برقراری قوانین نوین خلاق را در لباس های سنتی بر عهده گرفته اند. برای نشان دادن وجهه مدرن سیاسی و بشر دوستانه اتریش می توان از شرکت های زیر نام برد. 

اتریش به صنعت نساجی وجهه سنتی بخشیده که غالبا در قسمت غرب اتریش با فورآرلبرگ به عنوان یک مرکز جایگاه خود را یافته است. ا ین مرکز جنبه های مثبت نوینی از خود نشان داده و دارای شبکه خوبی با طراحان بومی است. مثال هائی از این شرکت ها عبارتند ا: 

اقتصاد بافتني فورآلبرگ
Vorarlberger Stickereiwirtschaft
اتريش در توليد بافتني و طراحي و تكنولوژي بافتني در مقام چهارم جهاني قرار دارد.

میانجیگری و مذاکره

پایگاه هاي اطلاع رساني و نمایندگی ها

از جمله مهم ترین پایگاه های اطلاعاتی، مؤسسات و نمایندگی ها در اتریش عبارتند از

جشنواره ها و مناسبت ها

مولف:
Doris Rothauer / Büro für Transfer
چاپ
©©ADVANTAGE AUSTRIA