Advantage Austria Pokaż nawigację
Przypuszczamy, że jesteś z Przejdź do strony krajowejZmień kraj

Design

Płyta 'Design' © photocase.com/smile4mone

© photocase.com/smile4mone

Design jest obecnie czymś więcej niż tylko zwykłym nadawaniem kształtu. Projektowane są nie tylko obiekty i produkty, lecz także usługi, procesy i systemy. Austriackie wzornictwo jest interdyscyplinarne, pełne napięć i różnorodne. Jest ono synonimem kultury zachowania tego, co dawne, zorientowanej na przyszłość oraz synonimem łączenia tradycji i innowacji.

Treść

Tradycja i innowacja

Historia austriackiego wzornictwa charakteryzuje się częstokroć zestawianiem ze sobą przeciwieństw, tworzących jedną emocjonującą całość.

 • Tradycja i innowacja Jeśli tradycja i innowacja stanowią zwykle przeciwległe bieguny, to oba te elementy łączą się niezwykle ściśle w austriackim wzornictwie.
 • Przemysłowa produkcja masowa i luksusowe wyroby rzemieślnicze Od czasów wiedeńskich warsztatów aż po teraźniejszość dominuje charakter warsztatowy.
 • Kierunek artystyczny i usługi Wielu wspaniałych projektantów podchodzi do wzornictwa w sposób artystyczny i indywidualistyczny.

Dziedziny i struktury

Pojęcie design odnosi się obecnie do całego procesu nadawania kształtów i funkcji przy tworzeniu produktów i usług. Charakterystyczne są liczne punkty zbieżne z innymi dziedzinami kreatywności, przede wszystkim z branżą reklamową i public relations oraz zakresem multimediów. Klasyczny podział na dziedziny obecnie już niemal nie istnieje. Regułą są natomiast kompleksowe i wiązane oferty prawie wszystkich biur wzornictwa z zakresu:

 • Wzornictwa form przemysłowych i produktów
 • Wzornictwa grafiki i komunikacji
 • Wzornictwa pomieszczeń (wyposażenie wnętrz i kształtowanie przestrzeni zewnętrznej)
 • Projektowania mody i tekstyliów
 • Projektowania cyfrowego i medialnego
 • Projektowania serwisów i usług

Wzornictwo w Austrii zdominowane jest przez małe zakłady i jednoosobowe biura. Porównywalnie największe przedsiębiorstwa działają w zakresie wzornictwa form przemysłowych i produktów. Ponad dwie trzecie rodzinnych projektantów pracuje w sposób interdyscyplinarny i działa w różnych dziedzinach.

Cechą charakterystyczną jest bliska lokalizacja projektantów i przemysłu. Austriackie centra gospodarcze są zlokalizowane przede wszystkim w rejonie dużych aglomeracji miejskich.

Wzornictwo form przemysłowych i produktów

W ostatnich latach Austria przeżywa boom pod względem ilości zakładanych firm. Według jednego z badań austriackiej Fundacji Wzornictwa 41% przedsiębiorstw działających w branży projektowania form przemysłowych i produktów zostało założonych w latach 1996-2002.

Wiedeń jest tradycyjnie centrum wzornictwa ukierunkowanego artystycznie. W Austrii zachodniej i w okolicach Grazu znajduje się wielu profesjonalistów, zajmujących się industrial design.

Do najbardziej uznanych biur projektujących produkty i formy przemysłowe należą m.in.:

Do młodszych przedstawicieli industrial design należą m.in.:

Wiele spośród młodych i nowych biur projektanckich oferuje oprócz wzornictwa produktów także projektowanie grafiki, mediów i komunikacji. Reprezentantami tej grupy są:

Produkcja i dystrybucja

Austriacki rynek wzornictwa form przemysłowych jest bardzo wąski. Rodzime produkty i projektanci form przemysłowych kierują się zatem często w stronę rynków międzynarodowych. Jednakże istnieje szereg tradycyjnych austriackich przedsiębiorstw, które kładą nacisk na design jako czynnik zwiększający konkurencyjność.

Wybrane wiodące przedsiębiorstwa

Projektowanie grafiki i komunikacji

Ponad połowa austriackich projektantów pracuje w dziedzinie grafiki, wśród nich jest wielu artystów plastyków. Nieliczne firmy i „wolni strzelcy” ograniczają się jedynie do usług graficznych. Nowe usługi obejmują ofertę z zakresu projektowania komunikacji i corporate design. Ponadto dziedzina grafiki jest ściśle powiązana z innymi zakresami biznesu kreatywnego, jak muzyka, literatura, reklama, sztuka i media.

Reprezentantami licznych biur i agencji są:

• Dziedzina grafiki drukarskiej

• Projektowanie komunikacji i stron internetowych

Projektowanie wnętrz i przestrzeni zewnętrznych

Na rynek tradycyjnej austriackiej branży projektowania mebli i artykułów konsumpcyjnych wchodzi grupa młodych projektantów. Przykładami są: 

Niektórzy przedstawiciele nowej generacji projektantów w Austrii zrobili międzynarodową karierę, jak np. 

Inni natomiast założyli firmy za granicą i tam odnoszą sukcesy, jak np.: 

Produkcja i dystrybucja

Austria jest siedzibą przedsiębiorstw o długiej tradycji, które wyróżniają się ukierunkowaniem na przemysł artystyczny. Są to firmy łączące tradycję z innowacjami, takie jak:

Wiele młodych firm współpracując z projektantami z sukcesem wypełnia nisze rynkowe.

Przykładem tego są 

Na bardzo oryginalne wzornictwo meblowe stawia das möbel w Wiedniu, gdzie znaleźć można przede wszystkim produkty młodych i wchodzących na rynek projektantów oraz bardzo nowatorskie meble.

Platforma PureAustrianDesign w znacznym stopniu przyczynia się do nowej prezentacji austriackiego wzornictwa na arenie międzynarodowej.

Projektowanie mody i tekstyliów

Branża wzornictwa odzieżowego i tekstyliów, którą reprezentuje ok. 3% wszystkich austriackich firm zajmujących się wzornictwem, należy do jednych z najmniejszych.

Blisko połowa z nich to firmy jednoosobowe. Mimo to w ostatnich latach austriackie marki zyskały na znaczeniu. Do międzynarodowego uznania i profesjonalizacji rodzimej mody w znacznym stopniu przyczyniła się platforma mody "Unit F büro für mode" Odpowiednio duży jest potencjał wzrostu. Dwie trzecie austriackich marek, które osiągnęły sukces, powstało po roku 2000. Najszybciej rośnie branża pret-à-Porter. Są to firmy projektujące przynajmniej dwie kolekcje rocznie, które następnie SA produkowane seryjnie.

O wysokim potencjale kreatywności i poziomie austriackich projektantów mody świadczy kilka wybranych przykładowych firm.

 • Międzynarodowym uznaniem cieszą się takie marki, jak: :
  Edwina Hörl, Hartmann Nordenholz, Petar Petrov, Ute Ploier, Wendy & Jim
 • Awangardowe /koncepcyjne:
  Eva Blut, Fabrics Interseason, flor de illusion
 • Klasyczne:
  Edith A’Gay, Claudia Brandmair, Elfenkleid, Shella Kann, Michél Mayer, Claudia Rosa Lukas
 • Up and Coming:
  Anna Aichinger, Awareness & Consciousness, House Of The Very Island’s Royal Club Division Middlesex Klassenkampf But The Question Is Where Are You, Now?, Wilfried Mayer, Eric Rainer
 • Biżuteria i dodatki:
  Sonja Bischur, Büro Baumann, Petra Galogaza, Florian Ladstätter, Melanie Haarhaus, Rosa Mosa

Rodzime marki mody w znacznym stopniu ukierunkowane są na eksport. Głównym rynkiem docelowym jest Europa, a kolejnym Japonia. Eksport odbywa się najczęściej za pośrednictwem agencji czy showroomów (stylowych butików), a w Europie również poprzez udział w targach.

Kolekcje wzorcowe produkowane są we własnym zakładzie. Produkcja seryjna odbywa się na zewnątrz, przy czym preferowani są rodzimi producenci odzieży. Coraz większe znaczenie zdobywają zakłady produkcyjne w Europie Wschodniej.

Wśród austriackich producentów mody, można znaleźć szereg tradycyjnych przedsiębiorstw, które stawiają na wysoką jakość i ręczne wykonanie. Część z nich konsekwentnie inwestuje w innowacyjne formy współpracy z projektantami.

Samodzielną dziedziną jest moda ludowa. Współpraca pomiędzy austriackim przemysłem odzieżowym, produkującym stroje ludowe, a projektantami mody przyczynia się do nowego spojrzenia na tradycyjne stroje.

W Austrii funkcjonuje przemysł tekstylny o bogatej tradycji, który zlokalizowany jest przede wszystkim w zachodniej Austrii, a jego głównym ośrodkiem jest Przedarulania. Przemysł ten wyróżnia się dużą innowacyjnością i dobrymi kontaktami z rodzimymi projektantami.

Przykładami są:

Ewenementem jest hafciarstwo w Przedarulanii . Austria to czwarty na świecie producent haftów i pionier pod względem innowacyjnego wzornictwa i technologii.

Pośrednictwo i dyskurs

Platformy i przedstawicielstwa

Najważniejszymi platformami oraz instytucjami i przedstawicielstwami w Austrii są następujące organizacje:

Festiwale i imprezy

Autor::
Doris Rothauer / Büro für Transfer
Drukuj
©©ADVANTAGE AUSTRIA