Advantage Austria Показати навігацію

Дизайн

Druckplatte  © photocase.com/smile4mone

© photocase.com/smile4mone

Дизайн сьогодні – це набагато більше, ніж просто надання відповідної форми. Не лише об’єкти і продукти, але також послуги, процеси і системи можуть набувати різної форми. Дизайнерський ландшафт Австрії сьогодні є інтердисциплінарним, цікавим та різноманітним. Його завдання – це дотримання культури збереження, спрямованої на майбутнє, і поєднання традиції та інновацій.

зміст:

Традиції та інновації

Австрійська історія дизайну характеризується постійним протиставленням протилежностей:

 • традиції та інновації
  Якщо найчастіше традиція та інновація – це протилежні полюси, то в австрійському дизайні вони поєднуються найтіснішим чином.
 • промисловий серійний продукт і люксовий об’єкт ручного виготовлення
  З часу заснування "Віденських майстерень" і до сучасності визначальним залишається характер виготовлення в майстерні.
 • мистецьке спрямування та послуги
  Багато видатних дизайнерських позицій отримали своє вираження з мистецького індивідуалістського наповнення.

Підрозділи та структури

Поняття "дизайн" стосується сьогодні усього процесу створення форми та набуття функцій товарами і послугами. Характерними є різноманітні переплетення з іншими креативними галузями, головним чином, рекламною та PR-галуззю, а також мультимедійною галуззю. Для дизайнерських бюро сьогодні більше не є характерним класичний розподіл на підрозділи, зазвичай пропонуються комплексні та змішані послуги між такими видами продукції:

 • продукт та промисловий дизайн
 • графічний та комунікаційний дизайн
 • просторовий дизайн (внутрішнє та зовнішнє облаштування)
 • дизайн моди та текстилю
 • цифровий та медійний дизайн
 • дизайн сервісу та послуг

В Австрії на дизайнерському ландшафті домінують малі компанії та одноосібні фірми. Відносно великі компанії працюють у сфері товарного та промислового дизайну. Більше двох третин вітчизняних дизайнерів працюють одночасно у різних напрямках та галузях цього жанру.

Характерною є близькість оферентів дизайнерських розробок до промисловості. Центри дислокації промислових об’єктів зосереджені в Австрії, головним чином, у великих містах.

Товарний та промисловий дизайн

Останніми роками в Австрії відзначається значне зростання кількості нових компаній. Згідно з результатами досліджень австрійського дизайнерського фонду, в період з 1996 до 2002 років у сфері товарного та промислового дизайну виникли 41% компаній.

Відень – це традиційний центр дизайнерських розробок мистецького спрямування. У Західній Австрії та в регіоні Ґрац сформувалася професійна сцена для розвитку промислового дизайну.

Авторитетними дизайнерськими бюро в плані промислового та товарного дизайну є наступні компанії:

Молодшими представниками промислового дизайну є, зокрема:

Багато з молодих і нових дизайнерських бюро пропонують окрім товарного дизайну також послуги в розробці графічного, медійного та комунікаційного дизайну. Це, зокрема, такі компанії, як:

Продукція та збут

Австрійський ринок промислового дизайну досить малий. Тому вітчизняні товарні та промислові дизайнери орієнтуються, головним чином, на міжнародний ринок. Проте існує цілий ряд традиційно австрійських підприємств, які розглядають дизайн як фактор конкурентоздатності.

Ось лише деякі провідні компанії:

Графічний та комунікаційний дизайн

Більше половини австрійських дизайнерів працюють у жанрі графічного дизайну, серед них – багато художників. Проте виключно послуги з розробки графічного дизайну надають сьогодні лише одноосібні дизайнерські фірми та позаштатні працівники дизайнерських бюро. Нові послуги, такі як комунікаційний та корпоративний дизайн відповідають необхідності надання ширшого спектру послуг. Крім цього, у графічній сфері існують численні зв’язки з іншими креативними галузями, такими як музика, література, реклама, мистецтво, ЗМІ.

Ось лише деякі з великої кількості професійних бюро та агенцій:

• графічно-друкарська галузь:

• комунікаційний та рекламний дизайн:

Просторовий дизайн: внутрішнє та зовнішнє облаштування

Традиційна для Австрії меблева галузь та сфера виробництва товарів широкого споживання перебуває на стадії розробки нових дизайнерських критеріїв. Ось лише деякі компанії, що працюють у цьому секторі ринку дизайнерських послуг:

Деякі представники нової дизайнерської сцени в Австрії здобули визнання та популярність на міжнародній арені:

Інші відкрили свої представництва за кордоном:

Виробництво та збут

Австрія стала притулком для цілого ряду традиційних компаній, що славляться своєю художньо-промисловою діяльністю. Такі фірми, як

ефективно поєднують традиції та інновації.

Цілий ряд молодих фірм завдяки співпраці з дизайнерами успішно зайняли ринкові ніші.

Ось деякі приклади таких компаній:

 • Тірольський виробник меблів та столярної продукції Hussl
 • виробник меблів із Форарльберґу Schmidinger-Möbelbau  
 • виробник тентів Sun Square

Особливістю розробки австрійського меблевого дизайну відзначається віденська компанія das möbel , основний акцент діяльності якої припадає на розробку молодого і ще широко не визнаного житлового дизайну та інноваційного конструювання меблів.

Платформа PureAustrianDesign широко популяризує австрійський дизайн на міжнародному ринку.

Текстильний дизайн та дизайн моди

У сфері модного і текстильного дизайну сьогодні працюють близько 3% усіх австрійських дизайнерських компаній. Це найменших сектор дизайнерського ландшафту Австрії, представлений, головним чином, одноосібними фірмами. Останніми роками відбулося значне профілювання австрійських марок. Платформа моди "Unit F büro für mode" суттєво сприяє міжнародному визнанню та професіоналізації вітчизняного ринку моди.

Відповідно перспективним є також потенціал зростання. Починаючи з 2000 року були засновані дві третини вітчизняних успішних марок . Найбільших темпів приросту досягла сфера виготовлення готового одягу. Це компанії, що випускають щороку щонайменше дві колекції, які йдуть у серійне виробництво.

Ось перелік деяких позицій, які свідчать про високий креативний потенціал та рівень австрійських дизайнерів моди:

 • міжнародно визнані дизайнерські марки:
  Edwina Hörl, Hartmann Nordenholz, Petar Petrov, Ute Ploier, Wendy & Jim
 • авангардистські/концептуальні:
  Eva Blut, Fabrics Interseason, flor de illusion
 • класично орієнтовані:
  Edith A’Gay, Claudia Brandmair, Elfenkleid, Shella Kann, Michél Mayer, Claudia Rosa Lukas
 • Up and Coming:
  Anna Aichinger, Awareness & Consciousness, House Of The Very Island’s Royal Club Division Middlesex Klassenkampf But The Question Is Where Are You, Now?, Wilfried Mayer, Eric Rainer
 • прикраси та аксесуари:
  Sonja Bischur, Büro Baumann, Petra Galogaza, Florian Ladstätter, Melanie Haarhaus, Rosa Mosa

Вітчизняні модні бренди в значній мірі орієнтовані на експорт. Європа – це головний ринок збуту, за ним слідує Японія. Експорт здійснюється, головним чином, через агенції чи виставкові зали, а в Європі – додатково шляхом участі у виставках.

Колекції зразків виготовляються на власному виробництві. Випуск серійної продукції часто здійснюється на інших виробничих потужностях, головним чином, – на вітчизняних фабриках виготовлення одягу. Додаткового значення набувають виробничі потужності у Східній Європі.

Серед австрійських виробників моди є цілий ряд відданих традиціям підприємств, які неухильно дотримуються вимог високої якості та орієнтовані на ручний процес виробництва. Деякі з них приділяють значну увагу послідовній та інноваційній співпраці з дизайнерами.

Ось деякі приклади такої співпраці:

Окремий сектор займає виготовлення національного вбрання. Співпраця між австрійською індустрією виготовлення національного одягу та модою зумовила креативне нове визначення стилю національного вбрання. В секторі сучасного космополітичного "австрійського погляду" працюють такі фірми:

В Австрії існують традиційні центри текстильної промисловості, зосереджені, головним чином, на заході країни у федеральній землі Форарльберґ. Їх особливість – це високий рівень інноваційності і тісна співпраця з вітчизняними дизайнерами.

Ось лише окремі приклади:

Особливо слід згадати форарльберзьку індустрію вишивання . Австрія – це четвертий за обсягами виробник вишиваної продукції у світі та інноваційний лідер в плані дизайну і технологій.

автор::
Doris Rothauer / Büro für Transfer
Роздрукувати
©©ADVANTAGE AUSTRIA