Advantage Austria نمایش فهرست

صنعت فيلم

Filmrolle © photocase.com/hoppelhässchen

© photocase.com/hoppelhässchen

صنعت فيلم اتريش گذشته اي سرشار از فراز و نشيب دارد . اين صنعت در سال هاي اخير توجه همگان را به خود جلب كرده است. كسب جوايز و كانديد شدن براي دريافت جوايز و در فستيوال هاي ونيز و كن از موفقيت هاي اخير در اين صنعت به شمار مي رود. توجه به مفاهيم اساسي و در كنار آن توجه به سرگرمي مخاطب به صورت هم زمان،‌ از ويژگي فيلم هاي اتريشي است.

محتوا

سنن و نوآوري

فيلم جديد اتريش

صنعت فيلم اتريش، امروز تجلي تنوع و اصالت برجسته آن است. نسل آينده با استفاده از طنز كنايه آميز و مستندهاي منتقدانه اجتماعي، موفقيت هاي گذشته را به پيش مي برد. كانديد شدن و دريافت جوايز در فستيوال هاي كن و ونيز و جوايز متعدد ديگر در فستيوال هاي بين المللي، نشان دهنده ويژگي هائي از فيلم هاي اتريشي است.

فيلم هاي پيشرو و موثر

فيلم هاي پيشگام اتريش از كليد هاي اصلي تعلق فيلم هاي اتريشي به تاريخچه بين المللي فيلم است. فيلم هائي با ژانر غيرتجاري و تجربه گرا از تكنيك هاي فيلم كه فراتر از سنت هاي بنا شده است، بهره مي گيرد. از اوايل دهه 50 تاريخچه اي از فيلم هاي مدرن قابل مشاهده است كه زيربناي اصلي موفقيت هاي امروز محسوب مي شود.

بخش ها و ساختارها

صنعت فيلم اتريشي،‌ نقش كوچكي را در اروپا ايفا مي كند. در زمينه هنر، صنعت فيلم اتريش همواره مورد تشويق قرار گرفته است.

زنجيره ارزش گذاري

زنجيره ارزش صنعت فيلم، شامل توليد،‌ ظهور،‌ تكثير تا فروش و كرايه مي باشد. علاوه بر فيلم،‌ فرمت هاي دي وي دي و ويدئو هم بخشي از صنعت فيلم به شمار مي رود.

در زمينه خلاقيت،‌ مرزهاي بين سينما،‌ تلويزيون،‌ تبليغات و فيلم هاي كوتاه نامشخص است. محصولات سينمائي تنها 10/1 از توليدات فيلم را تشكيل مي دهد. در حالي كه فيلم هاي تلويزيوني سهم قابل توجهي را به خود اختصاص داده اند. مهم ترين سفارش دهنده،‌ توليد كننده و پيشرو در اتريش،‌ تلويزيون عمومي اتريش
(ORF)
است.

صنعت فيلم اتريش توسط تعداد زيادي از شركت هاي كوچك و مستقل تشكيل شده است كه از حمايت مالي موسسات محدودي برخوردارند. ويژگي ديگر قابل توجه،‌ برهم كنش اين صنعت با صنعت تبليغات و صنعت چند رسانه اي است.

اتريش كشوري با تكنولوژي بالا

اتريش كشوري است با فن آوري بالا و متخصصاني خلاق كه در سالهاي اخير در جهت توسعه تكنولوژي با سرعت زياد روبه جلو گام برداشته است. براي مثال:

 • ARRI Rental , انقلابي است در دوربين هاي فيلم برداري 35 ميلي متري
 • Riha Film , توسعه دهنده ابزارهاي فيلم مبتكرانه براي مقاصد خاص

تلويزيون و راديو

بازار راديو و تلويزيون در اتريش نسبتا كوچك و به همين دليل ورود شبكه هاي راديوئي و تلويزيوني خصوصي با تاخير زيادي صورت گرفت (راديو:1995- تلويزيون: 2002).
شبكه
ORF
درآمد سالانه 800 ميليون يوروئي خود را از تبليغات و امتيازات رسمي خود كسب مي كند، كه با دو كانال
ORF1
و
ORF2
‌اين شبكه هنوز در صدر قرار دارد.
شبكه
ATV
در حال حاضر تنها رقيب خصوصي محسوب مي شود كه 3.2% را پوشش مي دهد. ميان برنامه هاي خارجي كه با كابل يا ماهواره قابل دسترسي هستند، رقابت سختي وجود دارد.

اين شبكه در جايگاه بيستم ميان شبكه هاي تلويزيوني دنيا دارد و مهم ترين سفارش دهنده، ‌توليدكننده و پيشرو در صنعت فيلم اتريش است.

خلق و توليد

فيلم هاي مستند اتريشي، فيلم هاي كوتاه و درام حضور پررنگ تري از هميشه در فستيوال هاي فيلم دارند و هر سال جوايز مهمي را به خود اختصاص مي دهند. بيشتر اين موفقيت ها پروژه هاي مستقلي هستند كه خلاقيت و دانش توليد كنندگان اين آثار را تصديق مي كنند.

خلاقانه ترين آثار در صنعت فيلم

 • يكي از موفق ترين فيلم هاي اتريشي تا امروز "نوازنده پيانو" ساخته مايكل هانكه با فروشي در حدود 2.5 ميليون تماشاچي در دنيا است.


 • روزهاي سگي توليد 2001، محصول منتقدانه اولريش زايدل مثالي از درام نقدي- اجتماعي است.


 • مستندات نقدي-اجتماعي كه از آن جمله مي توان به كارهاي اروين واگن هوفر
 • („We Feed the World“, 2005)
 • هوبرت زاوپر
 • („Darwins Alptraum“, 2004)
 • و نيكلاوس گيرهالتر
 • („Unser täglich Brot“, 2006)
 • نام برد، منجر به موفقيت هاي سينمائي و كسب جوايز شده اند.


 • چالش برقراري تعادل در ساخت فيلم هائي كه هو تقاضا براي آنها وجود دارد و هم مردم را تحت تاثير قرار مي دهد، ‌در سالهاي اخير درآثار ولفگانگ مورنبرگر
 • („Komm, süßer Tod“, 2002, „Silentium“, 2004)
 • مايكل گلاوگر
 • („Nacktschnecken“, 2004, „Slumming“, 2006)
 • و هانس واين گارتنر
 • („Die fetten Jahre sind vorbei“)
 • قابل مشاهده است.


 • از كارگردانان موفق در سال هاي اخير مي توان به
 • Barbara Albert („Nordrand“, 1999, „Fallen“, 2006), Elisabeth Scharang,
 • Mirjam Unger, Kurt Palm, Jessica Hausner, Virgil Widrich, Florian Flicker
 • و
 • Ruth Beckermann
 • اشاره كرد. اين كارگردان تصديق بين المللي و تصديق فيلم هائي كه ژانر متنوعي را پوشش مي دهند كسب كرده اند.

توليد فيلم هاي سينمائي

شركت هاي بزرگ توليد كننده فيلم در اتريش عبارت است از:

شركت هاي جوان موفق عبارت اند از:

محصولات قراردادي كه بازار را تصاحب كرده اند با نسبت 9 به 1 پربارتر از محصولات مستقل مي باشند.
ORF
نقش بسيار مهمي در اتريش به عنوان سفارش دهنده، توليد كننده و پيشرو ايفا مي كند. ارتباط متقابل با تلويزيون در اتريش در مقايسه با ساير كشورها توسعه يافته است.

فيلم هاي تبليغاتي

فيلم هاي تبليغاتي سينمائي و تلويزيوني 20 درصد از ارزش توليد كل صنعت سينما را تشكيل مي دهد.

بسياري از شركت هاي توليدكننده فيلم بسته هاي جامعي براي تبليغات،‌پيام هاي بازرگاني، فيلم هاي مستند و درام ارائه مي كنند. با اين حال شركت هاي توليد كننده زيادي وجود دارند كه در فيلم هاي تبليغاتي متخصص هستند و با رسانه ها و با صنايع ارتباطي در ارتباط نزديكند.

كتاب صنعتي "خلق توليد" توسط انتشارات فالتر چاپ مي شود و نمائي كلي و جامع از شركت ها در زمينه خلق و توليد،‌ شامل ارائه كنندگان خدمات و مجريان را ارائه مي كند. نسخه اينترنتي آن بيش از 7500 داده در زمينه فيلم و ارتباطات را دارا مي باشد.
Internet version of creation/production

صنعت سينما

تبليغ،‌ اجاره و توزيع يك فيلم زنجيره ارزش آن را تشكيل مي دهد كه صدها ميليون يورو درآمد ايجاد مي كند و در كنار آن افراد زيادي مشغول به كار مي شوند. ارزش توليد ناخالص در اتريش در حال حاضر حدود 800 ميليون يورو است كه از آن ميان 420 ميليون يورو منجر به ايجاد ارزش ناخالص مي شود.

فيلم هاي خارجي سهم بازار 90%‌ در صنعت سينما در اتريش را به خود اختصاص مي دهند كه اكثرا محصول كشور آمريكا هستند. در سال هاي اخير محصولات سينمائي داخلي به طور متوسط سهم 8-10 درصدي در ميان فيلم هاي پيشرو در اتريش را داشته اند كه از آن ميان 6 محصول اتريشي 100.000 بليط را در اتريش پخش كردند.

اين موقعيت غالب جهاني ساختار بازار توزيع و كرايه را نشان مي دهد. از ميان 20 شركت كرايه و توزيع كه در اتريش وجود دارد،‌ بزرگترين آنها شركت هاي مادر شركت هاي خارجي اصلي هستند:
شركت
Konstantin Film
بزرگترين شركت توزيع كننده و به طور هم زمان بزرگترين اپراتور سينما در اتريش است.
Filmladen-Verleih
بزرگترين شركت فروش و اجاره فيلم هاي اتريشي است. در كنار
Polyfilm
و
Stadtkino
هم شركت هاي سينمائي هستند كه سهم بازار بالائي را به خود اختصاص داده اند.
Hoanzl
مهم ترين توزيع كننده فيلم هاي اتريشي است.

جوامع حامي فيلم

در وب سايت زير ليست كاملي از انجمن هاي بين المللي و اتريشي ديده مي شود.FAMA – Fachverband der Film- und Musikindustrie .

يارانه و كمك هاي مالي

كمك هاي مالي از دولت و ايالت ها و مردم حدود 40 ميليون يورو است. موسسه فيلم اتريش مديريت كمك هاي مالي دولتي را بر عهده دارد و كمك هاي مالي ديگر از بودجه فرهنگي فدرال تامين مي شود. موسسه فيلم با همكاري
ORF
مديريت كمك هاي مالي كسب شده از تلويزيون را برعهده دارد. در زمينه كمك هاي مالي براي شهرها وايالت ها،‌ وين بيشترين مبلغ را كه در حدود 8 ميليون يورو است در اختيار دارد.

فيلم هاي اتريشي در خارج

Austrian Film Commission - AFC
در خصوص تبليغات فيلم هاي اتريشي در خارج از اتريش و صادرات فيلم فعاليت مي كند. اين شركت مركزي بين المللي است.

Location Austria
اتريش را به عنوان محل ايده آلي براي نمايش توليدات فيلم خارجي تبليغ مي كند و در زمينه هاي كاربردي به حمايت آنها مي پردازد.
مولف:
Doris Rothauer / Büro für Transfer

داون لود اطلاعات مربوطه

چاپ
©©ADVANTAGE AUSTRIA