Advantage Austria Pokaż nawigację
Przypuszczamy, że jesteś z Przejdź do strony krajowejZmień kraj

Przemysł filmowy

Rolka filmu © photocase.com/hoppelhässchen

© photocase.com/hoppelhässchen

Austriacki przemysł filmowy ma bogatą przeszłość a w ostatnich latach znów mocno zwraca na siebie uwagę. Nagrody i nominacje w Wenecji i Cannes to przykłady niedawnych sukcesów. Radykalny a zarazem rozrywkowy, tak mógłby brzmieć opis typowego austriackiego filmu.

Treść

Tradycja i innowacja

Nowe Austriackie Kino

Rodzima kinematografia jest synonimem ogromnej różnorodności i samowolności. Przy pomocy ostrych satyr i społecznie krytycznych filmów dokumentalnych młodzi twórcy kontynuują wspaniałą tradycję. Nominacje i nagrody w Cannes i Wenecji, liczne wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach filmowych świadczą o uznaniu, jakim cieszy się Nowe Austriackie Kino.

Prekursorski film awangardowy

Film awangardowy stanowi istotny wkład Austrii w międzynarodową historię filmu. Niekomercyjny, eksperymentalny styl filmowy stosuje nietradycyjne środki filmowe. Od początku lat pięćdziesiątych ugruntowała się dzięki temu tradycja nowoczesnej kinematografii, która była prekursorska dla dzisiejszych sukcesów.

Dziedziny i struktury

W porównaniu z innymi kinematografiami austriacki przemysł filmowy jest zaledwie małym światełkiem w Europie. Jeśli zaś chodzi o renomę artystyczną, to austriaccy filmowcy należą do czołówki.

Łańcuch tworzenia wartości

Łańcuch tworzenia wartości przemysłu filmowego obejmuje etap kreowania poprzez produkcję, obróbkę i powielanie, aż po dystrybucję i wypożyczanie. Do przemysłu filmowego oprócz filmu należą również formaty video i DVD.

W zakresie kreacji granice między kinem, telewizją i produkcjami reklamowymi, filmem artystycznym i krótkometrażowym są płynne. Udział produkcji kinowych ogranicza się do około jednej dziesiątej całej produkcji filmowej. Film telewizyjny ma znacznie większy udział. Najważniejszym zleceniodawcą, producentem i instytucją wspierającą w Austrii jest telewizja publiczna ORF.

Charakterystyczna dla rodzimego przemysłu filmowego jest rozdrobniona struktura, składająca się z małych firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, która stoi naprzeciwko nielicznych instytucji finansujących. Kolejną cechą jest intensywna interakcja z przemysłem reklamowym i dziedziną multimediów.

Austria krajem high-tech

Austria jest krajem high-tech a osoby pracujące w branży kreatywnej zawsze dotrzymywały kroku pędzącemu postępowi technicznemu ostatnich lat. Wystarczy podać tylko kilka przykładów:

  • ARRI Rental , rewolucyjna kamera filmowa 35-mm
  • Riha Film , firma rozwijająca innowacyjne urządzenia filmowe do specjalnych zastosowań.

Telewizja i radio

Rynek telewizyjny i radiowy w Austrii jest dość mały, ponieważ bardzo późno został otwarty dla prywatnych nadawców (radio w 1995 r., a TV w 2002 r.).  ORF wygospodarowuje rocznie obroty przekraczające 800 mln euro z opłat i reklam. Dzięki swoim dwóm programom ORF1 i ORF2 nadal posiada ona pozycję dominującą na rynku telewizyjnym.

Wiedeński nadawca ATV jest obecnie jedyną prywatną stacją, której średni zasięg wynosi ok. 3,2%. Mocną konkurencją są zagraniczne programów, które mogą być odbierane za pośrednictwem satelity lub telewizji kablowych. W międzynarodowym zestawieniu ORF plasuje się obecnie na miejscu 20 wśród europejskich stacji telewizyjnych.

OFR jest najważniejszym zleceniodawcą, producentem i instytucją wspierającą austriacką branżę filmową.

Kreowanie i produkcja

Austriackie filmy dokumentalne, krótkometrażowe i fabularne są, jak nigdy wcześniej, obecne na festiwalach filmowych i co roku zdobywają cenne nagrody filmowe. Sukcesy te są przede wszystkim osiągnięciami indywidualnymi, które jednak świadczą o potencjale kreatywności i umiejętnościach producentów.

Najbardziej kreatywne osobistości świata filmu

  • Austriackim filmem, który dotychczas osiągnął największy sukces, jest „Klavierspielerien“ (Pianistka) Michaela Haneke. W kinach na całym świecie obejrzało ten film 2,5 mln widzów.
  • W dziedzinie dramatów społecznych znana jest krytyczna wobec Austrii produkcja Ulricha Seidlsa „Hundstage” (Upały) (2001).
  • W kinach świętowały sukcesy i zdobywały nagrody filmy dokumentalne Erwina Wagenhofera („We Feed the World“ [Nakarmimy świat], 2005), Huberta Saupera („Darwins Alptraum 2004) i Nikolausa Geyrhaltera („Unser täglich Brot“ [Powszedni chleb], 2006)
  • Trudnej sztuki tworzenia filmów wymagających a zarazem oddziałujących na publiczność dokonali w ostatnich latach w Austrii również Wolfgang Murnberger („Komm, süßer Tod“, 2002, „Silentium“, 2004), Michael Glawogger („Nacktschnecken“, 2004, „Slumming“, 2006) i Hans Weingartner („Die fetten Jahre sind vorbei“ [Edukatorzy]).
  • Kolejnymi reżyserami, którzy w ostatnich latach osiągnęli sukces, są między innymi Barbara Albert („Nordrand“, 1999, „Fallen“, 2006), Elisabeth Scharang, Mirjam Unger, Kurt Palm, Jessica Hausner, Virgil Widrich, Florian Flicker i Ruth eckermann. Zdobyli oni dzięki filmom różnych gatunków uznanie na międzynarodowych festiwalach.

Produkcja filmów fabularnych

Duże studia filmowe w Austrii to między innymi:

Młode, lecz odnoszące sukcesy , studia filmowe to m.in.:

Rynek zdominowany jest przez produkcje na zlecenie. Stosunek filmów na zlecenie w porównaniu do produkcji własnych niezależnych filmowców wynosi ponad 9 : 1. ORF odgrywa w Austrii ważną rolę jako zleceniodawca, producent i instytucja wspierająca. Bliskie związki z telewizją są w przeciwieństwie do innych krajów bardzo uwydatnione.

Film reklamowy

Film reklamowy, zarówno w wersji kinowej jak i telewizyjnej posiada 20% udział w ogólnej wartości produkcji filmowej, a tym samym zajmuje ważną pozycję jako zleceniodawca dla całej branży.

Większość austriackich firm producenckich oferuje całe spektrum usług – filmy reklamowe, gospodarcze, dokumentalne i fabularne. Mimo to w zakresie filmu reklamowego funkcjonuje szereg wyspecjalizowanych firm produkcyjnych, które są blisko związane z branżą mediów jak również komunikacji.

Najszerszy przegląd wszelkich oferentów z zakresu kreowania i produkcji wraz ze wszystkimi usługodawcami i dostawcami oferuje branżowa książka creation/production, wydawana regularnie przez wydawnictwo Falter. Internetowa wersja creation/production zawiera ponad 7.500 na bieżąco aktualizowanych danych z branży filmowej i komunikacyjnej.

Rynek kinowy i promocja

Promocja filmu poprzez reklamę, wypożyczanie i dystrybucję powoduje zwiększanie łańcucha tworzenia wartości, który opiewa na setki milionów euro i zapewnia liczne miejsca pracy. Wartość produkcji brutto w Austrii wynosi obecnie około 800 milionów euro, a wynikająca z niego wartość dodana brutto to około 420 milionów euro.

Udział filmów z zagranicy w austriackim rynku kinowym wynosi około 90%, z czego większość pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Rodzima produkcja filmów długometrażowych osiągnęła w ubiegłych latach średni udział na poziomie 8-10% filmów premierowych, wyświetlanych w kinach. Sześć austriackich produkcji zdołało przyciągnąć do kin po ponad 100.000 widzów.

Ta globalnie zdominowana sytuacja odzwierciedla strukturę rynku wypożyczalni. Z blisko 20 firm wypożyczających filmy, jakie istnieją w Austrii, największymi są filie zagranicznych koncernów: Buena Vista, Centfox, UIP, Warner i Sony Picture.

Największą austriacką wypożyczalnią i równocześnie największą firmą prowadzącą kina jest Konstantin Film . Filmladen-Verleih to największa wypożyczalnia austriackich filmów. Filmladen wraz z Polyfilm i Stadtkino to najlepiej radzące sobie austriackie wypożyczalnie. Zaś Hoanzl to najważniejsza firma zajmująca się rozpowszechnianiem austriackich filmów i nagrań kabaretowych.

Organizacje lobbystyczne i wspierające

Organizacje lobbystyczne

Szczegółowa lista austriackich i międzynarodowych stowarzyszeń znajduje się na stronie internetowej FAMA – Fachverband der Film- und Musikindustrie .

Instytucje wspierające

Publiczne środki wspierające federacji i krajów związkowych opiewają w sumie na ok. 40 mln euro. Środki federacji są administrowane przez Austriacki Instytut Filmowy, natomiast dodatkowe pieniądze pochodzą z budżetu federalnego, przeznaczonego na kulturę. Instytut filmowy opiekuje się również wspólnie z ORF środkami pochodzącymi z umów telewizyjno-filmowych. W przypadku środków pomocowych krajów związkowych i miast zdecydowanie największą kwotą dysponuje Wiedeń, który przeznacza na ten cel 8 milionów euro.

Austriacki film za granicą

Promocją austriackiego filmu za granicą i wspieraniem eksportu filmów zajmuje się Austrian Film Commission (AFC) . Jest ona partnerem do kontaktów i usługodawcą dla branży krajowej jak i międzynarodowej.

Inicjatywa Location Austria promuje Austrię jako niezwykłe kulisy dla zagranicznych produkcji filmowych i wspiera realizację takich projektów.
Autor::
Doris Rothauer / Büro für Transfer

Pliki do ściągnięcia na dany temat

Drukuj
©©ADVANTAGE AUSTRIA