Advantage Austria Показати навігацію

Кіноіндустрія

Filmrolle © photocase.com/hoppelhässchen

© photocase.com/hoppelhässchen

Кіноіндустрія Австрії має динамічне минуле, а її сьогодення характеризується активними намаганнями знову звернути на себе увагу. Призи та номінації у Венеції та Каннах є найновішими успішними досягненнями. Радикальний і цікавий – саме так можна охарактеризувати типовий австрійський фільм.

зміст:

Традиції та інновації

Нове австрійське кіно

Вітчизняне кіновиробництво виступає сьогодні за різноманітність та самоврядування. Їдка сатира та соціальна критика у документальних фільмах нового покоління кінематографістів є успішним продовженням започаткованої раніше традиції. Номінації та призи у Каннах та Венеції, а також численні відзнаки на міжнародних кінофестивалях підтверджують авторитет нового австрійського кінематографу.

Першовідкривачі – авангардне кіно

Суттєвим внеском Австрії до міжнародної кінотворчості є авангардне кіно. Цей експериментальний кіножанр, не орієнтований на комерцію, використовує кіноінструментарій за межами звичних традицій. З початку 50-х років в Австрії склалася традиція сучасного кінематографу, яка започаткувала нинішні успіхи австрійського кіно.

Галузі та структури

У вимірі абсолютних величин кіноіндустрія Австрії – всього лиш маленьке світло в Європі. Що ж стосується мистецького реноме, то тут Австрія по праву належить до лідерів.

Види діяльності, що створюють вартість

Ланцюжок видів діяльності, що створюють вартість в кіноіндустрії, включає в себе творчий аспект (креатив), виробництво, обробку, розмноження, збут та прокат. Окрім власне кіно, до кіноіндустрії належать також формати Video & DVD.

В галузі креативу межі між кіно-, теле- та рекламною продукцією, а також між мистецьким та короткометражним кіно дуже розпливчасті. Частка кінопродукції становить приблизно одну десяту від усього кіновиробництва. Телевізійний фільм займає тут найбільшу частину. Найважливішим замовником, виробником та спонсором кінопродукції в Австрії виступає ORF – громадсько-правове телебачення.

Для вітчизняної кіноіндустрії типова дрібноформатна структура галузі, до якої входять малі студії та незалежні кіновиробники, що отримують фінансову підтримку від кількох фінансових структур. Інша особливість – це інтенсивна співпраця з рекламною індустрією та мультимедійною галуззю.

Австрія – країна високих технологій

Австрія – це країна високих технологій, а її творча еліта завжди крокує в ногу з бурхливим технічним прогресом останніх років. Достатньо назвати лише деякі приклади:

  • ARRI Rental , революційна 35-мм-кінокамера
  • Riha Film , винахідник інноваційної кінотехніки спеціального застосування
 

Телебачення і радіо

Австрійський ринок радіо і телебачення відносно малий, оскільки він досить пізно став доступним для приватних компаній (радіо – з 1995 року, а TV – з 2002 року). Річний оборот концерну ORF становить понад 800 млн. євро (доходи від внесків та реклами). Завдяки двом телевізійним програмам ORF1 та ORF2 він все ще продовжує однозначно займати лідерські позиції у телевізійному секторі.

Віденський передавач ATVplus є сьогодні єдиним приватним телеканалом, який охоплює в середньому 3,2 %. Сильну конкуренцію складають закордонні програми, які транслюються через кабель та супутник. В міжнародному порівнянні ORF сьогодні займає 20-у позицію серед європейських телекомпаній.

Концерн ORF є найважливішим замовником, виробником та спонсором австрійської кіногалузі.

Креатив і виробництво

Австрійські документальні, короткометражні та художні фільми широко представлені на кінофестивалях і щорічно здобувають престижні премії у галузі кіновиробництва. Ці успіхи належать, в першу чергу, індивідуальним кіновиробникам, вони вказують на значний креативний потенціал і ноу-хау продюсерів.

Креативні голови кіногалузі

  • Один з найбільш успішних австрійських кінофільмів – "Піаністка" / „Die Klavierspielerin“ Міхаеля Ганеке – зібрав в усьому світі більше 2,5 мільйонів глядачів.
  • У жанрі суспільно-критичної драми широко відомий фільм Ульріха Зайдля (Ulrich Seidl) "Найбільш спекотні дні" / „Hundstage“, 2001.
  • У жанрі соціально-критичних фільмів нагороди і визнання здобула наступна кінопродукція: „We Feed the World“, 2005 (Ервін Ваґенгофер / Erwin Wagenhofer); "Кошмар Дарвіна" / „Darwins Alptraum“, 2004 (Губерт Заупер / Hubert Sauper) та фільм "Наш щоденний хліб" / „Unser täglich Brot“, 2006 Ніколауса Гайргальтера / Nikolaus Geyrhalter.
  • Спроба зробити складний шпагат між якісним та, водночас, цікавим для широкого загалу кіно вдалася останніми роками таким австрійським режисерам: Вольфґанґ Мурнберґер / Wolfgang Murnberger ("Прийди, солодка смерть" / „Komm, süßer Tod“, 2002; "Мовчання" / „Silentium“, 2004); Міхаель Ґлавоґґер / Michael Glawogger ("Слимаки" / „Nacktschnecken“, 2004; „Slumming“, 2006) та Ганс Вайґартнер / Hans Weingartner ("Вихователі" / „Die fetten Jahre sind vorbei“).
  • Варто назвати ще таких відомих режисерів останніх років: Барбара Альберт / Barbara Albert ("Північний край" / „Nordrand“, 1999; "Падіння" / „Fallen“, 2006), Елізабет Шаранґ / Elisabeth Scharang, Міріям Унтер / Mirjam Unger, Курт Пальм / Kurt Palm, Джессіка Гауснер / Jessica Hausner, Віражі Відріх / Virgil Widrich, Флоріан Флікер / Florian Flicker та Рут Бекерманн / Ruth Beckermann, які здобули визнання на кінофестивалях завдяки своїм фільмам, знятим у різних жанрах.

Виробництво художніх фільмів

До великих австрійських кіностудій належать наступні:

Продукція, що виконується за замовленням, переважає власну продукцію у співвідношенні більшому, ніж 9:1. Концерн ORF відіграє в Австрії важливу роль як замовник, виробник та спонсор. На відміну від інших країн, для австрійської кіноіндустрії характерний тісний взаємозв’язок зі сферою телебачення.

Рекламний фільм

Рекламні фільми в кіно та на телебаченні займають майже 20% від загальної вартості продукції кіноіндустрії, що забезпечує цьому жанру важливу позицію в якості замовника галузі.

Більша частина компаній, що займаються виготовлення кінопродукції, пропонує цілий спектр рекламних, ділових, документальних та художніх фільмів. Поряд з цим, саме у галузі рекламних фільмів існує цілий ряд компаній, що тісно пов’язані з медійною та з комунікаційною галузями.

Найбільш детальний огляд усіх оферентів у сфері креативу та виробництва, включаючи надання послуг та суміжні галузі, пропонує галузевий довідник creation/production, що його регулярно видає видавництво "Falter". Iнтернет версія довідника creation/production містить більше 7.500 актуальних контактних адрес кіно- та комунікаційної галузі.

Кіноринок та реалізація

Реалізація кінопродукції, включаючи рекламу, прокат і збут, передбачає цілий ряд видів діяльності, що створюють вартість. Вона оцінюється в сотні мільйонів євро та створює численні робочі місця. Валова вартість випущеної продукції становить сьогодні 800 млн. євро, а валове створення вартості складає 420 млн. євро.

Майже 90% австрійського кіноринку займає закордонна кінопродукція, що походить, головним чином, зі Сполучених Штатів Америки. Вітчизняна повнометражна кінопродукція досягла минулими роками середньої частки 8-10% від загальної кількості кінофільмів, що вперше демонструються в Австрії. Серед них шість вітчизняних фільмів зуміли перевищити в Австрії квоту у 100.000 відвідувачів.

Така глобальна ситуація відображає структуру ринку прокату. Серед 20 прокатних компаній, які є в Австрії, представлені найбільші дочірні фірми зарубіжних мега-концернів: Buena Vista, Centfox, UIP, Warner та Sony Pictures.

Найбільша австрійська кінопрокатна компанія і, водночас, найбільша в Австрії мережа кінотеатрів – це Konstantin Film . Фірма Filmladen-Verleih – це найбільша компанія з прокату австрійських фільмів. Разом з фірмою "Filmladen" у сфері прокату вітчизняної кінопродукції працюють також такі потужні компанії, як Polyfilm та Stadtkino . Компанія Hoanzl є найбільш значним підприємством, що займається збутом австрійських фільмів та кабаре-зйомок.

Представництва за інтересами та підтримка

Представництва за інтересами 


Детальніший перелік австрійських та міжнародних об’єднань можна знайти на веб-сторінці фахової спілки аудіовізуальної та кіноіндустрії Австрії / Fachverbands der Musik- und Filmindustrie Österreichs .

Фінансові організації

Громадські кошти федерації та федеральних земель складають, загалом, 40 млн. євро. Кошти федерації надаються через Австрійський Інститут кіно (Österreichisches Filminstitut), додаткові кошти надходять з федерального бюджету для потреб культури. Інститут кіно займається спільно з концерном ORF реалізацією коштів, що надходять від договорів з телебаченням. Якщо вести мову про фінансову підтримку з боку окремих земель та міст, то в цьому плані Відень впевнено лідирує і надає щорічно майже 8 млн. євро для потреб кіноіндустрії.

Австрійське кіно за кордоном

Для популяризації австрійського кіно за кордоном та підтримки експорту фільмів існує організація Austrian Film Commission (AFC) . Саме вона є головною контактною організацією та сервісним центром як для національної, так і для міжнародної галузі.

Ініціатива Location Austria популяризує Австрію як сприятливу країну для розміщення тут закордонної кінопродукції та надає відповідну підтримку.
автор::
Doris Rothauer / Büro für Transfer
Роздрукувати
©©ADVANTAGE AUSTRIA