Advantage Austria Pokaż nawigację
Przypuszczamy, że jesteś z Przejdź do strony krajowejZmień kraj

Reklama i PR

szybujące litery © ADVANTAGE AUSTRIA

© ADVANTAGE AUSTRIA

Złoto w dyscyplinie telewizyjny film reklamowy w Nowym Jorku, złoto w Montreux, zwycięzca w konkursie INMA Newspaper Marketing Award, platyna i podwójne złoto w konkursie Effie. Nie tylko wielkie przedsiębiorstwa austriackiej branży komunikacyjnej świętują sukcesy, również mniejsze agencje dodają branży reklamowej i PR kreatywnej dynamiki, wykraczającej poza granice klasycznej reklamy.

Treść

Tradycja i innowacja

Branża komunikacyjna jest jedną z najmłodszych dziedzin tzw. Przemysłu kreatywnego w Austrii. Pierwsze austriackie agencje reklamowe powstały w okresie boomu gospodarczego w latach 60. Od tego czasu sektor komunikacyjny ciągle rośnie i jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Szczególnie dynamicznie rozwijały się w ostatnich latach takie dziedziny jak marketing bezpośredni, PR oraz event management/organizacja wydarzeń specjalnych, przede wszystkim zaś reklama online.

Interesującą tendencją w austriackim sektorze komunikacyjnym jest trend w kierunku usług cross-over. Granice między komercyjną reklamą i klasycznym zakresem kreatywności są coraz częściej przekraczane. Dynamiczny rozwój takich dyscyplin jak corporate desing i design komunikacji świadczą o łączeniu się design i reklamy. Akustyczne prowadzenie marki powstaje z wzajemnej inspiracji reklamy i branży muzycznej. 

Dziedziny i struktury

Austriacka branża komunikacyjna charakteryzuje się szybkim wzrostem. Około 20.000 aktywnych członków liczy Zrzeszenie Reklamy i Komunikacji Rynkowej. Liczba ta w ostatnich dziesięciu latach zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Jedna trzecia przedsiębiorstw to firmy jednoosobowe. Świadczy to o dużym zróżnicowaniu rynku, podobnie wygląda to w przypadku innych zakresów austriackiego przemysłu kreatywnego Naprzeciwko kilku dużych przedsiębiorstw stoją bardzo liczne małe agencje i firmy jednoosobowe.

Zawody

Zrzeszenie Reklamy i Komunikacji Rynkowej WKO rozróżnia następujące grupy zawodowe:

 • agencje reklamowe
 • projektowanie grafiki reklamowej
 • doradztwo PR
 • architektura reklamy
 • firma reklamy zewnętrznej
 • badania rynkowe i opinii publicznej
 • kolportaż reklam
 • pośrednictwo reklamowe
 • marketing bezpośredni i bazy adresowe
 • agencje zarządzające wydarzeniami specjalnymi
 • agencje multimedialne
 • agencje sponsoringu

W ramach branży austriackie firmy reklamowe i komunikacyjne dzielą się na dwa sektory:

 • Reklama above-the-line (klasyczna reklama) definiowana jest najczęściej jako tradycyjna reklama, która dociera do konsumentów za pomocą mediów, jak czasopisma, plakaty, telewizja lub radio.
 • Reklama below-the-line („nie klasyczna“ reklama) obejmuje przede wszystkim: public relations, targi, wystawy, sponsoring, wydarzenia specjalne, marketing bezpośredni lub reklamę online.

Kreowanie i produkcja

Kreowanie to kreatywne jądro branży komunikacyjnej. Najczęściej dzieli się na wizualizację przekazu reklamy (grafika/art director) oraz tworzenie przekazów tekstowych (texter). Ogólna koordynacja leży w gestii creative direction. W mniejszych agencjach poszczególne procesy robocze w ramach kreowania i produkcji są często nie rozdzielane. Większe agencje są najczęściej podzielone na dział kreatywny i kontakty z klientami, przy czym ten podział jest często z powodów strategicznych i komunikacyjnych elastyczny. Również wewnątrz działu kreatywnego wielu pracowników stara się w ramach procesu kreatywności przejść nad podziałem na tekst i grafikę.

Reklama

Austriackie firmy z branży kreatywnej w ostatnich latach często zwracali na siebie uwagę na festiwalach reklamy. Z sukcesem prezentowały się zarówno przedstawicielstwa dużych międzynarodowych sieci reklamowych, jak czysto austriackie agencje. Agencje, które w 2006 r. odniosły największe sukcesy na konkursach kreatywności (wybór):


Z kilkoma dużymi firmami reklamowymi, zatrudniającymi do 100 pracowników, konkuruje duża ilość małych agencji i firm jednoosobowych, które mimo małych zdolności wytwórczych dzięki swojej elastyczności i swojemu potencjałowi kreatywności są w stanie działać skutecznie i wielokrotnie bardzo dobrze funkcjonować w niszach rynkowych.

Fachowe czasopisma  Horizont i Bestseller co roku publikują ranking kreatywności oceniając potencjał austriackiej branży reklamowej. 

Public Relations

Austriacka branża PR jest młodsza niż klasyczny sektor reklamowy. W odróżnieniu od czystej reklamy (której celem jest zwiększenie zbytu) w przypadku PR chodzi o (wewnętrzną i zewnętrzną) komunikację, przy czym pierwszoplanowym celem jest porozumienie, stworzenie zrozumienia i zaufania.

Wiele dużych przedsiębiorstw reklamowych posiada własne działy PR. Jednak na rynku funkcjonują i osiągają sukces również samodzielne agencje PR. 


Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat austriackich firm PR? Na stronach  Zrzeszenia Reklamy i Komunikacji dostępna jest podstawowa analiza na temat rynku PR. Na stronie internetowej austriackiego  Związku Public Relations Austria znajdują się kolejne informacje na temat teorii i praktyki PR.

Pośrednictwo i wspieranie

Dziedzina komunikacji austriackiego przemysłu kreatywnego dysponuje całą gamą organizacji lobbingowych i stowarzyszeń. Tutaj wymieniono kilka z nich: 

Media

Magazyn  Lürzer´s Archive ukazuje się sześć razy w roku i jest wydawany przez austriackiego eksperta reklamy Waltera Lürzers. Czasopismo oferuje szeroki przegląd branży reklamowej całego świata.

Inne media branży komunikacyjnej to:

 • Der Horizont - tygodnik poświęcony reklamie, marketingowi i mediom
 • Bestseller - ukazuje się dziesięć razy do roku i zawiera raporty o kulisach branży komunikacyjnej
 • Medianet - B2B- gazeta branżowa
 • a3 Wirtschaftsverlag - magazyn poświęcony mediom, marketingowi i reklamie
 • Extradienst - magazyn o marketingu i komunikacji

Wyróżnienia

W ramach różnych zakresów austriackiej branży komunikacyjnej regularnie przyznawane są nagrody i inne wyróżnienia.
Największym uznaniem w środowisku cieszy się nagroda Venus przyznawana przez  Creativ Club Austria . Po stronie zleceniodawców taką nagrodą jest Effi.

Najwyższe państwowe wyróżnienia

 • Nagroda państwowa Reklama
 • Nagroda Państwowa Public Relations

Inne nagrody to (wybór): 

Zestawienie najważniejszych narodowych i międzynarodowych nagród branżowych można znaleźć na stronie internetowej  Zrzeszenia Reklamy i Komunikacji Rynkowej. .

Autor::
Doris Rothauer / Büro für Transfer
Drukuj
©©ADVANTAGE AUSTRIA