Advantage Austria Zobrazit navigační panel
Předpokládáme, že jste z Přesměrovat na tuto stránkuZměna země

Přehled

Rakouští výrobci potraviny se na evropských a mezinárodních trzích prosazují individualitou a tou nejlepší kvalitou. Důležitými faktory úspěchu jsou přitom trvalá inovace produktů a technologie, dobře odborně vyškolení zaměstnanci a profesionálně vedené ochranné známky. 

Obsah

Výrobky a kvalita

Rakousko je zastáncem potravin ze zdravé přírody a kompletní kontroly jakosti. Úspěšně se vyvážejí suroviny z ekologické produkce a výrobky s charakterem. Rakouští výrobci potravin musí čelit na malém domácím trhu přísné konkurenci. A to je dobrá příprava pro export.

Příklad mlékárenství

Okolo 90 rakouských mlékáren a sýráren pracuje s vysokým standardem kvality a dlouholetou kompetencí. Používané suroviny a výrobní technologie jsou velmi kvalitní a tato strategie se vyplácí: V této oblasti se kvalitnější výrobky vesměs vyvážejí než dovážejí.

Příklad masný průmysl

Naděje na úspěch v této oblasti jsou ve vývozu čerstvého masa na vybrané trhy třetích zemí, např. Japonska nebo Švýcarska, a do sousedních zemí střední a východní Evropy. Hovězí maso z Rakouska má u spotřebitelů velkou důvěru. Také vepřové maso se úspěšně vyváží.

Mimořádně oblíbené na exportních trzích jsou masné výrobky, především rakouský špek.

Rakouská kvalita

V uplynulých letech se Rakousko vyvinulo v zemi labužníků. Díky kvalitě a požitku se rakouskému potravinářskému průmyslu podařilo prosadit nejen na domácím trhu, ale také na více než 180 exportních trzích. Nárůst exportní kvóty ve výši z 16,6 % v roce 1995 na více než 60 % v roce 2015 zdůrazňuje jeho úspěch.

Ambiciózní zemědělci, vinaři a hostinští nově objevili a zdokonalili svou svébytnost. Vyvíjejí produkty nejvyšší kvality pro gurmány. Rakouští výrobci potravin přebírají vedení v kvalitě na evropských a mezinárodních trzích. Na export se dostává stále více dražších zpracovaných výrobků. Spotřebitelé na celém světě jsou stále více ochotni zaplatit za kvalitu a vynikající chuť odpovídající cenu.

Největší podíl na agrárním exportu připadá na výrobky potravinářského průmyslu (celní kapitola 16 až 24). Ke "králům exportu" patří vedle energetických nápojů, limonád a ledového čaje cukrovinky a jemné pečivo a speciality z rakouské sladké kuchyně.

Příklady rozmanitosti rakouských potravin a nápojů, které se těší mezinárodní oblibě:

  • zdravé Powersnacks
  • Wellnessdrinks
  • bioprodukty
  • pečivo a cukrovinky
  • zpracované ovoce
  • potraviny s dodatečným užitkem pro zdraví a dobrou pohodu
  • nápoje, které tělo a ducha nejen osvěží, ale také očistí, vzpruží a dokonce mu dají křídla

V Rakousku je vysoká úroveň vinařské kultury originálně spojená s moderní architekturou. Poslechněte si o tom více v audio streamu. Wine and Architecture (v angličtině) [mp3, 894.8kb]

Regionální speciality a biologické zemědělství

Rakousko je známé po celém světě svou rozmanitostí kvalitních regionálních specialit a zaujímá přední pozice v mezinárodním trendu také rostoucím podílem bioproduktů.

Každá rakouská spolková země má svou kulinářskou zvláštnost, od zcela jedinečné marmelády přes „alpského lososa“ až po vybraná vína. Mezi nejoblíbenějšími bioprodukty najdeme maso, uzeniny, obiloviny, pečivo a mléko a mléčné výrobky.

Regionální kvalita

Ať už je to štýrský jádrový olej nebo wachauské meruňky, všechny regionální produkty z Rakouska se vyznačují vysokým vědomím kvality a ochotou jejich výrobců k inovacím. Uchovávají se nejen tradiční receptury, ale vyvíjejí se také nové produkty.

Struktura malých a středních zemědělců přispívá k tomu, že u regionálních specialit se používají nejlepší suroviny a dlouholetá zkušenost.

Bioprodukty

Biologické zemědělství šetří přírodu a přispívá k trvalé ochraně krajiny. Poslechněte si o tom více v audio streamu. Organic Farming (v angličtině) [mp3, 883.7kb]

Získat v souladu s přírodou nejvyšší kvalitu potravin šetrným využíváním krajiny, surovin a energie, to je hlavní myšlenka biologického zemědělství. Podílem biopodniků na zemědělství patří Rakousko mezi celosvětové špičky, a jejich počet stále roste.

Kolem 20.800 biopodniků hospodaří na téměř 21 % zemědělské plochy Rakouska. Přibližně 7 % bioprodukce jde na export. Nejdůležitějšími produkty jsou přitom mléko, sýr, jogurt, máslo, brambory a hovězí maso. Příklad za všechny: V současné době se přibližně třetina biobrambor z Rakousko vyváží do Velké Británie.

Exportní trhy

S přibližně 77% podílem na exportu je nejdůležitějším exportním trhem pro Rakousko EU. V agrární oblasti jsou nejdůležitějšími obchodními partnery Německo a Itálie, ale také Maďarsko, Česká republika, Polsko, Slovinsko a Slovensko jsou významnými trhy pro rakouské potraviny a nápoje.

Stroje pro průmysl potravin a nápojů

Rakouské podniky v oblasti strojírenství vyvážejí úspěšně do celého světa. Vysoký technický standard a know how tohoto inovativního segmentu strojírenství jsou na evropských a mezinárodních trzích velmi ceněné.

Rakouští dodavatelé nevyrábějí pouze stroje, dodávají také moduly, nástroje a automatizaci, které svým zákazníkům garantují tu nejvyšší kvalitu a produktivitu. Dobře kvalifikovaní odborníci, vysoké vědomí kvality a propojení s výrobci v jiných zemích patří mezi faktory úspěchu.

Sdružení kovotechnického průmyslu
Wiedner Hauptstraße 63
1045 Vídeň
Rakousko
 
+43 5 90900 3482
 
+43 1 505 10 20
office@fmti.at
 
http://www.metalltechnischeindustrie.at/en/
Tisk
©©ADVANTAGE AUSTRIA