Advantage Austria Zobraziť navigačný panel
Myslíme si, že ste z krajiny K Vašej lokálnej stránkeVoľba inej krajiny

Prehľad

Rakúsky výrobcovia potravín sa presadzujú na európskych a medzinárodných trhoch svojou individualitou a najlepšou kvalitou. Dôležitými faktormi úspechu sú pri tom trvalá inovácia produktov a procesov, dobre vyškolení zamestnanci a profesionálne vedené trhy. V roku 2006 docielilo Rakúsko v poľnohospodárskom zahraničnom obchode pozitívnu poľnohospodársku obchodnú bilanciu s nárastom približne 10 %.

Obsah:

Produkty a kvalita

Rakúsko sa zasadzuje za potraviny zo zdravej prírody a za neprerušenú kontrolu kvality. Suroviny z výroby, ktorá je v súlade so životným prostredím, a výrobky, ktoré majú charakter, sa úspešne exportujú. Rakúski výrobcovia potravín si tvoria na malom domácom trhu silnú konkurenciu. A to ich robí fit pre export.

Príklad mliečne hospodárstvo

Okolo 90 rakúskych mliekarní a výrobní syrov pracuje s vysokou úrovňou kvality a s dlhoročnou kompetenciou. Použité suroviny a výrobná technika sú hodnotné a táto stratégia sa vypláca: V tejto oblasti sa bez výnimky hodnotnejšie produkty exportujú ako importujú.

Príklad mäsového hospodárstva

Šance sú v tejto oblasti v exporte čerstvého mäsa na trhy vybraných tretích krajín, napr. do Japonska alebo Švajčiarska a do susedných krajín strednej a východnej Európy. Hovädzie mäso z Rakúska požíva u spotrebiteľov najvyššiu dôveru.  Úspešne sa exportuje aj bravčové mäso.

Rakúska kvalita

V posledných rokoch sa Rakúsko vyvinulo v krajinu gurmánov. Kvalitou a lahodnosťou sa podarilo rakúskemu potravinárskemu priemyslu presadiť nie len na domácom trhu, ale aj na viac ako 180-tich exportných trhoch. O jeho úspechoch svedčí nárast exportnej kvóty z 16,6 % v roku 1995 na viac ako 60 % v roku 2015.

Ctižiadostiví poľnohospodári, vinohradníci a hospodári znova objavili svoju samostatnosť a zdokonalili ju. Vyvinuli výrobky najvyššej kvality pre labužníkov. Rakúski výrobcovia potravín preberajú vedenie v oblasti kvality na európskych a medzinárodných trhoch. Do exportu sa dostávajú zušľachtené produkty v stále vyššej cenovej úrovni. Spotrebitelia celého sveta sú stále viac ochotní za kvalitu a vynikajúcu chuť zaplatiť aj zodpovedajúcu cenu.

Najvyšší podiel na poľnohospodárskom exporte zaberajú výrobky potravinárskeho priemyslu (colný kapitál 16 až 24). Ku „kráľom exportu“ patria vedľa Energy – nápojov, limonády a ľadový čaj, sladkosti, ako aj jemné pečivo a špeciality z rakúskej kuchyne cestovín.

Príklady pestrosti rakúskych potravín a nápojov, ktoré sa medzinárodne tešia veľkej obľube:

  • zdravé Powersnacks
  • wellness - nápoje
  • bioprodukty
  • pečivo a sladkosti
  • ovocné prípravky
  • potraviny s dodatočným úžitkom pre zdravie a dobrú pohodu
  • nápoje, ktoré nie len občerstvia telo a ducha, ale ich aj prečistia, oživia a dokonca im dajú krídla

V Rakúsku sa originálne spája najvyššia kultúra vinárstva s modernou architektúrou. Vypočujte si viac k tomu v zvukovej nahrávke. Wine and Architecture (v angličtine) [mp3, 894.8kb]

Regionálne špeciality a biologické poľnohospodárstvo

Rakúsko je známe množstvom vysoko hodnotných regionálnych špecialít a v medzinárodnom trende má popredné miesto s narastajúcim podielom bioproduktov.

Každá rakúska spolková krajina má labužnícku zvláštnosť, od celkom mimoriadnych marmelád cez „alpského lososa“ až po výberové vína. Medzi najobľúbenejšími bioproduktami z Rakúska sa nachádzajú mäso, saláma, obilie, pečivo a mlieko a mliečne výrobky.

Regionálna kvalita

Či sa jedná o jadrový olej zo Štajerska, alebo o marhule z Wachau, všetky regionálne produkty z Rakúska sa vyznačujú vysokým povedomím kvality a inovatívnosti ich výrobcov. Zachovávajú sa nie len tradičné receptúry, ale sa vyvíjajú aj produkty nové.

Malí a strední roľníci tvoria štruktúru rakúskeho poľnohospodárstva, čo vedie k tomu, že pri regionálnych špecialitách sú využívané len najlepšie suroviny a dlhoročné skúsenosti.

Bioprodukty

Biologické poľnohospodárstvo šetrí prírodu a prispieva k trvalej ochrane krajiny. Vypočujte si viac k tomu v zvukovej nahrávke. Organic Farming (v angličtine) [mp3, 883.7kb]

Získavať najvyššiu kvalitu potravín v súlade s prírodou, prostredníctvom šetrného využívania krajiny, surovín a energie, to je hlavná myšlienka biologického poľnohospodárstva. Rakúsko patrí v podiele bio - podnikov na poľnohospodárstve celosvetovo k špičke a ich počet neustále rastie.

Okolo 20.800 bio – podnikov hospodári na skoro 21 % poľnohospodárskej plochy Rakúska. Približne 7 % bioprodukcie ide na export. Najdôležitejšími produktmi sú pri tom mlieko, syr, jogurt, maslo, zemiaky a hovädzie mäso. Príklad: Toho času sa vyváža zhruba tretina bio – zemiakov z Rakúska do Veľkej Británie.

Exportné trhy

Približne 77 %-tným podielom na exportoch je EU najdôležitejším exportným trhom pre Rakúsko. V agrárnej oblasti sú Nemecko a Taliansko, najdôležitejšími obchodnými partnermi Rakúska, ale aj Maďarsko, Česko, Poľsko, Slovinsko a Slovensko sú významnými trhmi pre rakúske potraviny a nápoje.

Stroje pre potravinový priemysel a výrovu nápojov

Rakúske podniky v oblasti strojárenstva exportujú úspešne do celého sveta. Vysoký technický štandard a know-how tejto inovatívnej oblasti strojárenstva sú vysoko cenené na európskych a medzinárodných trhoch.

Rakúski ponúkajúci vyrábajú nie len stroje, ale dodávajú okrem toho aj moduly, nástroje a automatizáciu, ktorá zaručí ich zákazníkom kvalitu a produktivitu. Dobre vyškolení odborní pracovníci, vysoké povedomie kvality a prepojenie na výrobcov v iných krajinách patria k faktorom úspechu.

Zväz priemyslu technológie kovov
Wiedner Hauptstraße 63
1045 Vienna
Austria
 
+43 5 90900 3482
 
+43 1 505 10 20
office@fmti.at
 
http://www.metalltechnischeindustrie.at/en/
tlač
©©ADVANTAGE AUSTRIA