Advantage Austria Pokaż nawigację
Przypuszczamy, że jesteś z Przejdź do strony krajowejZmień kraj

Przegląd

Austriacka branża transportowa i logistyczna osiąga międzynarodowe sukcesy. Budowa kolei linowych, pojazdy szynowe i usługi związane z tym sektorem, oferowane są przez austriackie przedsiębiorstwa ukierunkowane na eksport, dysponujące najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi. Austriackie firmy dostarczają swoim klientom niezawodne produkty o wysokiej jakości, jak np. instalacje sygnalizacyjne, systemy kierowania ruchem i innego rodzaju wyposażenie techniczne. Austriaccy usługodawcy z branży transportu i logistyki działają w sposób zorientowany na klienta i mają długoletnie doświadczenie jako przewoźnicy i spedytorzy w realizacji kompleksowych zleceń.

Treść

Środki transportu i sukces ekonomiczny

Firmy austriackie należą do światowych liderów w budowie kolei linowych i wyciągów oraz w produkcji pojazdów szynowych. Inwestują one w badania i optymalizację procesów produkcyjnych, reagując na ciągle rosnące wymagania w zakresie transportu i mobilności. Niezawodne rozwiązania techniczne, innowacyjne wzornictwo i wydajna produkcja, to cechy charakteryzujące środki transportu „made in Austria”, które pozwalają klientom na całym świecie na osiąganie sukcesów.

Koleje linowe i wyciągi

Grupa Doppelmayr to działające globalnie przedsiębiorstwo zajmujące się budową kolei linowych. Klienci z ok. 90 krajów zaufali wydajnym systemom transportu osób w regionach turystycznych i systemom komunikacji miejskiej.

Już w 1956 r. firma CARVATECH Karosserie- und Kabinenbau GmbH rozpoczęła budowę kabin dla napowietrznych kolei linowych. Obecnie przedsiębiorstwo koncentruje się na budowie kabin pasażerskich dla kolejek górskich i produkcji karoserii dla pojazdów strażackich i specjalistycznych.

Pojazdy szynowe

Austriackie przedsiębiorstwa zajmują się budową lokomotyw, wagonów i podwozi. Firma Siemens AG Austria Mobility Division z siedzibą w Grazu (Styria) jest dostawcą podwozi pojazdów szynowych, stosowanych na całym świecie.
Natomiast Siemens AG Austria Mobility Division z Wiednia produkuje zaawansowane technicznie i niezawodne

 • pociągi podmiejskie
 • wagony podróżne i
 • tramwaje

Również w dziedzinie mechanizacji budowy torowisk, a także dostaw zwrotnic, szyn i urządzeń sygnalizacyjnych można znaleźć w Austrii firmy ze światowej czołówki, które są idealnymi partnerami biznesowymi do współpracy w zakresie dostarczania techniki związanej z rozwiązaniami transportowymi, przyjaznymi dla środowiska i klimatu.

Liderem w zakresie mechanizacji budowy torowisk jest firma  Plasser & Theurer , która w 1953 r. stworzyła pierwszą na świecie hydrauliczną podbijarkę i wykonała tym samym pierwszy krok w kierunku mechanizacji układania torów. Obecnie firma ta proponuje rozwiązania spełniające wszelkie wymogi gospodarności, ergonomii i ochrony środowiska. Do jej oferty należą między innymi:

 • maszyny do stabilizacji torów
 • maszyny do budowy i przebudowy torowisk
 • maszyny do budowy i przebudowy zwrotnic
 • maszyny to układania szyn 
 • pojazdy pomiarowe

Rail Technology Cluster Austria (RTCA) jest platformą wspierającą rozwój technologiczny i specjalizację usług swoich członków a tym samym wzmacnia pozycję przedsiębiorstw austriackich branży kolejowej na rynkach międzynarodowych.

Statki wodne i powietrzne

W Austrii znaleźć można firmy zajmujące się wyposażaniem jachtów, a także budową łodzi żaglowych i motorowych. Austriackie firmy mają ponadto silną pozycję w przemyśle kosmicznym i lotniczym.

Firma F.LIST GMBH zajmuje się planowaniem, projektowaniem i wykonawstwem wyposażenia jednostek pływających, przede wszystkich luksusowych jachtów i statków wycieczkowych. Oprócz wyszukanych elementów wyposażenia wnętrz firma produkuje również elementy z lekkich materiałów, stosowane w samolotach biznesowych.

Firma Diamond Aircraft Industries posiadająca siedzibę i dział rozwoju w Wiener Neustadt jest światowym producentem samolotów z nowoczesnych materiałów kompozytowych na osnowie włókien szklanych i węgloych. Specjalnością przedsiębiorstwa są innowacyjne rozwiązania lotnicze dla szkół pilotażu i klientów prywatnych.

Firmy, takie jak  FACC AG lub Isovolta są dostawcami materiałów kompozytowych i elektroizolacyjnych a także innych elementów wyposażenia wnętrz samolotów.

Pojazdy drogowe

Austriackie firmy motoryzacyjne i poddostawcy są istotnym sektorem gospodarki z wysokim udziałem eksportu. Z powodu małego rynku krajowego przedsiębiorstwa te musiały zdobywać dla swoich technicznie zaawansowanych produktów rynki międzynarodowe na całym świecie.

Znaczenie poddostawców przemysłu motoryzacyjnego w ostatnich latach systematycznie wzrastało. Austriackie małe i średnie przedsiębiorstwa udowadniają, że cechuje je wysoki poziom techniczny, kompetencje i elastyczność. Federation of the Austrian Automotive Industry and its Component Suppliers zrzesza najsilniejsze firmy austriackie będące poddostawcami przemysłu motoryzacyjnego

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w rozdziale na temat branży motoryzacyjnej

Regulacja ruchu, technika transportu, systemy magazynowania

Wymogi dotyczące mobilności, transportu i logistyki ciągle się zwiększają. Austriackie przedsiębiorstwa dysponują doświadczeniem i know-how, są innowacyjne, podejmują się nowych wyznań i dostarczają konkurencyjne i trwałe rozwiązania, które pozwalają ich klientom sprostać przyszłym wyzwaniom.

Systemy regulacji i zabezpieczania ruchu

Utworzona w 1964 r. firma GESIG (Gesellschaft für Signalanlagen) zajmuje się między innymi produkcją, instalacją i serwisem

 • systemów regulacji ruchu
 • systemów nadzoru ruchu
 • systemów zarządzania ruchem
 • systemów rejestracji i analizy ruchu

oraz eksportuje te rozwiązania na cały świat.

Grupa SWARCO oferuje całą gamę systemowych rozwiązań komunikacji i ruchu - od energooszczędnej sygnalizacji świetlnej w technologii LED poprzez adaptacyjne systemy sterowania ruchem aż po telematykę drogową. Ponadto SWARCO oferuje odblaskowe systemy oznaczania dróg i szerokie usługi związane z tą dziedziną.
Początki działalności firmy Forster były związane z produkcją wytłaczanych znaków. Obecnie przedsiębiorstwo dostarcza między innymi:

 • kompleksowe rozwiązania z zakresu techniki drogowej, 
 • wyposażenie tuneli,
 • systemy kierujące,
 • i osłony akustyczne.

Technika transportu, podnośniki

Firma Palfinger jest częścią wielonarodowej grupy przedsiębiorstw z siedzibą w Salzburgu. Firma należy do międzynarodowych liderów w produkcji hydraulicznych systemów podnoszenia, systemów załadunkowych i przenoszenia. Jej sztandarowym produktem są żurawie montowane na pojazdach ciężarowych. Paleta produktów obejmuje ponadto:

 • systemy przeładunku kontenerów,
 • dźwigi do załadunku i rozładunku drewna,
 • przewoźne wózki widłowe,
 • podesty załadunkowe,
 • windy załadunkowe montowane na pojazdach ciężarowych.

Firma Liebherr buduje między innymi specjalistyczne dźwigi do przeładunku towarów w portach. W dużych portach kontenerowych pracują suwnice placowe i podnośniki kontenerów tzw. reachstackery tego austriackiego producenta.

Systemy załadunku

Austriackie firmy oferują także wysokiej jakości systemy magazynowania. Przykładowo firma  LTW Intralogistics GmbH konstruuje automatyczne regały magazynowe, które mogą osiągać wysokość nawet 40 m, gwarantując przy tym dużą precyzję.

Usługi transportowe i logistyczne

Bezproblemowy transport i logistyka jest w wielu branżach kluczem do sukcesu. W Austrii ma swoją siedzibę wielu przewoźników i spedytorów działających na skalę międzynarodową. 

Przewoźnicy

Austriaccy przewoźnicy posiadają parki pojazdów, mogących wypełnić każdy rodzaj zlecenia. Przykładem jest chociażby Augustin Quehenberger Group Gmbh , która nie tylko oferuje usługi transportowe w Europie, lecz dysponuje również globalnym systemem frachtów.

Firma Drautrans (in German), z siedzibą w trójkącie trzech krajów: Włochy, Słowenia i Austria, oferuje między innymi konwencjonalne ładunki całopojazdowe oraz transport kombinowany między Austrią a Europą Zachodnią.

Spedytorzy

Liczne austriackie firmy spedycyjne zajmują się planowaniem, logistyką oraz doradztwem i oferują kompleksowe rozwiązania logistyczne dla klientów na całym świecie.

Przykładowo firma  Schenker , jeden z liderów w dziedzinie usług logistycznych, oferuje transport lądowy, powietrzny i morski oraz wszystkie związane z tym usługi

Główną dziedziną działalności firmy spedycyjnej Condor są ładunki całopojazdowe, przede wszystkim z i do Europy Wschodniej, na Bałkany i do Turcji a także transporty z i do Azji Centralnej

Drukuj
©©ADVANTAGE AUSTRIA