Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

GENEL BAKIŞ

Avusturya'nın taşımacılık ve lojistik branşı, uluslararası bir başarı kazanmıştır. Teleferikler, raylı taşıma araçları ve bu branşa bağlı hizmetler yüksek teknolojiye sahip, ihracata yönelik çalışan üreticiler tarafından sunulmaktadır. Ayrıca sinyal sistemlerinde, trafik yönlendirme sistemlerinde ve diğer teknik düzeneklerde, müşterilerine yüksek kaliteye sahip ve son derece güvenilir ürünler sunan Avusturyalı üreticiler bulunmaktadır. Avusturya'nın taşımacılık ve lojistik branşında faaliyet gösteren hizmet sunucuları müşteriye yönelik çalışmaktadırlar ve başarılı birer nakliyatçı olarak uzun yılların verdiği tecrübeyle en zor görevleri bile üstlenmektedirler.

İçerik:

EKONOMİK BAŞARI İÇİN TAŞIMA ARAÇLARI

Teleferik ve lift yapımı alanında, ayrıca raylı taşıma araçlarının yapımında Avusturyalı şirketler dünya pazarında oldukça ön sıralarda bulunmaktadırlar. Taşımacılık ve mobilite branşında giderek yükselen beklentilere Avusturyalı şirketler araştırma yatırımlarıyla ve üretim süreçlerinin optimize edilmesiyle karşılık vermektedirler. Güvenli teknoloji, yaratıcı tasarım ve etkin bir üretim - bunlar, müşterilerini dünya çapında başarıya götüren "made in Austria" taşıma araçlarıdır.

Teleferikler ve Liftler

Doppelmayr Gruppe , teleferik konusunda dünya çapında faaliyet gösteren bir şirkettir. Dünyanın yaklaşık 90 ülkesindeki müşteriler bu firmanın turizm bölgeleri için ürettiği güçlü insan taşıma sistemlerine ve farklı uygulamalar için insan taşıyan yakın ulaşım sistemlerine güven duymaktadırlar.

CARVATECH Karosserie- und Kabinenbau GmbH , teleferik kabini yapımına 1956 yılında başlamıştır. Bu şirket günümüzde teleferikler için özel olarak tasarlanmış işletim sistemleriyle, itfaiye ve benzeri özel araçların karoserilerinin üretimi konusu üzerinde yoğunlaşmıştır.

Raylı Araçlar

Avusturyalı şirketler lokomotif, vagon ve alt düzenek yapımında da faaliyet göstermektedirler. Örneğin Graz, Steiermark merkezli Siemens AG Austria Mobility Division firması, bütün dünyaya raylı araçlar için alt düzenekler satmaktadır.

Viyana'daki Siemens AG Austria Mobility Division 'dan ise yüksek teknolojiye sahip ve güvenilir ürünler gelmektedir. Örneğin:

 • Tali hat trenleri,
 • Ana hat trenleri için vagonlar ve
 • Tramvaylar

Ray hattı inşaatının mekanikleştirilmesi alanlarında, ayrıca makas, ray ve sinyalizasyon düzenekleri konularında da dünya liderliğine oynayan Avusturya şirketleri, aynı zamanda çevreyi korumak için gösterdikleri özenle teknik alanlarda en iyi çalışma ortaklarınız olacaklardır.

Ray hattı inşaatının mekanikleştirilmesinde Plasser & Theurer firması öncü rol oynamıştır: 1953 yılında dünyanın ilk hidrolik buraj makinesini geliştirmiş ve böylelikle ray hattı inşaatının mekanikleşmesine doğru ilk adımı atmıştır. Bu işletme bugün ekonomiklik, etkinlik, ergonomi ve çevrecilik bakımından akla gelebilecek bütün beklentilere çözümler üretebilmektedir. Firmanın ürünleri arasında, diğerlerinin yanı sıra şunlar bulunmaktadır:

 • Sabitleme ve sıkıştırma makineleri
 • Ray hattı tamiri ve yeni ray hattı yapım makineleri
 • Makas tamiri ve yeni makas yapım makineleri
 • Katener hattı tadilatı ve yeni katener hattı yapımı
 • Ölçüm taşıtları

Rail Technology Cluster Austria (RTCA) teknolojik avantajın güçlendirilmesini ve üyelerinin daha iyi hizmet verebilmesini destekleyen ve bu sayede Avusturya tren sanayi şirketlerinin dünya pazarlarındaki konumlarını güçlendirmeyi hedefleyen bir platformdur.

Su Taşıtları ve Hava Taşıtları

Avusturya'da yat donanımı tedarikçileri, yelkenli yat ve motorsailer yapımcıları bulunmaktadır. Avusturyalı işletmeler ayrıca uzay yolculuğu ve hava yolculuğu sanayinin güçlü birer ortağıdır.

F.LIST GMBH   firması lüks yatlar ve büyük gezi gemileri için gereken donanımı planlar, projelendirir ve üretir. Bu zorlu bina içi çizimlerin yanı sıra şirket aynı zamanda iş seyahati uçakları için hafif yapı bileşenleri de üretmektedir.

Merkezi ve geliştirme bölümü Viyana/Neustadt'da bulunan Diamond Aircraft Industries , cam ve karbon elyafı destekli kompozit uçak üretiminde dünya çapında faaliyet gösteren, bir firmadır. Firmanın en önemli özelliği, uçuş okulları ve özel müşteriler için yenilikçi çözümler üretmesidir.

FACC AG veya Isovolta gibi tedarikçiler uçakların iç donanımları için kompozit malzemeler, elektro izolasyon malzemeleri ve diğer bileşenleri temin etmektedirler.

Kara Taşıtları

Avusturya'nın taşıt parçaları alanı ile taşıt üretimi, ihracat oranı çok yüksek olan önemli birer ekonomi faktörüdür. Küçük iç pazara bağlı olarak, üretici firmalar teknik açıdan yüksek değerli ürünlerle dünya pazarlarında kendilerine yer edinmek zorundadırlar.

Taşıt parçaları üreticilerinin önemi geçtiğimiz yıllar boyunca giderek artmıştır. Avusturya'nın küçük ve orta ölçekli işletmeleri, taşıt parçaları üreticisi olarak yüksek bir teknik düzeye, yetkinliğe ve esnekliğe sahiptirler. Federation of the Austrian Automotive Industry and its Component Suppliers Avusturya'nın otomobil parçaları sanayinin güç birliğini sağlamaktadır.

Konuya ilişkin daha geniş bilgileri Otomotiv Branşı 'nda bulabilirsiniz.

TRAFİK DÜZENLEMELERİ, NAKLİYAT TEKNOLOJİSİ, DEPOLAMA SİSTEMLERİ

Mobiliteye, trafiğe ve lojistiğe dair bejklentiler gün geçtikçe artmaktadır. Tecrübe sahibi, yenilikçi ve yapabilme bilgisi bulunan Avusturyalı şirketler bu yeni beklentilere cevap vermekte ve müşterilerin gelecekte karşı karşıya kalabilecekleri güçlüklerin üstesinden gelebilecek rekabet gücüne sahip, kalıcı çözümler sunmaktadırlar.

Trafik Düzenleme ve Trafik Güvenliği Sistemleri

1964 yılında kurulmuş olan GESIG (Sinyal Sistemleri Topluluğu) diğerlerinin yanı sıra

 • Trafik düzenleme sistemleri
 • Trafik gözetim sistemleri
 • Trafik yönetim sistemleri
 • Trafik değerlendirme ve analiz sistemleri

geliştirilmesi, üretimi, kurulumu ve servis hizmetleri üzerinde çalışmakta ve bunları tüm dünyaya ihraç etmektedir.

SWARCO trafik teknolojisi grubu, trafik teknolojisine bağlı sistem çözümleri ortağı olarak enerji tasarrufu sağlayan LED ampullerinden adaptiv trafik akış yöneticilerine ve trafik telematiğine ait yazılım çözümlerine kadar çok geniş kapsamlı bir program sunmaktadır. SWARCO bunlardan ayrı olarak geri yansıtmalı şerit işaretleme sistemleri ve bu alanla ilgili diğer hizmetleri de sunmaktadır.

Forster firmasının tarihine bakıldığı zaman, başlangıçta baskılı levhalar ürettiği görülmektedir. Bu işletme günümüzde diğerlerinin yanı sıra bilhassa aşağıdaki konularda faaliyet göstermektedir.

 • Trafik teknolojisi
 • Tünel teçhizatı
 • Akış sistemleri ve 
 • Gürültü engelleyiciler

Taşıma Teknolojisi, Kaldırma Sistemleri

Palfinger firması, merkezi Salzburg'da bulunan çokuluslu bir grubun bileşenlerinden biridir. Şirket hidrolik kaldırma, boşaltma ve taşıma sistemlerinin uluslararası alanda lider kuruluşlarından olduğu kabul edilmektedir. Şirketin asıl ürünü kamyon üstü katlanır vinçtir. Bunun dışında ürün yelpazesinde şunlar da bulunmaktadır:

 • Konteynır değiştirme sistemleri
 • Eklemli vinçler
 • Forkliftler
 • Taşıma duvarları
 • Kamyon üzeri çalışma platformları

Liebherr , diğer faaliyetlerinin yanı sıra, denizcilik alanında eşya aktarımı için özel vinçler üretmektedir. Bu Avusturya şirketinin raylı konteynır yükleme köprüleri ve konteynır manipülasyon makineleri , büyük konteynır limanlarında çalışmaktadır.

Depolama Sistemleri

Yüksek değerli depolama sistemleri için de Avusturyalı üreticiler bulunmaktadır. Örneğin LTW Intralogistics GmbH 40 metre yükseklikte bile mükemmel bir çalışma ortamına izin veren yüksek raf sistemlerine sahip depolar yapmaktadır.

NAKLİYAT VE LOJİSTİK HİZMETLERİ

Sorunsuz bir nakliyat ve lojistik süreci, pek çok branşta başarının anahtarı konumundadır. Avusturya'da uluslararası alanda başarı kazanmış çok sayıda nakliyatçı ve speditör firma bulunmaktadır.

Nakliyatçılar

Avusturyalı nakliyatçılar her türden taşıma ihtiyacını karşılayabilecek araç parklarına sahiptirler.Örneğin Augustin Quehenberger Group Gmbh bu konuda sadece Avrupa çapında hizmet sunmakla kalmayıp, küresel bir sevkiyat sistemine de sahiptir.

İtalya, Slovenya ve Avusturya arasında bulunan Dreiländereck merkezli Drautrans (in German) firması, diğerlerinin yanı sıra geleneksel komple yük taşımacılığı ile Avusturya ile Batı Avrupa arasında iki yönlü taşımacılık da yapmaktadır.

Speditörler

Avusturya'nın çok sayıdaki speditör firması, dünyanın her yerindeki müşterileri için lojistik planlaması ve danışmanlığı yapmakta, ayrıca lojistik için toplu çözümler üretmektedirler.

Örneğin dünyanın lider lojistik hizmetleri sunucularından olan Schenker firması kara, hava ve deniz taşımacılığının yanı sıra, bunlara bağlı bütün lojistik hizmetleri de sunmaktadır.

Condor speditör firmasının asıl faaliyet alanı bilhassa Doğu Avrupa'ya, Balkanlara, Türkiye'ye tırlarla komple yük taşımacılığı gerçekleştirmekte, ayrıca Orta Asya'ya da yük göndermekte ve almaktadır.

Yazdır
©©ADVANTAGE AUSTRIA