Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

Genel bakiş

Her yıl 120'den fazla ülkenin sokak ve alışveriş merkezleri, Avusturyalı ürünlerle donatılıyor: Başka bir deyişle, Avusturya'da geliştirilen Noel aydınlatmalarıyla süsleniyor. Bu, Avusturyalı tasarımcıların uluslararası platformda sunduğu sayısız hizmetten sadece biri. Avrupa'nın kalbinde yer alan Avusturya, İtalya'nın tasarım çizgisini, üstün kaliteli Alman mühendisliği ile birleştiriyor ve bu ustalığı, tüm dünya ile paylaşıyor. Kendine has bir tasarım anlayışını beraberinde getiren Avusturya karakteri, tüm dünyada büyük beğeni topluyor.

Tasarım branşı, birçok alandan oluşmaktadır. Diğer adı sanayi tasarımı olan ürün tasarımı hizmeti, seri ve/veya sanayi ürünlerin tasarlanması ile ilgilidir. Grafik tasarım, grafik elemanlardaki yazılı ve resimsel mesajların görselleştirilmesidir ve kavramayı kolaylaştırmak ve dikkati arttırmaktadır. Social Design (sosyal tasarım) konusunda insan odak noktasıdır. Tasarımın diğer alanları iç ve moda tasarımdır.

Teknik-Malzeme-Şekil

Avusturyalı tasarımda üç faktör tipiktir:

  • yüksek ölçüde teknik takıntı. Avusturyalı tasarım, büyük bir teknik Know-how sahibidir.
  • malzeme sevgisi. İster yüksek teknolojiye sahip, geri dönüştürülebilir ister yeni keşfedilen (doğal) malzemeler olsun, malzeme kullanımında büyük bir açıklık söz konusudur.
  • azaltılmış bir şekil dili, mizahın ve bir göz kırpmanın kombinasyonu ile.

Mobilite ve daha fazlası

İtfaiye araçlarından, trenlerden ve dünya şampiyonası motosikletlerden elektrikli katlanır bisikletlere kadar Avusturyalı "Mobility Design" uluslararası mevcuttur. Kristallerin dünyasını da Avusturyalı tasarım belirlemektedir, zira 1892 yılında Avusturya'da, sanayi temelinde kristalleri bileyebilen bir makine geliştirilmişti. Günümüzde Avusturyalı kristal figürlerin, görsel hassas cihazların ve kristal takıların değeri, 170'den fazla ülkede bilinmekte. Avusturya'da tasarlanan bir bel ortezi, Alman tasarım ödülüne ve IF Design Award ödülüne layık görüldü – Avusturya'nın kabul görmüş tasarımına ilişkin birkaç örnek.

Gelenek icabı öncüler

Avusturya'nın tasarım tarihinde çok sayıda öncüler bulunmaktadır. Örneğin Adolf Lose modernin devrimcisi, Car Aubock savaş sonrası tarz öncüsü ve Hans Hollein de postmodernin yol göstericisi olarak belirtilebilir. Avusturyalı tasarım yaratıcıları, Mainstream dışı yeni eğilimleri belirleyerek ve yenilikler ile zamanı yakalayarak Avusturya'yı uluslararası olarak bir tasarım ülkesi haline getirmeyi günümüze kadar başarmaktadırlar.

Bilgi(bilim) ve Araştırma

%60'dan fazla Avusturyalı tasarımcılar, akademik bir eğitim almıştır. Viyana'daki Uygulamalı Sanatlar Üniversitesindeki (Universität für angewandte Kunst ) tasarım enstitüsü, Avrupa bölgesindeki en önemli eğitim yerlerinden biridir ve Viyana lokasyonundaki tasarım yeteneğinin ulusal ve uluslararası ağını güçlendirmektedir. Bu yükseköğrenim; küçük gruplarda bilgi transferi ve eğitimciler ile öğrenciler arasında yoğun bir temas, deneysel ve serbest proje seçimi ile ulusal ve uluslararası uzmanların atölye çalışmaları ve konuşmaları özelliklerine sahiptir.

Tasarımcılar, teknoloji firmaları, üniversitedeki araştırma laboratuvarları, sanayi ve Think Thank arası bilgi transferi sürekli optimize edilmektedir. Tasarım yaratıcıları, araştırma laboratuvarlarından ve fabrikalardan konseptleri daha da geliştirip pazarda tutunabilecek ürünler haline gelmeleri konusunda merkezi bir rolü üstlenmektedirler. Tasarım ofislerinin hizmetleri gittikçe daha da artarak müşterilerin rekabette daha iyi sonuçlar sağladıkları kilit faktörüdür. Tasarımcılarla iş birliği, dolayısıyla bilim, ekonomi ve sanayi tarafından gittikçe daha da değerli bir yatırım olarak görülmektedir.

Tasarım ve Sorumluluk

Diğer adı ekolojik tasarım veya Sustainable Design olan eko tasarım, Avusturya'da kendine öz, ortalamanın üstünde önemli olan bir tasarım disiplinidir. Sürdürülebilirliğinin ilkelerine dayanmaktadır. Onun amacı, minimum çevre hasarı ile katma değer zinciri boyunca ve sosyal açıdan adil şartlar altında kaynakları akıllı bir şekilde kullanarak tüm aktörler için mümkün olduğu kadar büyük bir faydaya ulaşmaktır.

Büyüyen Green Design alanı için de Avusturya'da mükemmel örnekler bulunmaktadır, örneğin kendiliğinde güneşe yönelen ve böylece her yerde maksimum elektrik üretebilen taşınır, katlanır bir fotovoltaik tesisi gibi. Ve burada ayrıca güzel bir görünüme de sahiptir – dikkatleri çeken ve satış argümanı olarak iş gören diğer bir Avusturyalı tasarım örneği.
Son güncelleme:
2018.03.30
Yazdır
©©ADVANTAGE AUSTRIA