Advantage Austria Zobrazit navigační panel
Předpokládáme, že jste z Přesměrovat na tuto stránkuZměna země

Přehled

„Oscara“ získali rakouští filmaři již celkem 43krát. Mozart, Novoroční koncert filharmoniků a „Za zvuků hudby“, jeden z nejznámějších filmů v dějinách - právě to dlouho utvářelo obraz o hudební identitě Rakouska. Prosazuje se však i generace mladých umělců, z nichž někteří vystupují před vyprodanými hledišti v zahraničí. Kolem 17 % svých celkových příjmů reinvestuje hudební průmysl v oblasti „A&R (Artist & Repertoire)“, tedy do výchovy nových talentů. Odvětví hudby, filmu a zábavy je v Rakousku v neustálém pohybu a sklízí úspěchy na mezinárodní scéně.

Mimořádně bohatá a různorodá hudební historie Rakouska je důvodem klíčové role, kterou dnes země hraje v hudebním průmyslu. Rakouský hudební trh zaujímá v celosvětovém žebříku 16. příčku.

V Rakousku žije více než 22 000 hudebníků zastupujících všechny hudební žánry. Výnosy z jejich zahraniční činnosti jsou nejvyšší v německy hovořících sousedních zemích, ale velmi úspěšní jsou i v dalších státech západní Evropy. 

Domácí filmový průmysl zastupuje více než 2300 firem. Převážná většina z nich má méně než deset zaměstnanců a mají malou strukturu. 

V Rakousku se každý rok koná kolem 20 filmových festivalů. Největší a nejznámější je Viennale ve Vídni. Od svého vzniku v roce 1963 přivítá tato akce každoročně více než 80 000 návštěvníků. Na programu jsou dokumentární filmy, filmy Arthouse i filmy mladých debutujících režisérů. 

Filmová produkce má v Rakousku ideální podmínky: jedinečná a podivuhodná krajina, historická města a navíc perfektní infrastruktura. V roce 2015 požádalo o povolení k natáčení ve Vídni 176 zahraničních produkcí ze všech světadílů. Většina poptávek přišla z Německa, další pocházely z Velké Británie, Finska, Japonska, Brazílie a Číny. V Tyrolsku bylo v posledních letech natočeno více než 80 indických filmů. 

Žízeň po inovacích

Hudební a filmový obor v Rakousku pracuje stále více s nejmodernějšími technologiemi. V posledních letech došlo k založení četných nových firem, které se specializují na prohlížení, vyhledávání, doporučování a poslech hudby. Kromě toho se objevuje stále více firem, které se zaměřují na produkty nejnovějšího technického vývoje jako Immersive Audio, Virtual Reality, Deep Learning a Artificial Intelligence. 

Jedna z rakouských firem vyvinula technologii, která umožňuje vysílání audiosignálů bez patrného zpoždění. Řešení Virtual Reality této firmy dovolují společné zkoušky hudebníkům, kteří jsou od sebe vzdáleni tisíce kilometrů. Technická novinka umožňuje i pořádání koncertů VR.

Z Rakouska pochází i jedinečný software pro distribuci digitální hudby do celého světa s možností více než 500 stahování a streamování. Firma zahájila činnost roku 2006 vývojem distribučního softwaru, který hudebním vydavatelstvím, hudebnicím a hudebníkům dovoluje prodávat jejich hudbu na velkých portálech, aniž by se museli starat o technické podmínky nebo inkaso. 

Sídlo v Rakousku má přední světový dodavatel lanovkových kamer. Jeho inovativní produkt umožňuje pohyb kamery ve velké výšce na dlouhé vzdálenosti. Základ tvoří několik modulů, jejich kombinace dovoluje přizpůsobit způsob natáčení konkrétní situaci. 

Hudebníci na celém světě neustále hledají vhodné zkušebny, zejména jsou-li na cestách. Platforma vyvinutá v Rakousku jim situaci usnadní propojením s rezervačním systémem. Pomocí snadno ovladatelné aplikace „search-book-play“ si mohou jednoduchým stisknutím zamluvit na jednu nebo více hodin zkušebnu v blízkém okolí nebo i v cizích městech.

Již více než 25 let vyvolává nadšení široké veřejnosti dokumentární série „Universum“ s vícedílnými pořady o zvířatech a přírodě a samostatnými filmy na téma historie, věda a technika. Rakouská série „Universum“ se prodává ve 100 zemích světa. K mezinárodním kooperačním partnerům rakouských producentů patří i BBC.

Vídeňská státní opera jako jedna z hlavních operních scén nabídla v roce 2013 na staatsoperlive.com možnost prvního streamování opery na světě. 45 Livestreams za rok, dva kanály, synchronní Second Screen Content a pravidelný program v UHD představují globální měřítko pro digitalizaci kultury.

Kreativní vzdělávání

SAE-Institut založený r. 1976 nabízí specifické vzdělávání, které odpovídá požadavkům globálních tvůrčích médií. Pokrývá oblast audio, film, animace, hry, hudební průmysl a internet. Bakalářské a magisterské programy jsou nabízeny ve spolupráci s Middlesex Universität v Londýně. SAE Institut se nachází v 54 městech, kromě jiného v Londýně, Berlíně, Mnichově, Paříži, Barceloně, New Yorku a Los Angeles.

Výuka na hudebních univerzitách a konzervatořích v Rakousku má v zahraničí vynikající pověst. Rakousko je cílem mnoha začínajících hudebníků, hudebnic, resp. studentek a studentů hudby. Světoznámá je Universität für Musik und darstellende Kunst (Univerzita hudebních a dramatických umění) ve Vídni a i hudební univerzity Graz a Salzburg mají velmi dobré renomé.

Datum poslední aktualizace
2018.02.28
Tisk