Advantage Austria Pokaż nawigację
Przypuszczamy, że jesteś z Przejdź do strony krajowejZmień kraj

Przegląd

Oscar przywędrował do Austrii 43 razy. Mozart, Koncert noworoczny i „The Sound of Music”, jeden z najczęściej oglądanych filmów w historii, pozwalają na długo zapamiętać muzykalny obraz Austrii. Ale także w nowych dziejach sztuka nabiera na sile i prezentowana jest za granicą przy komplecie publiczności. Około 17% wszystkich wpływów z branży muzycznej inwestuje się w „A&R (Artist & Repertoire)”, odkrywanie nowych talentów. Branża muzyczna, filmowa i rozrywkowa w Austrii nieustannie się rozwija i przynosi międzynarodowe sukcesy.

Niezwykle bogata i wszechstronna historia austriackiej muzyki doprowadziła do tego, że dzisiejsza Austria odgrywa kluczową rolę w branży muzycznej. Pod względem wielkości austriacki rynek muzyczny zajmuje 16 miejsce na świecie. 

Ponad 22.000 twórców różnych rodzajów muzyki mieszka w Austrii. Największe dochody przynosi im sprzedaż w sąsiednich krajach niemieckojęzycznych, ale odnoszą oni spore sukcesy także w innych częściach świata. 

Rodzima branża filmowa obejmuje ponad 2.300 firm. Przeważająca większość z nich zatrudnia mniej niż 10 pracowników i posiada bardzo małą strukturę. 

W Austrii odbywa się rocznie około 20 festiwali filmowych. Największym i najsłynniejszym jest wiedeński festiwal Viennale , który od czasu powstania w roku 1963 roku przyciąga corocznie ponad 80.000 gości. W programie festiwalu znajdują się filmy dokumentalne, filmy autorskie oraz debiuty młodych reżyserów. 

Austria posiada idealne warunki dla producentów filmowych: unikalny, spektakularny krajobraz, historyczne miasta i znakomitą infrastrukturę. W roku 2015 aż 176 międzynarodowych producentów filmowych starało się o pozwolenie na kręcenie filmów w Wiedniu. Większość wniosków pochodziło z Niemiec, ale także z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Japonii, Brazylii i Chin. W ostatnich latach w Tyrolu zrealizowano ponad 80 produkcji indyjskich. 

Ukierunkowanie na innowacje

W branży muzycznej i filmowej w Austrii coraz częściej sięga się do najnowocześniejszych technologii. W ostatnich latach powstały liczne startupy specjalizujące się w wyszukiwaniu i rekomendowaniu muzyki.  Ponadto jest coraz więcej firm  zajmujących się najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak immersive audio, virtual reality, deep learning oraz artificial intelligence.  

Pewne austriackie przedsiębiorstwo stworzyło technologię pozwalającą emitować sygnały dźwiękowe bez zauważalnego opóźnienia. Rozwiązania z zakresu virtual reality tego przedsiębiorstwa umożliwiają wspólne próby muzykom, którzy są oddaleni od siebie o tysiące kilometrów. Pionierzy ci tworzą także wirtualne koncerty.  

Jedyne w swoim rodzaju oprogramowanie służące do sprzedaży muzyki cyfrowej stosowane przez serwisy zajmujące się ściąganiem muzyki i streamingiem pochodzi z Austrii. Firma rozpoczęła działalność w roku 2006, tworząc oprogramowanie handlowe umożliwiające muzykom sprzedaż płyt na dużych portalach bez potrzeby troszczenia się o wymagania techniczne i warunki płatności. 

Wiodący na świecie oferent kamer podwieszanych ma swoją siedzibę w Austrii. Jego innowacyjny produkt umożliwia filmowanie kamerą na dużej wysokości i długich trasach. Składa się on z kilku modułów bazowych, których kombinacja pozwala na dostosowanie się do indywidualnych sytuacji zdjęciowych. 

Muzycy z całego świata stale poszukują odpowiednich pomieszczeń do przeprowadzania prób, w szczególności podczas podróży. Stworzona w Austrii platforma pomaga im łącząc hosty z odpowiednimi muzykami. Dzięki łatwej w obsłudze aplikacji “search-book-play” za pomocą kilku kliknięć można wynająć na jedną lub kilka godzin pomieszczenia do prób w najbliższej okolicy lub w innych miastach.

Od ponad 25 lat seriale dokumentalne „Universum“ oczarowują szeroką publiczność zdjęciami świata zwierząt i roślin, a także innowacyjnymi filmami o historii, nauce i technice. Własne produkcje „Universum“ sprzedawane są w około 100 krajach. Do międzynarodowych partnerów austriackich producentów należy także BBC. 

Wiener Staatsoper (Wiedeńska Opera Państwowa) jako jedna z pierwszych  czołowych oper świata oferuje od roku 2013 streaming operowy na stronie staatsoperlive.com. 45 streamów na żywo rocznie, dwa kanały, synchroniczna technologia second screen i regularny program w technologii Ultra HD wysoko stawiają poprzeczkę światowej branży cyfryzacji kultury. 

Kreatywne kształcenie

Założony w roku 1976 Instytut SAE oferuje specjalistyczne kształcenie, które jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom światowej branży medialnej. Zajmuje on się takimi dziedzinami jak audio, film, animacje, rozwój gier, przemysł muzyczny i sieć. Programy studiów licencjackich i magisterskich tworzone są we współpracy z Middlesex University w Londynie. Instytut SAE posiada 54 filie, między innymi w Londynie, Berlinie, Monachium, Paryżu, Barcelonie, Nowym Jorku i w Los Angeles. 

Austriackie uniwersytety muzyczne i konserwatoria cieszą się znakomitą renomą na świecie. Austria stanowi cel dla wielu przyszłych muzyków oraz studentów muzyki. Universität für Musik und darstellende Kunst (Uniwersytet Muzyki i Sztuki Teatralnej) w Wiedniu oraz uniwersytety muzyczne w Graz i Salzburgu znajdują ogromne uznanie na arenie międzynarodowej.

Ostatnia aktualizacja dn.:
2018.02.28
Drukuj