Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

Genel bakiş

Avusturya'da çok sayıda küçük ve uzmanlaşmış yayınevleri bulunuyor. Bu yayınevlerinin yüzde 81'inden fazlası, 10'dan daha az çalışana sahip. Bunun yanı sıra reklam pazarında da birçok küçük ve orta ölçekli şirket yer alıyor. Yüzde 70'i EPU'dan oluşan Avusturya reklam acenteleri, oldukça yüksek rekabet gücü gibi yönleriyle dikkat çekiyor.

Medya peyzajı

Avusturya'daki medya peyzajı; TV, radyo ve bası medyalardan oluşmaktadır ve TV medyaları kıyaslaya büyük bir öneme sahiptir. Çoğunlukla yerel konularla ilgilenen çok sayıdaki yerel kanalların yanı sıra birkaç eyalet çapında faaliyet gösteren kanallar bulunmaktadır. 

Avusturya'da radyo yayını, TV'ye nazaran hala analog olarak gerçekleşmektedir. Ülke çapındaki birkaç kanalın yanı sıra çok sayıda yerel kanallar bulunmaktadır. Türler, neredeyse her bir tercihi kapsamaktadır. Avusturya, basılı medyalarda da çok yönlüdür.

Reklam

Avusturya'da, reklam için basılı medyalar büyük bir önem taşımaktadır, örneğin basılı medyalardaki reklamlar da uluslararası kıyaslamada yüksek sayıdadır. Online medyaların önemi, Avusturya'nın reklam pazarında da gittikçe artmaktadır. Avusturyalı reklam ajansları, dünya çapında faaliyette ve başarılıdır, ancak ön planda değillerdir. 

Publishing

Avusturyalı yayınevi peyzajı, bazı özelliklere sahiptir, örn. çocuk kitaplarında ve sanat kitapları gibi özel yayınlarda özel bir yeteneği bulunmaktadır. Avusturya'nın pazarı, Alman pazarında olduğu gibi geleneksel enstrüman olan sabit kitap fiyatından faydalanmaktadır.

Avusturya'nın kendi medya ve reklam pazarı küçüktür. Avusturyalı şirketler, varlıklarını sürdürebilmeleri için yaratıcı ve esnek olmalıdır, bunlar, müşterilerinin faydalandığı kalitelerdir.

Trendsetter

Branşın şirketleri, eğimleri belirleyip geleceğin meydan okumalarına yönelmektedirler. Yayın, medya ve reklam alanlarının üçünde de dijitalleşmeye yönelik net bir gelişme fark edilebilmektedir ve şirketler de bunlarla baş edebilmek için konseptler üzerinde çalışmaktadırlar. Medya yapımcısı için bunun anlamı, örneğin içeriklerin uygun şekilde ayrıca taşınabilir son cihazlar için de işlenmeleridir.

Yayınevlerinde gittikçe daha yüksek bir şirket konsantrasyonu görülmektedir. Dijital seçeneklere ilişkin talep artıyor, ancak yazılı medyanın yerini almıyor. Avusturya hala gazete okuyanların ülkesidir. 

Avusturya'nın reklamcıları, online reklamlara büyük yaratıcı bir enerji yatırımında bulunmaktadır. Zira reklam, dijitalleşmede öncüdür ve bağlantı parçasıdır. Çeşitli medya kanallarının kullanıcıları için doğru resim(dili) bulunmaktadır.

"digi 4 school"

Avusturya'nın okul kitabı yayınevlerinin bir kontrol grubu, bu başlık altında 2013 yılından beri derste dijital içeriklerinin çerçeve koşulları üzerinde çalışıyor. Kitap ve medya ekonomisi, günümüzü ve geleceği tek bir medya karışımında görmektedir: Haptik okul kitabı ile dijital öğrenme içeriklerin kombinasyonu.

Konuya ilişkin bağlantılar

 
Bir Bakışta Avusturya - Medyalar
Son güncelleme:
2018.02.23
Yazdır