Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

Genel bakiş

Gelecek, şehre ve her şeyden önce Viyana'ya ait: Avusturya'nın başkenti Viyana, 2017 yılı da dahil olmak üzere Mercer danışmanlık acentesi tarafından, sekizinci kez dünyanın en güzel şehri unvanını almaya layık görüldü. Bunun yanı sıra Expats da Viyana'ya büyük önem veriyor. Bir Tuna metropolü olan bu başkent, sadece su kalitesi, sağlık, kanal alanlarında değil, toplu taşıma ve okul gibi alanlarda da azami puana ulaştı. Bu nedenle başta Viyana olmak üzere, Avusturya'nın gayrimenkul açısından neden bu kadar ilgi gördüğüne şaşırmamak gerek.

Gayrimenkuller, günümüzde sermayeyi kâr getirecek ve sürdürülebilir olacak şekilde yatırmanın tek imkânıdır. Dünya ekonomisindeki değişimler ve yükselen ile gelişmekte olan ülkelerde beklenen nüfus büyümesi, cazip gayrimenkullere olan talebi arttırmaktadır. Bireysellik arzusu dünya çapında büyüyor, ikamet ile iş arasındaki sınırlar kayboluyor, kentsel bölgeler büyüyor. Gayrimenkul hizmeti sağlayanlar, bu gelişmelere esnek seçenekler ve yenilikçi yönetim yaklaşımları ile tepki vermektedirler.

Avusturya'nın geleneksel şirketleri, ülkelerindeki pazarı tanımaktadırlar, ancak Avusturya'daki gayrimenkul danışmanlığı ve acenteliği ayrıca sınır ötesi olmak üzere de tepki vermektedir ve Avusturya'nın komşu ülkeleri ile sahip olduğu iyi ile erken bağlantılar ve ağlara dayanmaktadır. Avusturya'nın bankalarının gayrimenkul bölümleri de kapsamlı bir şekilde CEE (Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri) pazarı hakkında bilgilere sahiplerdir. 

Gayrimenkul branşının ve gayrimenkul yönetiminin Avusturyalı uzmanları, proje geliştirmeden, bakım ile onarımdan, klasik emlak yönetiminden ve bina yönetiminden yatırım objelerinin portföy değerlendirmesine ve gayrimenkul danışmanlığına kadar tüm obje tiplerine seçenekler sunmaktadırlar.

Yatırım projeleri

Düşük faizler sayesinde gayrimenkuller, yatırım şekli olarak cazibe kazanmaktadır. Dairelerin fiyatları, 2015 ile 2015 yılları arasında ortalama olarak %20'den fazla artmıştır. Federal başkent Viyana'nın yanı sıra günümüzde eyalet başkentleri Salzburg, Graz ve Linz de gittikçe daha fazla yatırımcıların odağındadır.

Özellikle de faiz evleri ve apartman daireleri talep görmektedir. Değer artışı ile kiradan devam eden gelirleri sağlamaktadırlar. Avusturya'nın gayrimenkul uzmanları, müşterilerini konum, altyapı ve daire büyüklüğü konusunda doğru kararı vermekte desteklemektedirler. 

Tam servisli gayrimenkul sağlayıcıları; yatırım objesi, proje geliştirme, Due Dilligence denetimi, portföy yönetimi ve gayrimenkul finansmanı için emlakın değerlendirmesini, portföy değerlendirmeleri ve gayrimenkuller danışmanlığını üstlenmektedirler.

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirliğin ve ekolojinin önemi; mimaride, gayrimenkuller ekonomisinde, ev ve şehir yapımında gittikçe artacaktır. İmarlık arazilerin tasarruflu kullanımı, sağlıklı ve doğal malzemelerin kullanımı ve ekolojik enerji kazanımı, daire seçiminde gittikçe daha büyük bir rolü üstlenmektedir.

Avusturyalı gayrimenkul uzmanları, eğimleri ve yenilikçi çözümleri tanımaktadırlar. İster yapı ve bina yönetiminde enerji özerkliliği ve enerji verimliliği, ister ahşap ile inşa etme ve oturma veya yapıdaki ve bina yönetimindeki (BIM) dijitalleşme olsun, branşın şirketleri gelecekten emindir.
Son güncelleme:
2018.02.22
Yazdır