Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

Genel bakiş

Dünyanın her köşesinde büyük talep gören "Avusturya şarabı" için sadece yüksek kaliteli malzemeler kullanılıyor. Bunun yanı sıra Avusturya kayısı brendisi de tüm dünyada büyük ilgi görüyor. Kısacası, Avusturya'da hem geleneksel hem de yenilikçi özellikleri bir arada sunan birçok farklı ürün bulmanız mümkün. Avusturyalı bira ve alkollü içecek üreticileri bu anlamda 1.000'i aşkın bira çeşidi ve birinci sınıf votka ürünleri sunuyor.

Avusturya'da genel olarak seri ürünler değil, onun yerine eşsiz olan nadir ürünler üretilmektedir. Bundan çok sayıda kalite bilincine sahip KOBİ'ler sorumludur. Avusturya'daki 9.000'den fazla üzüm bağları, sıkça üç neslin birlikte çalıştığı küçük aile işletmeleridir. 

Damıtma içki üretimi, Avusturya'da uzun bir geçmişe sahiptir. Bazı işletmeler, hala 18. yüzyıldan kalan bir damıtma içki üretme monopolüne sahiptir. Yaklaşık 20 yıldır ayrıca yeni bir kaliteli damıtma içki kültürü için çaba gösteren kaliteli damıtma içki üreten küçük üreticiler de faaliyettedir. 

Uluslararası Craft bira eğilimi, Avusturya'da da belirlemektedir ve yaratıcı, eşsiz ürünleri ortaya çıkarmaktadır. Avusturya'nın biraları, leziz tatlarından dolayı uluslararası değere sahiptir. 

Kalite

Avusturya'nın şarapları ve tatlı şarapları tüm dünyada sevilmektedir. Onların kalitesi, Avusturya'nın katı şarap kanunu ile garantilemektedir. Avusturyalı Şarap Pazarlaması (ÖWM) yardımıyla örn. Asya'ya ihracatlar teşvik edilmektedir ve gittikçe daha fazla uluslararası müşteriler ikna edilmektedir. 

Avusturya'nın kendine öz karıştırılamaz karakteri, yüksek konumların, eski Romalıların dönemine dayanan bir bağcılık geleneğinin şanslı kombinasyonun ve tutkulu üreticilerin bir kombinasyonudur.

Gerçek bir hazine ise eski, sağlam üzüm türleridir, bunların arasında rakibi olmayan da Grüner Veltiner'dir (Yeşil Veltinli). Avusturya'nın büyük Veltinerleri, en büyük etkiye sahip şarap eleştirmenleri ve gurme dergileri tarafından dünyanın büyük dünya şarapları arasında sayılmaktadır. 

Avusturyalı yüksek kalitede brendiler de uluslararası kıyaslamada en iyileri arasındadır. Avusturya, çok çeşitli meyve ağaçları kültürünün bir ülkesidir ve böylece meyveli damıtma içkiler için iyi bir zemindir.

Avusturyalı bağcılar, bira üreticileri ve damıtma içki üreticileri, uluslararası satış pazarlarını oluşturup onlara yoğun bir şekilde hizmet veriyor. Özellikle kaliteli yüksek değerdeki niş ürünleri de dünya pazarında çok sevilmektedir. 

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik, şarap ekonomisinde ve bira ile damıtma içki üretiminde hâlihazırda yıllardır önemli bir konusudur. Bağcılıkı, tarımın çok yoğun bir şeklidir, zira bitki koruma ya da bitki bakım maddelerine, gübreye, yüksek bir makine kullanımına ve böylece yüksek bir enerji ve su masrafına ihtiyaç duymaktadır. Ancak Avusturyalı bağların %10'u hâlihazırda biyolojik tarımcılık direktifler uyarınca işlenmektedir. Ayrıca genetik olarak değiştirilmiş bitkilerin ekimi de esas itibariyle yasaktır. 

Sürdürebilir bağcılığın hedefi, kaynakları israf etmeden düşük emisyonlu bir şekilde üretmektir. Buna işleme ve satış zincirleri de dahildir. Orange Wine (kırmızı şarap gibi üretilen beyaz şarap) ve RAW Wine (doğal şaraplar) eğilimleri de böylece karşılanmaktadır. Biyo, demeter veya Orange Wine geçişi dolayısıyla bu branşta önemli bir gelecek konusudur.

Son güncelleme:
2018.02.08
Yazdır