Advantage Austria Pokaż nawigację
Przypuszczamy, że jesteś z Przejdź do strony krajowejZmień kraj

Dualny system kształcenia

Klasa © photocase.com/jomi

© photocase.com/jomi

Cechą szczególną austriackiego systemu kształcenia jest ścisłe powiązanie gospodarki z nauczaniem. Na takich relacjach nauczania z praktyką korzystają nie tylko uczniowie szkół zawodowych, ale także absolwenci szkół wyższych kształcących specjalistów w konkretnych zawodach, specjalistycznych wyższych uczelni i uniwersytetów.

Połączenie teorii i praktyki

Dualny system kształcenia - połączenie teorii i praktyki – znajduje zastosowanie zarówno w kształceniu wymagającym stażu zawodowego, jak i w wyższych szkołach zawodowych. Programy nauczania oraz elementy, na które kładzie się nacisk w ramach kształcenia młodzieży są dostosowane do wymogów gospodarki, zaś w zakładach pracy uczniowie zdobywają fachową wiedzę lub odbywają specjalne praktyki zawodowe. We wspólnych projektach szkół i jednostek gospodarczych, np. projektach dyplomowych lub projektach wykonywanych w ramach pracy w firmach szkoleniowych, wyniki badań i prac rozwojowych przekształcane są w praktykę.

To połączenie uznawane jest w całej Europie za wzorcowe i stanowi kluczowy czynnik sukcesu osiąganego przez Austrię. Zagraniczni inwestorzy cenią sobie w szczególności specjalistyczne umiejętności i opartą na solidnych podstawach wiedzę austriackich pracowników.

Austria dysponuje dobrze rozwiniętą siecią instytucji szkolnictwa wyższego. Obejmuje ona 21 wyższych szkół zawodowych, 22 uniwersytety publiczne i 13 uniwersytetów prywatnych. Wyższe szkoły zawodowe, oferujące 393 kierunki studiów, są otwarte na potrzeby przedsiębiorstw i utrzymują intensywne kontakty z przemysłem. Ponad 47% oferowanych przez wyższe szkoły zawodowe kierunków studiów połączona jest z pracą zawodową.

Ukierunkowany zawodowo system kształcenia

Oprócz zorientowania na praktykę, austriacki system kształcenia dużą uwagę przywiązuje do specjalizacji. Techniczne i handlowe szkoły wyższe zawsze dają możliwość wysokiej specjalizacji. Na przykład Höhere Technische Lehranstalt für Maschinenbau / Wyższa Uczelnia Techniczna Budowy Maszyn ma w swojej ofercie ponad dziesięć różnych kierunków studiów.

Drukuj
©©ADVANTAGE AUSTRIA