Advantage Austria Pokaż nawigację
Przypuszczamy, że jesteś z Przejdź do strony krajowejZmień kraj

Instytuty badawcze

Gebäude vor blauem Himmel © photocase.com/chillerstadt

© photocase.com/chillerstadt

Austriaccy badacze cieszą się uznaniem na całym świecie. Nie jest to zaskoczeniem, jeżeli weźmiemiemy pod uwagę, że ich innowacje zmieniają nasz świat jutra.

Networking kluczem do sukcesu

"Sektor kooperacyjny", tzn. badania prowadzone poza uczelniami, to najszybciej rosnący obszar badań naukowych w Austrii. Wydatki na badania i rozwój wzrosły w ciągu ostatnich dziesięciu lat trzykrotnie. W 57 pozaakademickich jednostkach badawczych zatrudnionych jest ponad 7 tys. osób.

Austrian Cooperative Research (ACR)

Sektor MŚP stanowi ważne koło napędowe dla innowacji. Dotyczy to zrównoważonego budownictwa, technik ochrony środowiska, energii odnawialnych, jakości i bezpieczeństwa produktów spożywczych, innowacyjnych materiałów i procesów przemysłowych. Dynamiczny rozwój wspierany jest przez instytuty badawcze działające w zrzeszeniu Austrian Cooperative Research (ACR) realizującym około 500 projektów każdego roku.

Austrian Institute of Technology (AIT)

Austriacki Instytut Technologiczny (Austrian Institute of Technology AIT) jest ważnym w Austrii i w Europie ośrodkiem badawczym i technologicznym w zakresie infrastruktury przyszłości. Pięć departamentów instytutu Energy, Mobility, Health & Environment, Safety & Security oraz Foresight & Policy oraz jego ośrodki, np. TechGate Vienna lub centrum badwcze w Seibersdorfie pracuje w ścisłej kooperacji z przedstawicielami świata gospodarki nad nowymi rozwiązaniami. Koncerny, takie jak Siemens, Magna, OMV lub AVL od dawna ufają kompetencjom AIT.

Joanneum Research

Od ponad 30 lat instytut badwczy Joanneum Research prowadzi badania na najwyższym międzynarodowym poziomie i jest cenionym przez firmy partnerem w zakresie badań i rozwoju. Instytut prowadzi badania w pięciu obszarach -  Materials, Health, Digital, Resources, Policies i należy do największych pozaakademickich instytutów badawczych w Austrii. Jest on także ważnym motorem napędowym dla praktycznych badań i rozwoju technologii w obszarze e-zdrowia, nanomateriałów, Web 2.0, energii odnawialnych, badań nad gospodarką i innowacjami.

Stowarzyszenie Badawcze Christiana Dopplera (Christian Doppler Forschungsgesellschaft)

Ponad 70 laboratoriów Stowarszyszenia Christiana Dopplera na uniwersytetach austriackich worzy niezwykle efektywny związek pomiędzy nauką i gospodarką. Utworzone przejściowo na siedem lat instytucje badawcze dysponują rocznym budżetem dochodzącym do 600 tys. euro i są finansowane w 50% z środków publicznych. Obniża to ryzyko korporacyjne. Dalszą zaletą jest to, że laboratoria stowarzyszenia opracowują w wyniku wymiany doświadczeń rozwiązania, które wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa do rozwoju nowych produktów i procesów przemysłowych.

Dzięki bliskim relacjom z ośrodkami badawczymi gospodarka pozostaje blisko trendów naukowych i wykorzystuje najnowsze wyniki badań do opracowywania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Nie bez powodu 125 partnerów przemysłowych, jak AVL, Infineon, OMV, Sandoz, voestalpine, Biomay, Lenzing i Plansee stawia na tę formę partnerstwa prywatno-publicznego.

Ludwig Boltzmann Gesellschaft (LBG)

Stowarzyszenie Ludwiga Boltzmanna (Ludwig Boltzmann Gesellschaft LBG) specjalizuje się w badaniach kooperacyjnych i inicjuje innowacyjne działania badawcze z partnerami naukowymi i przedsiębiorcami. Jako prywatna organizacja, stowarzyszenie założyło na czas określony instytuty Ludwiga Boltzmanna. Do ich działań priorytetowych należą badania w zakresie medycyny, nauk humanistycznych, społecznych oraz nauk o kulturze skupiające się na zagadnieniach ochrony zdrowia. Szczególny nacisk położony jest na badania interdyscyplinarne.

Obecnie około 300 pracowników w 20 instytutach naukowych i 5 klastrach zajmuje się najnowszymi zagadnieniami naukowymi i prowadzi badania na najwyższym międzynarodowym poziomie. Stowarzyszenie Ludwiga Boltzmanna jest szczególnie ważnym ośrodkiem w zakresie badań medycznych i klinicznych prowadzonych wspólnie z partnerami biznesowymi, takimi jak Siemens, Bayer Healthcare Pharmaceuticals oraz start-upami i MŚP, jak Tissue Gnostics i RISC Software GmbH.

Szereg innych instytucji badawczych jest uznanymi partnerami kooperacyjnymi dla zakładów przemysłowych, np. instytut arsenal research w Wieniu, Salzburg Research w Salzburgu, Fraunhofer Research GmbH , Upper Austrian Research , V-Research i Carinthian Tech Research w Karyntii.

Ostatnia aktualizacja dn.:
2018.04.24
Drukuj
©©ADVANTAGE AUSTRIA