Advantage Austria Näita sisukorda
Me arvame, et Te olete Selle riigi leheleteine riik

teadustöö ja arendustegevuse MAASTIK

blades of grass with drops of water © photocase.com/Patzita

© photocase.com/Patzita

Austria kui teadustöö sihtkoht, asub praegu kiirteel. Teadustöö osakaal moodustab sisemajanduse kogutoodangust 2,8%, mis on palju rohkem kui EL keskmine. Rohkem kui 50 tööstusklastrit ja eritellimusel loodud innovatsioonitoetusprogrammi kindlustavad äritegevuse ja teaduse optimaalse segunemise.

Innovatsioon on Austrias traditsiooniline

Austrial on maailmakuulsate leiutiste pikk ajalugu. Kas teadsite, et õmblusmasina leiutas austerlane Josef Madersperger? Või et sõukruvi leiutas Josef Ressel? Ei tohiks ka unustada, et Porsche sportauto leiutas Ferdinand Porsche või et pH-stabiilne penitsilliin leiutati Tirooli kompaniis Biochemie Kundl (tänapäeval Novartise tütarettevõte). Mitte ainult minevikus, vaid ka tänapäeval tuleb palju innovatiivseid ideid just Austriast. Riiklikud ja kohalikud omavalitsused investeerisid uuringutesse ja arendamisse 2007. aastal kokku 2,5 miljardit eurot. Lisaks katavad Austria ettevõtted teadus- ja arendustegevuse valdkonnas kulusid  ligikaudu 3,2 miljardi euro ulatuses.

Tänu teadustööle rohkem võimalusi

Riik ning maakondlikud omavalitsused investeerisid teadustöösse ning arendusse aastal 2013 kokku ligikaudu 3,6 miljardit eurot. Sellele lisanduvad ettevõtete teadus- ja arendustegevuse investeeringud 3,9 miljardi euro väärtuses.

Juba 2009. aastal moodustasid ligikaudu 500 välismaiselt kontrollitud ettevõtet, mis asusid Austrias, poole ettevõtluse teadus- ja arendustegevuse väljaminekutest. 2011. aasta novembris andsid 22 Austrias asuvat rahvusvahelist tipp-ettevõtet nagu Baxter, NXP Semiconductors Austria, Voestalpine, Infineon, Magna ja AT&S lubaduse, suurendada oma teadustöö väljaminekuid aastaks 2015 20% võrra. Nii finantseerivad nad tulevikus ühe viiendiku kogu ettevõtete teadustööst.

Üks Austria edukamaid toetusinitsiatiive on COMET (Competence Centers for Excellent Technologies). Juba aastaid on COMET suutnud tänu sobivatele raamtingimustele edendada järjepidevat koostööd tööstuse ja teaduse tipptehnoloogiate vahel.

Täna pakuvad 46 sellist kompetentsikeskust tänu oma rahvusvaheliselt nõutavale teadus- ja arendustegevuse know-how´le ka välismaistele investoritele huvitavaid konkurentsieeliseid. COMET toetusinitsiatiivi kestvusaja (2006-2019) jooksul investeeritakse tööstusega seotud teadustöösse kokku 1,5 miljardit eurot.

"Kooperatiivsektor" ehk mitte-ülikoolialane teadustöö, on Austria teadustöö maastikul kõige kiiremini arenev valdkond. Teadus- ja arendustegevuse väljaminekud on siin viimase 10 aasta jooksul neljakordistunud. Rohkem kui 50 sellises teadusasutuses on tööl enam kui 5000 inimest.

Huvitavaid fakte austria teadus- ja arendustegevuse kohta leiate ABA kodulehelt .

Trüki
©©ADVANTAGE AUSTRIA