Advantage Austria Zobraziť navigačný panel
Myslíme si, že ste z krajiny K Vašej lokálnej stránkeVoľba inej krajiny

PROSTREDIE VÝSKUMU A VÝVOJA

Steblá trávy s kvapkami rosy © photocase.com/Patzita

© photocase.com/Patzita

Rakúsko zažíva ako lokalita výskumu veľký rozmach. Krajina má podiel výskumu na HDP vyše 3%, čo je ďaleko nad priemerom EÚ. Viac ako 60 branžových klastrov a optimálne nastavené podpory inovácií zaručujú optimálne prepojenie medzi vedou a ekonomikou.

Rakúsky výskum má tradíciu

Rakúsky výskum má dlhú históriu a hrdí sa svetoznámymi objavmi. Vedeli ste, že šijací stroj vynašiel Rakúšan Josef Madersperger? A že autorom lodnej skrutky je Josef Ressel? Nesmieme zabudnúť na vývoj automobilu Porsche pánom Ferdinandom Porsche alebo objav kyselinovzdorného penicilínu tirolskou firmou Biochemie Kundl. Pozoruhodné výkony však rakúsky vývoj prezentuje aj v súčasnosti.

Vďaka výskumu viac príležitostí

Na úrovni štátu a spolkových krajín investovalo Rakúsko v roku 2016 do výskumu a vývoja celkom 3,8 mld. eur. K tomu prirátajte firemné investície do výskumu a vývoja, teda ešte raz 5,1 mld. eur.

Rakúsko je úspešným modelom, ktorý vytvára optimálne podmienky pre medzinárodné firmy ako Baxalta, BMW, Bosch, Infineon či Novartis, ktoré v Rakúsku koncentrujú svoje kompetenčné centrá. Výskum na najvyššej úrovni, inovatívne spin-offy, klastre a veľký medzinárodní hráči sa podieľajú na tom, aby z podnetných nápadov vznikli na trhu úspešné produkty a služby.

Za praktickými aplikáciami či inteligentnými systémami ochrany údajov stoja high-tech-technológie „Made in Austria“. Výskum v oblasti rakoviny, smart grids alebo inteligentné elektrické siete budúcnosti dopĺňajú tradične silné odvetvia strojárskeho a automobilového priemyslu, technológií životného prostredia a inovatívnych materiálov alebo hutníctva, ktoré vystupujú ako exportné technologické firmy.

47 kompetenčných centier iniciatívy COMET (Competence Centers for Excellent Technologies) cielene podporujú technologické kooperácie medzi vedou a priemyslom.

Tak vsádzajú veľké medzinárodné farmaceutické spoločnosti na know-how výskumného centra Grazer Research Center Pharmaceutical Engineering (RCPE) v oblasti farmaceutických procesov a produktových vývojoch.

V renomovanom kompetenčnom centre pre rakovinovú terapiu (Krebstherapie Oncotyrol ) v Innsbrucku sa poznatky z genomiky, proteomiky a metabolomiky preklápajú do klinickej tumorovej medicíny.

Rakúske centrum pre medicínske inovácie a technológie Acmit (Austrian Center for Medical Innovation and Technology), kompetenčné centrum pre vývoj medicínskej robotiky sídliace vo Wiener Neustadt, otvára nové perspektívy pre minimálne invazívnu chirurgiu.

Bioenergy 2020+ ponúka s niekoľkými výskumnými pobočkami v Rakúsku úspešné inovácie v oblasti ekologického získavania energie z biomasy.

Zaujímavé čísla a ďalšie informácie na tému výskum a vývoj v Rakúsku nájdete na webovej stránke ABA (Austrian Business Agency) .

Súbory na stiahnutie

Posledná aktualizácia:
2018.04.24
tlač
©©ADVANTAGE AUSTRIA