Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

ALTYAPI

Hareket halindeki tren © ADVANTAGE AUSTRIA

© ADVANTAGE AUSTRIA

Başarılı bir ulaşım ağı, güvenli bir enerji besleme ağı ve modern bir telekomünikasyon ağı: Altyapı söz konusu olduğunda, Avusturya'nın "ağları" rekabet yeteneğinden daha fazlasına sahiptir.

ULAŞIM ALTYAPISI

Avusturya’nın coğrafi açıdan Avrupa’nın ortasında olması, ülkenin doğu ve bati arasında Lojistik açıdan çok önemli bir rol almasına sebebiyet veriyor.

Verimli ve ekonomik nakliyat sağlamak için, güçlü bir altyapı, güvenilir şirketler ve stratejik açıdan uygun bölgelere kurulan lojistik merkezleri büyük önem taşıyor. Uluslararası karşılaştırmalarda bulunun altyapının kalitesini onaylanıyor ve şirketler açışından barındırdığı avantajlarla ek bir değer katıyor.

Avusturya'nin lojistik altyapısı yüksek raf depolarından, yeterli aktarma alanlarından ve iyi derecede trafik bağlantılarından oluşan modern terminallere dayanmaktadır. Geniş bant bağlantıları, geniş kapsamlı mobil telefon bağlantıları ve elektronik ticari işlemlerin üstün imkanları birinci sınıf bir iletişim altyapısı için çok doğal unsurlardır.

Bir ekonomi faktörü olarak bilgi ve iletişim sektörü

Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü Avsturya'da üretilen değerin yaklaşık %7,6'sını yaratıyor. Bilgi ve iletişim teknolojileri ayrıca jenerik teknolojiler olarak başka sektörlere uzanan etkilere de sahip ve o sektörlerde üretkenliği artırıyor. Dolaylı etkileri de hasaba katıldığında bu sektörün genel ekonomide 31 milyar Euro üretim değerine sahip olduğunu kabul edebiliriz. Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü toplamda Avusturya'da yaklaşık 226.000 kişiye istihdam sağlıyor (Kaynak: Avusturya Elektrik ve Elektronik Sanayii Meslek Birliği (FEEI).

Yoğun bilimsel araştırmalarla sağlam bir temel

Dünya pazarlarındaki başarının önkoşulu yoğun bir bilimsel araştırma faaliyetidir. Araştırmaları Teşvik Derneği halen Avusturya'yı Avrupa'nın önde gelen ilk 3 bilgi ve iletişim teknolojileri araştırma lokasyonu arasında sayıyor. Daha 2006 yılında bile Avusturya'da bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü için 1,37 milyar Euro toplam araştırma harcamaları kaydedildi. AB çerçeve programlarında da Avusturya'nın bilgi ve iletişim teknolojileri şirketleri mükemmel performans gösteriyor: Teşvik fonlarının geri dönüş oranı en son %185 düzeyindeydi.

Şirketlerin araştırmaları tabii ayrıca kamu teşvik programlarıyla da destekleniyor, örneğin "Geleceğin bilgi ve iletişim teknolojileri" üst programı gibi. İçerisine şirketlerin ve akademik kuruluşların ortaklaşa tanımlanan araştırma programları üzerinde çalıştıkları ve 1,5 milyar Euro bütçeli teşvik programı COMET (Competence Centers for Excellent Technologies - Mükemmel Teknolojiler için Yetkinlik Merkezleri) de muazzam araştırma faaliyetlerini barındırıyor. Bu merkezlerin birçoğu güçlü bir bilgi ve iletişim teknolojileri bileşenine sahipler.

Avusturya know-how birikimiyle dünya pazarında lider

Avusturyalı bilgi ve iletişim teknolojileri sağlayıcıları ve kullanıcıları büyük kalabalıklar halinde dünya pazarının en tepesine tırmandılar. Yelpaze çok geniş: yarıiletken üreticilerinden uygulama sağlayıcılara, otomasyon uzmanlarından erişim sistemi geliştiricilerine. Bir bilgi ve iletişim teknolojileri lokasyonu olarak Avusturya'nın gücü kendini ayrıca bilgi ve iletişim teknolojilerinin Avusturya şirketlerindeki yaygınlığında da gösteriyor: Şirketlerin %98'inin internet erişimi, %93'ünden fazlasının geniş bant bağlantısı var (Kaynak: Statistik Austria).

Avusturya, E-Devlet'te Avrupa Lideridir

Avusturya E-Devlet [pdf, 70.8kb] alanında Avrupa'da zirve pozisyonda. Son E-Devlet Benchmark 2015 rakamlarına göre Avusturya Online durum ve Online kullanıcı dostu kategorisinde Avrupa ortalamasının açık ara üstünde. Avusturya düşük maaliyet ile yüksek seviyeye ulaşmıştır. Avrupa Komisiyonu tarafından yapılan çalışma sonucunda 30 ülkede e-Devlet'in geliştiğini belgeledi (28 AB üyesi ülke ve ayrıca Norveç ve İzlanda).

Konuya ilişkin bağlantılar

 
Digital Austria
Yazdır
©©ADVANTAGE AUSTRIA