Advantage Austria Zobrazit navigační panel
Předpokládáme, že jste z Přesměrovat na tuto stránkuZměna země

Politický systém

Rakouská vlajka © photocase.com/Dragon30

© photocase.com/Dragon30

Vláda, parlament, ústava a další informace o politickém systému

Rakousko je parlamentární republikou a zakládá se na principech demokracie a dělbě moci. Nejvyšším představitelem státu je spolkový prezident, jehož funkční období trvá šest let. Obě komory parlamentu jsou Národní rada a Spolková rada. Jsou nositeli legislativy. Předsednictvo ve spolkové vládě vykonává spolkový kancléř.

Státoprávní základy

Spolková ústava, státní smlouva, zákon o neutralitě a akty o přistoupení k EU tvoří státoprávní základy republiky. Rakousko je od 1.1.1995 členem Evropské unie (EU).

Národní rada

V současné době je v Národní radě zastoupeno celkem 5 stran: obě vládnoucí strany, tj. Lidová strana Rakouska spolu se Svobodnou stranou Rakouska,dále pak Sociálně demokratická strana Rakouska, Nové Rakousko a Kandidátka Petera Pilze.

Rozdělení křesel

ÖVP  58 mandátů 
SPÖ 52 mandátů 
FPÖ 51 mandátů 
NEOS 10 mandátů 
PILZ 8 mandátů 

V Rakousku nyní vládne (2018)  koalice složená z ÖVP a FPÖ. V souladu s ústavou jsou příští volby do Národní rady stanoveny na rok 2022.

Spolkové země

Rakousko jako spolkový stát se skládá z devíti spolkových zemí. Také spolkové hlavní město Vídeň je jednou ze spolkových zemí. Každou z devíti spolkových zemí spravuje zemská vláda, v jejíž čele stojí zemský hejtman.

Spolková zeměHlavní město
VídeňVídeň
ŠtýrskoGraz (Štýrský Hradec)
Horní RakouskoLinec
SalcburgkSalcburgk   
TyrolskoInnsbruck
KorutanyKlagenfurt
Dolní RakouskoSt. Pölten
VorarlbergBregenz
BurgenlandEisenstadt
Datum poslední aktualizace
2018.02.05
Tisk
©©ADVANTAGE AUSTRIA