Advantage Austria Pokaż nawigację
Przypuszczamy, że jesteś z Przejdź do strony krajowejZmień kraj

System polityczny

Österreichische Flagge © photocase.com/Dragon30

© photocase.com/Dragon30

Rząd, parlament, konstytucja i inne informacje dotyczące systemu politycznego Austrii.

Austria jest republiką parlamentarną i działa w oparciu o zasady demokracji oraz podział władzy. Najwyższym reprezentantem kraju i głową państwa jest Prezydent Związku, którego kadencja trwa sześć lat. Dwuizbowy parlament składa się z izby niższej – Nationalrat i wyższej – Bundesrat. Obie izby Parlamentu odpowiedzialne są za działania ustawodawcze. Premierem Rządu Federalnego jest Kanclerz Federalny.

Fundamenty państwowo-prawne

Konstytucja związkowa, traktat państwowy, ustawa o zachowaniu neutralności, jak również traktat o przystąpieniu do Unii Europejskiej tworzą podstawy państwowo-prawne Republiki. Austria jest członkiem Unii Europejskiej od 1 stycznia 1995. 

Izba niższa Parlamentu – Nationalrat 

W izbie niższej Parlamentu reprezentowanych jest obecnie (2014) sześć partii politycznych: dwie partie rządzące, tj. Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) i Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) oraz Zieloni Austria (Die Grünen Österreich), Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ),NEOS i Team Stronach.

Podział mandatów 

SPÖ52 mandatów
ÖVP51 mandatów
FPÖ38 mandatów
Die Grünen24 mandatów
NEOS9 mandatów
Team Stronach6 mandatów

Obecnie (2014) Austria znajduje się pod rządami koalicji SPÖ-ÖVP. Zgodnie z konstytucją następne wybory parlamentarne zostały zaplanowane na rok 2018.  

Kraje związkowe

Austria składa się z 9 krajów związkowych. Jednym z nich jest Wiedeń pełniący również funkcję stolicy związku. Każdy z krajów związkowych posiada własny rząd z premierem na czele (Landeshauptman).

Kraj związkowyStolica
WiedeńWiedeń
StyriaGraz
Górna AustriaLinz 
SalzburgSalzburg
TyrolInnsbruck
KaryntiaKlagenfurt
Dolna AustriaSt. Pölten
VorarlbergBregenz
BurgenlandEisenstadt
Drukuj
©©ADVANTAGE AUSTRIA