Advantage Austria Pokaż nawigację
Przypuszczamy, że jesteś z Przejdź do strony krajowejZmień kraj

System polityczny

Österreichische Flagge © photocase.com/Dragon30

© photocase.com/Dragon30

Rząd, parlament, konstytucja i inne informacje dotyczące systemu politycznego Austrii.

Austria jest republiką parlamentarną i działa w oparciu o zasady demokracji oraz podział władzy. Najwyższym reprezentantem kraju i głową państwa jest Prezydent Związku, którego kadencja trwa sześć lat. Dwuizbowy parlament składa się z izby niższej – Nationalrat i wyższej – Bundesrat. Obie izby Parlamentu odpowiedzialne są za działania ustawodawcze. Premierem Rządu Federalnego jest Kanclerz Federalny.

Fundamenty państwowo-prawne

Konstytucja związkowa, traktat państwowy, ustawa o zachowaniu neutralności, jak również traktat o przystąpieniu do Unii Europejskiej tworzą podstawy państwowo-prawne Republiki. Austria jest członkiem Unii Europejskiej od 1 stycznia 1995. 

Izba niższa Parlamentu – Nationalrat 

W Radzie Narodowej reprezentowanych jest obecnie pięć partii: dwie partie rządzące, Austriacka Partia Ludowa i Wolnościowa Partia Austrii, oraz Socjaldemokratyczna Partia Austrii, NEOS i PILZ.

Podział mandatów 

ÖVP  58 mandatów 
SPÖ 52 mandatów 
FPÖ 51 mandatów 
NEOS 10 mandatów 
PILZ 8 mandatów 

Obecnie (2018) Austria znajduje się pod rządami koalicji ÖVP-FPÖ. Zgodnie z konstytucją następne wybory parlamentarne zostały zaplanowane na rok 2022.  

Kraje związkowe

Austria składa się z 9 krajów związkowych. Jednym z nich jest Wiedeń pełniący również funkcję stolicy związku. Każdy z krajów związkowych posiada własny rząd z premierem na czele (Landeshauptman).

Kraj związkowyStolica
WiedeńWiedeń
StyriaGraz
Górna AustriaLinz 
SalzburgSalzburg
TyrolInnsbruck
KaryntiaKlagenfurt
Dolna AustriaSt. Pölten
VorarlbergBregenz
BurgenlandEisenstadt
Ostatnia aktualizacja dn.:
2018.02.02
Drukuj
©©ADVANTAGE AUSTRIA