Advantage Austria Zobraziť navigačný panel
Myslíme si, že ste z krajiny K Vašej lokálnej stránkeVoľba inej krajiny

Politický systém

Österreichische Flagge © photocase.com/Dragon30

© photocase.com/Dragon30

Vláda, parlament, ústava a ďalšie informácie o politickom systéme 

Rakúsko je parlamentárna republika a opiera sa o základné zásady demokracie a deľby moci. Najvyšším reprezentantom štátu je spolkový prezident, ktorého funkčné obdobie trvá šesť rokov. Dve komory parlamentu tvoria Národná rada (Nationalrat) a Spolková rada (Bundesrat). Sú zákonodarnými orgánmi. Spolkovej vláde predsedá spolkový kancelár.

Štátoprávne základy

Spolková ústava, Štátna zmluva, Zákon o neutralite, ako aj Akt prístupu do EÚ tvoria štátoprávne základy republiky. Rakúsko je od 1.1.1995 členom Európskej únie (EÚ).

Národná rada

V Národnej rade je toho času (2014) zastúpených šesť strán: vládne strany Sociálno-demokratická strana Rakúska (Sozialdemokratische Partei Österreichs - SPÖ ) a Rakúska ľudová strana (Österreichische Volkspartei – ÖVP) , ďalej Rakúska strana zelených (Die Grünen Österreich), Strana slobody Rakúska (Freiheitliche Partei Österreichs – FPÖ), NEOS a Team Stronach.

Rozdelenie mandátov

SPÖ52 mandátov
ÖVP51 mandátov
FPÖ38 mandátov
Strana zelených24 mandátov
NEOS9 mandátov
Team Stronach6 mandátov

V Rakúsku vládne toho času (2014) koalícia SPÖ a ÖVP. V zmysle ústavy sú najbližšie riadne voľby do Národnej rady plánované v roku 2018.

Spolkové krajiny

Rakúsko sa ako spolková krajina skladá z deviatich spolkových krajín. Aj spolkové hlavné mesto Viedeň je jedným z deviatich spolkových krajín. Každé z deviatich spolkových krajín je spravované spolkovou vládou, na čele ktorej je predseda krajinskej vlády (Landeshauptmann).

Spolková krajinaKrajinské hlavné mesto
ViedeňViedeň
Štajersko Graz
Horné RakúskoLinz 
SalzburskoSalzburg
TirolskoInnsbruck
Korutánsko Klagenfurt
Dolné RakúskoSt. Pölten
VorarlberskoBregenz
BurgenlandEisenstadt
tlač
©©ADVANTAGE AUSTRIA