Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

SİYASİ SİSTEM

Avusturya Bayrağı © photocase.com/Dragon30

© photocase.com/Dragon30

Siyasi Sistemle İlgili Olarak Hükümet, Parlamento, Anayasa vb. Bilgiler 

Avusturya parlamentarist bir cumhuriyettir ve demokrasi ile kuvvetler ayırımı ilkelerine dayanmaktadır. Devletin en üst düzeydeki temsilcisi, altı yıllık dönemler için seçilen federal cumhurbaşkanıdır. Parlamentonun iki kamarası Ulusal Meclis ve Eyaletler Meclisi adını taşımaktadır. Bu kamaralar yasama organlarıdır. Federal hükümetin başkanlığını federal başbakan yürütür.

Kamu Hukuku İlkeleri

Federal anayasa, devlet anlaşması, tarafsızlık kanunu ve EU Katılım Belgesi, cumhuriyetin kamu hukuku ilkelerini oluşturmaktadır. Avusturya 1.1.1995 tarihinden bu yana Avrupa Birliği (AB) üyesidir.

Ulusal Meclis

Ulusal mecliste hali hazırda 6 parti temsil edilmektedir; iktidar ortağı olan Avusturya'nın Sosyal Demokratik Partisi (SPÖ) ile Avusturya Halk Partisi (ÖVP), Yeşiller Avusturya (Die Grünen Österreich), Avusturya'nın Özgürlük Partisi (FPÖ), NEOS ve Team Stronach .

Koltuk Dağılımı

SPÖ52 koltuk
ÖVP51 koltuk
FPÖ38 koltuk
Yeşiller24 koltuk
NEOS9 koltuk
Team Stronach6 koltuk

Avusturya şu sıralarda SPÖ ve ÖVP'den oluşan bir koalisyon tarafından yönetilmektedir. Anayasaya göre bir sonraki Ulusal Meclis seçiminin 2018 yılında yapılması öngörülmektedir.

Eyaletler

Federal bir cumhuriyet olarak Avusturya dokuz eyaletin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Federal başkent Viyana da bu dokuz eyaletten biridir. Bu dokuz eyaletin her biri, başında eyalet başbakanının bulunduğu bir eyalet hükümeti tarafından yönetilir.

EyaletEyalet başkenti
ViyanaViyana
SteiermarkGraz
Yukarı AvusturyaLinz 
SalzburgSalzburg
TirolInnsbruck
KarintiyaKlagenfurt
Aşağı AvusturyaSt. Pölten
VorarlbergBregenz
BurgenlandEisenstadt
Yazdır
©©ADVANTAGE AUSTRIA