Advantage Austria Zobraziť navigačný panel
Myslíme si, že ste z krajiny K Vašej lokálnej stránkeVoľba inej krajiny

Nová povinnosť pri označení zahraničných nákladných vozidiel

2015.03.30

Od 1. januára 2015 musia mať všetky nákladné vozidlá a návesové súpravy prevádzkované v okresoch Viedeň a Viedeň – okolie, ako aj sčasti v Štajersku, rakúske emisné označenie. Od 1. júla 2015 platí táto povinnosť a pre nákladné vozidlá a návesové súpravy na úseku západnej diaľnice A1 v Hornom Rakúsku.

Vo Viedni ako aj v iných častiach Dolného Rakúska ("Wiener Umland") sa sprísnia zákazy a predpisy pre nákladné automobily a návesové súpravy, ktoré doteraz platili len pre automobily triedy EURO 0. Tieto obmedzenia v nákladnej doprave sú opatreniami na zabezpečenie čistoty ovzdušia podľa zákonu o ochrane proti imisiám (Immissionsschutzgesetz-Luft (IG-L)).

Od 1.júla 2014 bude používanie automobilov emisnej triedy EURO 1 zakázané. Od 1. januára 2016 bude to isté platiť pre automobily triedy EURO 2. Tieto zákazy a predpisy sa budú týkať všetkých hmotnostných tried (N1, N2 a N3). Od 1.1.2014 platí zákaz jazdy pre nákladné automobily nad 7,5 t emisnej triedy EURO 0, 1 a 2 aj v Štajersku. Na úseku západnej diaľnice A1 v Hornom Rakúsku platí od 1. júla 2015 zákaz jazdy pre nákladné vozidký a návesové súpravy EURO-triedy 0 a 1, od 1. januára 2016 aj EURO-triedy 2. Výnimku tvoria už len nákladné vozidlá s drahými špeciálnymi karosériami.

Nová bude taktiež povinnosť označovať automobily farebnou emisnou známkou.
Všetky nákladné automobily a návesové súpravy používané vo Viedni a jej okolí ("Wiener Umland") musia byť označené od1. januára 2015 rakúskymi emisnými známkami. Od 1. júla 2015 musia byť nákladné vozidlá a návesové súpravy na úseku západnej diaľnice A1 v Hornom Rakúsku taktiež označené emisnými známkami. Emisnou známkou bude preukázateľné, že tieto vozidlá nepatria do tried EURO, pre ktoré bude platiť zákaz používania. Označenia sa odlišujú farbou podľa jednotlivých emisných tried EURO:

  • EURO 2: červená
  • EURO 3: žltá
  • EURO 4: zelená
  • EURO 5 : svetlomodrá
  • EURO 6: fialová


Kde sa dá zohnať emisné označenie?
Známku môžete zakúpiť v Rakúsku, v každej dielni, ktorá spĺňa všetky požiadavky podľa rakúskeho zákona o motorových vozidlách (§ 57a KFG-Werkstätte [pdf, 200.5kb]), a je oprávnená vydávať kontrolné označenia, ako aj v národných testovacích centrách ARBÖ (Auto-, Motor- und Radfahrerbund Österreichs) a ÖAMTC (Der Österreichische Automobil-, Motorrad- und Touringclub). Pre nákladné automobily nad 3,5 tony platí výnimka: majitelia nemusia navštíviť dielne či testovacie centrá ale môžu vozidlá označiť samostatne, na vlastnú zodpovednosť.

Koľko stojí emisné označenie?
Odznak stojí 2,50 EUR vrátane DPH plus náklady automobilovej dielne (asi 12 minút čistého času). Označenie sa lepí na čelné sklo z vnútornej strany a zostáva platné aj pri zmene ŠPZ.

V ktorých častiach Rakúska je označenie povinné?
Označenie sa vyžaduje pri používaní spomínaných typov vozidiel vo Viedni a jej okolí ("Wiener Umland"), konkrétne v týchto obciach:

  • Okres Bruck an der Leitha: Bad Deutsch-Altenburg, Bruck an der Leitha, Enzersdorf an der Fischa, Göttlesbrunn-Arbesthal, Götzendorf an der Leitha, Hainburg an der Donau, Haslau-Maria Ellend, Höflein, Petronell-Carnuntum, Rohrau, Scharndorf, Trautmannsdorf an der Leitha
  • Okres Gänserndorf: Aderklaa, Andlersdorf, Deutsch-Wagram, Eckartsau, Engelhartstetten, Gänserndorf, Glinzendorf, Groß-Enzersdorf, Großhofen, Haringsee, Lassee, Leopoldsdorf im Marchfelde, Mannsdorf an der Donau, Marchegg, Markgrafneusiedl, Obersiebenbrunn, Orth an der Donau, Parbasdorf, Raasdorf, Strasshof an der Nordbahn, Untersiebenbrunn, Weiden an der March, Weikendorf
  • Okres Korneuburg: Bisamberg, Hagenbrunn, Korneuburg, Langenzersdorf
  • Okres Mödling: Achau, Biedermannsdorf, Brunn am Gebirge, Guntramsdorf, Hennersdorf, Laxenburg, Münchendorf, Vösendorf, Wiener Neudorf
  • Okres Wien a okolie: Fischamend, Gerasdorf bei Wien, Himberg, Schwechat, Ebergassing, Klein-Neusiedl, Klosterneuburg, Lanzendorf, Leopoldsdorf, Maria-Lanzendorf, Rauchenwarth, Schwadorf, Zwölfaxing


Emisná známka je taktiež potrebná pri jazdách v mnohých častiach Štajerska.

Od 1. júla 2015 sú známky povinné aj pre jazdy v Hornom Rakúsku - a to na konkrétnom úseku západnej diaľnice A1 medzi diaľničnom prípojkou Enns-Steyr a diaľničným uzlom Haid (viď mapa [pdf, 19.3kb]).

tlač
©©ADVANTAGE AUSTRIA