Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

Egzoz plakası: Yabancı kamyonlar için yeni işaretleme yükümlülüğü

2015.03.30

1 Ocak 2015 tarihinden itibaren Viyana ve "Viyana çevresinde" ve ayrıca Steiermark'ın bazı kesimlerinde çalıştırılacak olan bütün tüm kamyonların ve römorklu taşıtların Avusturya emisyon puluyla işaretlenmiş olması gerekmektedir. 1 Temmuz 2015'ten itibaren bu, Yukarı Avusturya'da A1 Batı Otoyolunun kısmi bir güzergahında seyahat eden kamyon ve römorklu taşıtlar için de geçerlidir.

Viyana şehir bölgesinde ve Aşağı Avusturya'nın bazı kısımlarında ("Viyana çevresi") kamyonlar ve römorklu taşıtlar için yürürlükteki - bugüne dek sadece EURO - 0 sınıfı - sürüş yasakları sıkılaştırıldı. Sürüş yasakları Hava-Emisyon Koruma Kanunu (IG-L)'nun getirdiği havayı temiz tutma önlemlerinden dolayı uygulanmaktadır.

1 Temmuz 2014 tarihinden bu yana EURO 1 emisyon sınıfına uygun kamyonlar ve römorklu taşıtlarla yapılacak sürüşler yasaklanmış bulunuyor. 1 Ocak 2016'dan itibaren EURO 2 emisyon sınıfına uygun olanlar da bu kapsam dahilindedir. Bütün ağırlık sınıfları (N1, N2 ve N3) bu yasak kapsamındadır. Steiermark eyaletinde de 1.1.2014 tarihi itibarı ile 7,5 t hzG üzerindeki EURO 0, 1 ve 2 emisyon sınıfındaki kamyonlar için sürüş yasağı bulunmaktadır. Yukarı Avusturya’daki A1 Batı Otoyolunun bir kısmında 1 Temmuz 2015 itibarı ile EURO 0 ve 1 sınıfı kamyonlar ve römorklu taşıtlar için, 1 Ocak 2016 itibarı ile EURO 2 sınıfı araçlar için de sürüş yasağı uygulanacaktır. Sadece özel pahalı karoserlere sahip kamyonlar için istisnalar söz konusu olacaktır.

YENİ uygulama, taşıtların renkli bir emisyon puluyla işaretlenecek olmasıdır.
Viyana ve "Viyana çevresinde" ve ayrıca Steiermark’ta kullanılacak olan bütün kamyonlar ve römorklu araçlar, 1 Ocak 2015’ten beri bir Avusturya emisyon puluyla işaretlenmiş olmalıydı. 1 Temmuz 2015 itibarı ile Yukarı Avusturya’nın A1 Batı Otoyolunun bir kısmını güzergah olarak kullanacak olan kamyonlar ve römorklu araçlar da emisyon pulu ile donanmış olmaları gerekiyor. Bu pul ile söz konusu araçların sürüş yasağı kapsamına girmeyen bir EURO sınıfına uygun oldukları ispat edilmiş olacaktır. Pullar EURO sınıfına göre farklı renklere sahiptir:

  • EURO 2: kırmızı
  • EURO 3: sarı
  • EURO 4: yeşil
  • EURO 5: açık mavi
  • EURO 6: lila


Emsiyon pulu nereden temin edilebilir?
Emisyon pulu, Avusturya'da ölçüm pulu verme yetksine sahip olan bütün § 57a KFG atölyelerinden§ 57a atölyelerinden [pdf, 200.5kb], ayrıca ARBÖ ve ÖAMTC eyalet ölçüm istasyonlarından temin edilebilir. 3,5 tondan ağır kamyonlar için bir kolaylık söz konusudur: Bu kamyonlar için pullar atölyelerden bizzat temin edilerek kendi sorumluluğunda taşıta yapıştırılabilir, bunun için taşıtın atölyeye gitmesine gerek yoktur.

Emisyon pulunun bedeli nedir?
Pulun bedeli KDV dahil 2,50 Euro olup, buna atölyedeki işçilik ücreti de eklenecektir (tahminen: yak. 12 dakikalık çalışma). Pul siper camına içerinden yapıştırılacaktır ve plaka değişiminde de geçerliliğini koruyacaktır.

Hangi sürüşler için emisyon pulu gereklidir?
Bu pul hem Viyana şehir bölgesinde, hem "Viyana çevresinde", hem de aşağıdaki yerleşimlerde yapılacak sürüşler için gereklidir:

  • Bezirk Bruck an der Leitha: Bad Deutsch-Altenburg, Bruck an der Leitha, Enzersdorf an der Fischa, Göttlesbrunn-Arbesthal, Götzendorf an der Leitha, Hainburg an der Donau, Haslau-Maria Ellend, Höflein, Petronell-Carnuntum, Rohrau, Scharndorf, Trautmannsdorf an der Leitha
  • Bezirk Gänserndorf: Aderklaa, Andlersdorf, Deutsch-Wagram, Eckartsau, Engelhartstetten, Gänserndorf, Glinzendorf, Groß-Enzersdorf, Großhofen, Haringsee, Lassee, Leopoldsdorf im Marchfelde, Mannsdorf an der Donau, Marchegg, Markgrafneusiedl, Obersiebenbrunn, Orth an der Donau, Parbasdorf, Raasdorf, Strasshof an der Nordbahn, Untersiebenbrunn, Weiden an der March, Weikendorf
  • Bezirk Korneuburg: Bisamberg, Hagenbrunn, Korneuburg, Langenzersdorf
  • Bezirk Mödling: Achau, Biedermannsdorf, Brunn am Gebirge, Guntramsdorf, Hennersdorf, Laxenburg, Münchendorf, Vösendorf, Wiener Neudorf
  • Bezirk Wien Umgebung: Fischamend, Gerasdorf bei Wien, Himberg, Schwechat, Ebergassing, Klein-Neusiedl, Klosterneuburg, Lanzendorf, Leopoldsdorf, Maria-Lanzendorf, Rauchenwarth, Schwadorf, Zwölfaxing


Steiermark eyaletinin diğer bölgelerindeki sürüşler için de emisyon pulu gereklidir.

1 Temmuz 2015 itibarı ile emisyon pulu Yukarı Avusturya‘da gerçekleştirilecek olan sürüşler için de zorunludur. Bu zorunluluk A1 Batı Otoyolunun Enns-Steyr bağlantı noktası ile Knoten Haid (bkz. harita) [pdf, 43.9kb] arasındadır.

Yazdır
©©ADVANTAGE AUSTRIA