Nastavenia súborov cookies

Tu môžete nahliadnuť do nastavení alebo zmeniť nastavenia súborov cookies pre rôzne nástroje, ktoré sa používajú na www.advantageaustria.org a príslušných subdoménach.


Uložiť nastavenia
Advantage Austria Zobraziť navigačný panel

Prehľad

„Rakúske víno“, je celosvetovo preslávenou značkou, zárukou kvality a prostriedkom na vyjadrenie imidže. Takisto rakúska marhuľovica je už v mnohých krajinách dlho veľmi žiadaná. Tunajšie firmy sa však nielen starajú o zachovanie tradičnej výroby, ale tiež sú neraz značne inovatívne. Rakúske pivovary a výrobcovia liehovín napríklad produkujú 1 000 rôznych druhov piva alebo vodku svetovej triedy.

Rakúsko nie je vo všeobecnosti zamerané na hromadné produkty, ale skôr na unikátne nápoje. V tomto sektore pôsobí veľa malých a stredne veľkých podnikov, ktorých prioritou je kvalita. Väčšina z viac ako 9 000 rakúskych vinárstiev sú malé rodinné podniky, v ktorých spolupracujú často aj tri generácie.

Pálenie alkoholu má v Rakúsku dlhú tradíciu. Niektoré prevádzky majú monopol na pálenie ražnej ešte z 18. storočia. Už dve desaťročia existuje aj malá „scéna“ profesionálnych spoločností zameraných na pálenie alkoholu, ktoré sa usilujú o nové ušľachtilé destiláty. 

Medzinárodný trend ručne vareného piva je badateľný aj v Rakúsku a vďaka tomuto trendu sa na trh dostávajú kreatívne, jedinečné produkty. Rakúske pivá sú vďaka svojej plnosti chuti medzinárodné uznávané. 

Kvalita

Rakúske vína a sladké vína sú obľúbené na celom svete. Ich kvalita je zaručená vďaka prísnej rakúskej legislatíve. Pomocou organizácie Rakúsky vínny marketing (Österreichische Weinmarketing ÖWM) sa presadzujú exporty do Ázie a získava sa čoraz viac medzinárodných zákazníkov. 

Samostatný, nezameniteľný charakter rakúskych vín je výsledkom šťastnej kombinácie z veľkých plôch, vinárskej tradície, ktorá siaha až do čias Rimanov a producentov s vášňou pre víno.

Skutočným pokladom sú staré domáce odrody viniča, na čele s nesporne kvalitným Veltlínskym zeleným. Rakúske vína Veltlín považujú najvplyvnejší vínni kritici a gurmánske časopisy za najlepšie biele vína na svete.

Ušľachtilé značky z Rakúska patria v medzinárodnom porovnaní k najjemnejším. Rakúsko je krajinou s rôznorodými kultúrami ovocných stromov a tým ideálnou krajinou pre rôzne značky ovocia.

Rakúski vinári, producenti piva a destilátov si budujú a udržiavajú postavenie na medzinárodných trhoch. Na svetových trhoch sú úspešní obzvlášť s výrobkami pre špecifickú skupinu zákazníkov.

Trvalá udržateľnosť

Trvalá udržateľnosť je už celé roky vo vinárskom priemysle a pri výrobe piva a destilátov dôležitou témou. Vinárstvo je veľmi intenzívnou formou poľnohospodárstva, pretože sa tu vyžaduje ochrana rastlín, resp. použitie prostriedkov na ochranu rastlín, vysoké nasadenie strojov a tým aj nároky na energiu a spotrebu vody. No 10 % všetkých rakúskych vinohradov je už obhospodarovaných v súlade so smernicami o ekologickom poľnohospodárstve. Okrem toho je v zásade zakázané pestovať geneticky modifikované rastliny. 

 Cieľom trvalo udržateľného vinárstva je ochrana zdrojov a produkcia nízkych emisií. Toto sa vzťahuje aj na spracovanie a distribúciu. A tak sa podporuje aj trend oranžových a prírodných vín. Prechod na biologické, víno Demeter a oranžové víno je preto dôležitou témou budúcnosti v rámci tohto odvetvia.

tlač