Çerez ayarları

Burada, www.advantageaustria.org sayfasında ve onun alt alan adlarında kullanılan çeşitli araçların çerez ayarlarını inceleyebilir ya da değiştirebilirsiniz.


Ayarları kaydet
Advantage Austria Gezinme çubuğunu göster

AR&GE COĞRAFYASI

Üzerinde su damlaları bulunan çimenler © photocase.com/Patzita

© photocase.com/Patzita

Araştırma yeri olarak Avusturya, diğer rakiplerini sollamaktadır. Gayrisafi milli hasılanın % 3',19'dan fazla araştırma harcamasıyla ülke AB ortalamasının çok üzerindedir. 60'den fazla branş kümesi ve kişiye uygun yenilik teşvikleri, ekonomi ve bilimin arasındaki uygun bağlantıyı sağlamaktadır.

Avusturya'da Araştırmacılık Bir Gelenektir

Avusturya bir bütün olarak köklü bir araştırmacılık geçmişine sahiptir ve dünya çapında tanınan icatları vardır. Dikiş makinesinin Avusturyalı Josef Madersperger tarafından icat edildiğini biliyor muydunuz? Ya da gemi pervanesinin Josef Ressel tarafından bulunduğunu? Porsche'nin Ferdinand Porsche tarafından yapıldığını veya sabit asitli penisilinin Tirol'un Biochemie Kundl tarafından keşfedildiğini de unutmamak gerekir. Fakat elbette günümüzün Avusturya araştırmacılığı da önemli başarılara imza atmaktadır.

Araştırma Yardımıyla Daha Fazla İmkân

Federal devletler ve ülkeler 2019 yılında araştırma ve geliştirme için toplam 4,3 Milyar Euro yatırım yapmışlardır. Bu yatırıma şirketlerin de 6,3 Milyar Euro değerindeki AE-GE yatırımları eklenmektedir.

Başarılı bir ekonomi modeli olarak Avusturya, BMW, Bosch, Infineon ve Novartis gibi, ArGe çalışmalarını ve yetkinlik merkezlerini Avusturya'da yoğunlaştıran uluslararası şirketler için en iyi şartları yaratıyor. En ileri araştırmalar, yenilikçi yan ürünler,  sanayi kümeleri ve uluslararası büyük aktörler, fikir kıvılcımlarının pazara çıkmaya hazır olgunlukta ürünlere ve hizmetlere dönüşmesini sağlıyor.

Örneğin pratik elektronik uygulamalarının ya da akıllı veri güvenliği sistemlerinin arkasında "Made in Austria" yüksek teknolojileri yer alıyor. Kanser araştırmaları, akıllı şebekeler ve geleceğin akıllı elektrik şebekeleri, ülkenin geleneksel olarak güçlü olduğu makine imalat ve otomotiv, çevre teknolojileri ve yenilikçi malzemeler ya da ihracat esaslı teknoloji sağlayıcıları olarak görev yapan metal endüstrisi gibi alanları tamamlıyor. 

COMET (Competence Centers for Excellent Technologies = Mükemmel Teknolojiler için Yetkinlik Merkezleri) adlı teknoloji geliştirme girişimine bağlı 47 yetkinlik merkezi en ileri teknolojilerde sanayi ve .bilim kurumları arasındaki işbirliklerini güçlendiriyor.

Uluslararası büyük ilaç şirketleri bu şekilde Grazer'in Know-howlarına eczacılığın sürecini ve ürününi geliştirmek için Research Center Pharmaceutical Engineering (RCPE) oturtmaktadırlar.

Innsbruck’da bulunan Kanser tedavisinin ünlü destek merkezi olan Oncotyrol’ da genomik, proteomik ve metabolomik alanında yeni araştırmalar klinik tümör tıp’a dönüştürülür.

Austrian Center for Medical Innovation and Technology (Acmit) tıp robotiklerin gelişimi için Wiener Neustadt'da bulunan bir yetki merkezidir ve ''ilik cerrahisi'' (en küçük-invasif cerrahisi) için yeni bakış açıları oluşturmaktadırlar.

Bioenergy 2020+ Avusturya'daki bir çok araştırma yerleri sayesinde biyokütleden oluşan çevre dostu enerji üretiminde başarılı yenilikler sunmaktadır.

Avusturya'daki araştırma ve geliştirme alanında ilginç sayılara ve bilgilere ABA-Website sayfasından ulaşabilirsiniz.

Konuya ilişkin yüklemeler

Yazdır
©©ADVANTAGE AUSTRIA