Nastavenia súborov cookies

Tu môžete nahliadnuť do nastavení alebo zmeniť nastavenia súborov cookies pre rôzne nástroje, ktoré sa používajú na www.advantageaustria.org a príslušných subdoménach.


Uložiť nastavenia
Advantage Austria Zobraziť navigačný panel

Politický systém

Österreichische Flagge © photocase.com/Dragon30

© photocase.com/Dragon30

Vláda, parlament, ústava a ďalšie informácie o politickom systéme 

Rakúsko je parlamentárna republika a opiera sa o základné zásady demokracie a deľby moci. Najvyšším reprezentantom štátu je spolkový prezident, ktorého funkčné obdobie trvá šesť rokov. Dve komory parlamentu tvoria Národná rada (Nationalrat) a Spolková rada (Bundesrat). Sú zákonodarnými orgánmi. Spolkovej vláde predsedá spolkový kancelár.

Štátoprávne základy

Spolková ústava, Štátna zmluva, Zákon o neutralite, ako aj Akt prístupu do EÚ tvoria štátoprávne základy republiky. Rakúsko je od 1.1.1995 členom Európskej únie (EÚ).

Národná rada

V Národnej rade je v súčasnosti zastúpených päť strán: dve vládnuce strany, Rakúska ľudová strana a Slobodná strana Rakúska, Sociálnodemokratická strana Rakúska, NEOS a PILZ.

Rozdelenie mandátov 

ÖVP  58 mandátov  
SPÖ 52 mandátov  
FPÖ 51 mandátov  
NEOS 10 mandátov  
PILZ 8 mandátov  

V Rakúsku vládne toho času (2018) koalícia ÖVP a FPÖ. V zmysle ústavy sú najbližšie riadne voľby do Národnej rady plánované v roku 2022. 

Spolkové krajiny

Rakúsko sa ako spolková krajina skladá z deviatich spolkových krajín. Aj spolkové hlavné mesto Viedeň je jedným z deviatich spolkových krajín. Každé z deviatich spolkových krajín je spravované spolkovou vládou, na čele ktorej je predseda krajinskej vlády (Landeshauptmann).

Spolková krajinaKrajinské hlavné mesto
ViedeňViedeň
Štajersko Graz
Horné RakúskoLinz 
SalzburskoSalzburg
TirolskoInnsbruck
Korutánsko Klagenfurt
Dolné RakúskoSt. Pölten
VorarlberskoBregenz
BurgenlandEisenstadt
tlač
©©ADVANTAGE AUSTRIA