Ustawienia plików cookie

Tutaj mogą Państwo podejrzeć i zmienić ustawienia plików cookie różnych narzędzi, które używane są na www.advantageaustria.com i jej poddomenach.


Zapisz ustawienia
Advantage Austria Pokaż nawigację
Przypuszczamy, że jesteś z Przejdź do strony krajowejZmień kraj

Gospodarka od roku 1950

Banknoty o nominale 50 Euro © photocase.com/Elektromolch

© photocase.com/Elektromolch

Austria, która po II wojnie światowej należała do najbiedniejszych krajów Europy, w ciągu ostatnich dziesięcioleci stała się jednym z najbogatszych krajów świata. Poniżej znajdą Państwo krótką charakterystykę tego procesu.

Po zakończeniu II wojny światowej gospodarka Austrii znajdowała się w bardzo złym stanie (zniszczona infrastruktura, ograniczona produkcja przemysłowa).

W 1948 r. zaczęto wprowadzać Plan Marschalla. Jego celem było stworzenie samodzielnej gospodarki.

W pierwszych latach powojennych, motorem napędowym gospodarki był przede wszystkim znacjonalizowany przemysł. W roku 1952 szyling stał się stabilną walutą, a wzrost gospodarczy w kolejnych latach mierzony był wynikiem dwucyfrowym. Prosperowały zakłady, poprawiono jakość budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury.

Jednym z czynników, które przyczyniły się do austriackiego boomu gospodarczego, było partnerstwo społeczne. Dobra współpraca przedstawicieli pracobiorców i pracodawców stanowiła podstawę do odpowiednich wynagrodzeń i inwestycji.

Boom gospodarczy zakończył się kryzysem paliwowym w latach 70-tych.

Dla austriackiej gospodarki w ostatnich dziesięciu-piętnastu latach niezwykle ważne było przystąpienie Austrii do UE (1995), otwarcie krajów dawnego bloku wschodniego oraz rozszerzenie Unii Europejskiej na wschód.

Linki do tematu

 
Sozialpartnerschaft
Drukuj
©©ADVANTAGE AUSTRIA