Inhalt

دیجیتال ایران

راه حل های اتریشی برای شهرهای هوشمند و استارتاپ ها

ایران از نظر مساحت تقریباً 21 برابر بزرگ تر از اتریش است. تقریبا نیمی از 83 میلیون نفوس این کشور زیر 30 سال سن دارند. حدود 11.8 میلیون نفر یا عنوان علمی دارند یا در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند. ایران در کشورهایی که بیشترین تعداد فارغ التحصیلان دانشگاه های STEM را از آن خود کرده اند، رتبه پنجم را بنا بر آخرین آمار انجمن جهانی اقتصاد، به خود اختصاص داده و میزان مشارکت چشمگیر 70٪ در بین زنان از آن این کشور است. 

با حدود 75 میلیون مشترک اینترنت، ایران جزو 20 کشور برتر با بیشترین تعداد کاربران اینترنت در سراسر جهان است و دارای ضریب نفوذ اینترنت باند پهن 90.7٪ است. بخش اعظم شبکه توسعه یافته، حدود 87٪، از شبکه های 3G و 4G تشکیل شده و حدود 80٪ مشترکین، اینترنت خود را از منابع تلفن همراه دریافت می کنند.

بدین ترتیب این کشور به استفاده از مفاهیم مختلف شهر هوشمند، که در خدمت مدیریت بهتر منابع موجود است، به زیرساختی بهینه دسترسی دارد.

تنها در پایتخت، تهران، کلان شهری با 15 میلیون نفر جمعیت، پتانسیل عظیمی برای اجرای پروژه های مختلف شهر هوشمند مانند پارکینگ هوشمند، کنترل هوشمند یا حمل و نقل هوشمند وجود دارد که در خارج از پایتخت نیز موجود است.


با وجود زیرساخت های موجود، همچنان فقدان عمده چنین مفاهیمی وجود دارد، به این معنی که این کشور با وجود چالش های اساسی سیاسی و اقتصادی فعلی، چشم اندازهای جالبی به استارتاپ های اتریشی، شرکت های دیجیتالی سازی و سایر شرکت ها ارائه می دهد. از اینرو ایران برای اجرای این مفاهیم بسیار جالب توجه و جذاب است.


این رویداد بخشی از پروژه بین المللی سازی go-international، ابتکار عمل مشترک وزارت فدرال دیجیتال سازی و اقتصاد و اتاق بازرگانی فدرال اتریش است.