Inhalt

آنتون زایلینگر برنده جایزه نوبل فیزیک 2022 شد

این دانشمند اتریشی به دلیل تحقیقاتش در زمینه فیزیک کوانتومی شناخته شده است.

© Nobel Prize Outreach. Illustration: Niklas Elmehed
© Nobel Prize Outreach. Illustration: Niklas Elmehed
listen

دلیل خوبی برای جشن گرفتن وجود دارد. فیزیکدان کوانتومی اتریشی، آنتون زایلینگر، جایزه نوبل فیزیک 2022 را دریافت کرد و این جایزه را با آلن اسپکت (فرانسه) و جان اف.کلوزر (ایالات متحده آمریکا) به اشتراک گذاشت.

بر اساس نقل قول آکادمی سلطنتی علوم سوئد، هر سه فیزیکدان این افتخار را به جهت «آزمایش‌های پیشگامانه با استفاده از حالت‌های کوانتومی درهم‌تنیده» دریافت کرده‌اند. تحقیقات هر سه نفر نظریه زیر را به اثبات رسانده، نظریه ای که آلبرت انیشتین زمانی آن را به عنوان «وحشتناک» رد کرد: چگونه ذرات می توانند به عنوان یک واحد، صرفنظر از فاصله بینشان، رفتار کرده و با یکدیگر درگیر بمانند و خواص فیزیکی خود را به اشتراک بگذارند.

تحقیقات آنها که مبتنی بر اطلاعات کوانتومی است، راهگشای زمینه های جدید فناوری از جمله محاسبات کوانتومی، شبکه های کوانتومی و ارتباطات رمزگذاری شده کوانتومی است. زایلینگر دومین مورد را که به عنوان رمزنگاری کوانتومی نیز شناخته می شود، پیشرفته ترین زمینه ای می داند که در آن کار می کند.

زایلینگر به جمع دانشمندان اتریشی می‌پیوندد که تأثیر قابل‌توجهی بر حوزه تحقیقات کوانتومی داشته‌ و پس از اروین شرودینگر، ویکتور فرانتس هس و ولفگانگ پائولی، چهارمین برنده جایزه نوبل فیزیک از اتریش است.

آنتون زایلینگر برای اولین بار در سال 1997 ذرات نور را با موفقیت تله‌پورت کرد و در آزمایشی مهم به او لقب «مستر بیم» را داد. این دانشمند پرشور به خبرنگاران گفت باید به شهود و ایده های دیوانه وار خود اعتماد کرد. او همچنین این جایزه را تشویقی برای جوانان می داند و همچنین از بسیاری از همکارانی که در طول سال ها از او در کار تحقیقاتی او حمایت کرده اند تشکر کرده است.

جایزه نوبل فیزیک از سال 1901 هر سال اعطا می شود و اکنون شامل ده میلیون کرون سوئدی جایزه نقدی است. مراسم اهدای جوایز در 10 دسامبر، سالگرد درگذشت بانی آن، آلفرد نوبل، در استکهلم برگزار می شود.