Inhalt

بررسي اجمالي

Standard Content Module

کیفیت و ایده های بخش مد و نساجی اتریش با استقبال زیادی مواجه است: کلاه های ساخت یک کلاهدوز اهل وین را می توانید در قفسه های فروشگاه Le Bon Marche پاریس، Isetan یا HP France در توکیو یا بر سر افراد معروفی همچون برد پیت، مریل استریپ، مدونا و یوکو اونو، مشاهده کنید. لیدی گاگا، ریحانا و میشل اوباما نیز به طراحی مد اتریشی علاقمندند. سبک ترین عینک آفتابی دنیا ساخت اتریش بوده و بزرگ ترین کارخانه تولید فیبر ترکیبی سلولز و ویسکوز جهان در اینجا قرار دارد.

listen

در اتریش، بیش از 280 کمپانی نساجی با حدود 12000 کارمند وجود دارند. نرخ صادرات بالای 80% ثابت می‌کند که منسوجات اتریشی وجهه خوبی در سراسر جهان دارند. بازار اصلی اروپا است. برای شرکت های قلابدوزی ایالت فورآرلبرگ اتریش، آفریقا مهم‌ترین بازار صادرات به شمار می‌رود: بیش از نیمی از این محصولات در نیجریه به فروش می‌رسند.

علاوه‌ بر منسوجات برای صنایع تولید لباس، منسوجات خانگی و صنعتی نیز اهمیت ویژه‌ای دارند. برخی از کمپانی ها در این بخش از پیشروان بازار جهانی هستند، بعنوان مثال در زمینه پارچه های حوله‌ ئی یا تولید الیاف سلولزی صنعتی با کیفیت بالا. هم اینک سهم منسوجات صنعتی در کل گردش مالی صنعت نساجی اتریش بیش از 50% است.

دورنمای صنعت مد کشور با شرکت‌های کوچک شناخته می‌شود؛ طراحان در بخش های مختلفی فعالیت می کنند. صنعت مد اتریش با یک جهت‌گیری هنری-صنعتی و استفاده از مواد با کیفیت شناخته می شود. تعداد زیادی از برندها و طراحان اتریشی در بازار آسیا محبوبیت بسیاری دارند. ازآنجاکه خریداران همواره مشتاق تجربه کردن هستند، صنعت مد "نوآورانه" اتریش به خوبی مورد پذیرش قرار گرفته است. 

طراحان اتریشی، به دور از قطب‌های دیگر مد، می‌توانند ایده‌های خود را بدون نیاز به مصالحه با رقبای دیگر، توسعه دهند. کوچک بودن این کمپانی ها باعث انعطاف‌پذیری بسیار بالای آنها می‌شود، مشخصه ای که در دوره‌های بحران اهمیت ویژه‌ای دارد. 

چالشی برای صنعت: امروزه، کمپانی‌های تولیدی با کیفیت و مقرون به صرفه بسیار کمی وجود دارند که می‌توانند به نیازهای صنعت مد داخلی پاسخ بدهند. به همین دلیل تولید نمونه‌ها و تولید انبوه در حال انتقال به خارج از کشور هستند. هر چند که این پیشرفت منجر به صرفه‌جویی هزینه می‌شود، اما ریسک کارآفرینی بسیار بالاتری دارد. 

قدمت

صنعت مد در اتریش تاریخچه‌ ئی طولانی دارد که ریشه آن در دوران حکومت سلطنتی هابسبورگ است. به عنوان نمونه، در 1858، اولین برند مردانه و به طور همزمان، فروشگاه های مادر همه فروشگاه‌های برتر در وین شروع به کار کردند.  با ایجاد فروشگاه‌هایی در وین، برلین، کارلزباد و پاریس، که همگی توسط آدلف لوز     (Adolf Loos) طراحی شده بودند، این برند مردانه اولین برند مدی بود که نه تنها در وین، بلکه در سطح جهان خود را معرفی کرد.

برای مدت 250 سال، تعداد بسیاری از شرکت های قلابدوزی در غرب اتریش، در فورآرلبرگ فعالیت کرده‌اند. کسب و کارهای متعدد خانوادگی در برابر بحران‌ها مقاوم بوده‌اند، چرا که ساختار آنها امکان ایجاد بهترین کیفیت، تقسیم انعطاف‌پذیر کار، تحویل فوری و پشتیبانی شخصی از بازار را می‌دهد.

اقلام پوشیدنی و منسوجات صنعتی

بازار نوظهور فناوری های تولید لباس پتانسیل بسیاری در سال‌های پیش رو خواهد داشت، بخصوص در حوزه سلامت، تفریح و سرگرمی، صنعت و ایمنی. اقلام پوشیدنی در منسوجات، بعنوان مثال دستگاه فشارسنجی که برای طولانی‌ مدت روی بازوی شما قرار می‌گیرد، دارای عملکردهای هوشمندی بوده و معمولاً به طور مستقیم به اینترنت متصل است. 

منسوجات صنعتی، مانند لباس‌های محافظ، پارچه های مورد استفاده در صنعت، لباس‌های پزشکی، محصولات نساجی مربوط به ساخت و ساز یا روکش داخلی خودروها و هواپیماها، اهمیت ویژه‌ای در صنایع نساجی اتریش دارند. این کشور در اروپا در این زمینه پیشرو است.

اخلاق

 برای بسیاری از برندهای مد داخلی ، مسئولیت‌پذیری در قبال افراد و محیط زیست، بخصوص از نظر تولید، اهمیت ویژه‌ای دارد. این برندها موارد زیر را در نظر می گیرند:

  • استفاده از کتان ارگانیک
  • مجوزهای FAIRTRADE و GOTS
  • زنجیره تولید شفاف و قابل ارزیابی
  • رعایت بالاترین عدالت اجتماعی ممکن در تولید
  • ایجاد بالاترین سازگاری زیست‌محیطی ممکن
  • تولید بالاترین کیفیت ممکن برای مصرف‌کننده 

شور و علاقه

آموزش سطح بالا در صنعت مد  در دانشگاه هنرهای کاربردی  وین ارائه می شود که در آن از ابتدای دهه 80، ستاره های جهانی مثل Karl Lagerfeld، Jil Sander، Vivienne Westwood، Viktor & Rolf، Raf Simons و Bernhard Willhelm به تدریس مشغول بوده اند. این امر گواهی است بر این حقیقت که صنعت مد اتریش امروزه می‌تواند با قله های این صنعت در جهان رقابت کند.