Inhalt

بررسي اجمالي

Standard Content Module
 یکی از بزرگ ترین ساختمان های اداری هیبرید چوبی دنیا (با ارتفاع 21 متر، عرض 16 متر و طول 120 متر) در اتریش قرار دارد. شرکت های اتریشی تعیین کننده استانداردهای صنعت ساخت و ساز با چوب، خانه های غیرفعال و خانه های انرژی مثبت هستند.  
listen

با درنظر گرفتن بخش‌های بالادستی و پایین دستی که در ارتباط مستقیم با صنعت ساخت و ساز هستند، می‌توان گفت صنعت ساخت و ساز از اشتغال‌زاترین بخش‌های اقتصادی است. همچنین صنعت ساخت و ساز نقش مهمی در ایجاد ثروت ایفا می‌کند. در حدود 70% از کل دارایی‌های اتریش، ساختمان‌ها هستند.

صنعت ساخت و ساز شامل حدود 4250 کمپانی در سراسر اتریش با حدود 110000 کارمند است. ساختار کمپانی ها بسیار متفاوت است. کمپانی‌های بزرگ با تمرکز بر ساخت و سازهای کلیدی و کمپانی‌های تجاری کلاسیک ماهر با دو تا ده کارمند. کمپانی شماره یک اتریش در حدود 10300 کارمند دارد و خروجی ساخت‌وساز آن در هر سال در حدود 14 میلیارد یورو است. 

تمرکز اتریش: پایداری

کمپانی‌های اتریش در بخش ساخت‌وساز و مواد ساختمانی در حوزه فناوری ساخت و ساز بسیار موفق بوده‌اند: آن‌ها از مواد طبیعی، اکولوژیکی، تجدیدپذیر و قابل بازیافت مانند چوب، گل رس، آهک و سنگ استفاده کرده و ساختمان‌ها را با مواد طبیعی عایق بندی می‌کنند.

در استفاده از چوب و محصولات چوبی در ساخت‌وساز، مثلاً در پنجره‌ها، کف، مبلمان همچنین از نظر بازدهی مصرف انرژی، ساخت و ساز اکولوژیکی و بهره‌وری بالا از نظر مصرف انرژی (مصرف پایین انرژی، خانه‌های غیرفعال، خانه‌های انرژی مثبت) و دیجیتال سازی در ساخت‌وساز، کمپانی‌های اتریشی از پیشگامان بین‌المللی هستند. 

کمپانی‌های اتریشی در حال پاسخ‌گویی به چالش‌های آینده نه تنها در حیطه انرژی و محافظت از محیط زیست، بلکه در زمینه کاربری ساختمان هستند. در نتیجه، متخصصین صنعتی در بخش های ساخت‌وساز یکپارچه و مدولار، کاربردهای چندمنظوره و نوآوری‌های ساخت‌وساز (انعطاف‌پذیری و دسترس پذیری) فعالیت می کنند.

نوآوری 

در زمینه مواد ساختمانی، کمپانی‌های اتریشی دارای دانش ویژه‌ای هستند. آنها روش های سنتی و قدیمی را با راهکارهای نوآورانه درهم آمیخته‌اند. برای مثال، کمپانی‌های اتریشی یک سیستم ویژه عایق بندی داخلی مقرون به صرفه از نظر مصرف انرژی را تکوین بخشیده اند، بتن خشک که می‌تواند بدون دستگاه میکسر فرآوری شود، آجرهای مستحکم منحصر به فرد و قفس های تقویت‌کننده بتن جهت مسلح نمودن بتن بصورت کاملا خودکار.

آینده روشن

شهرسازی در کشورهای در حال توسعه و نوظهور به سرعت در حال گسترش است و یک بازار گسترده را برای آینده صنعت ساخت و ساز ایجاد کرده است. برای مثال تا سال 2025، حجم ساخت و ساز در بازار منطقه آسیا/پاسیفیک تا هفت درصد در هر سال رشد خواهد کرد. 

بیشترین فرصت‌ها در ساخت و ساز ناشی از نیاز به ساخت سازه‌های سازگار با شرایط اجتماعی و اقتصادی در مناطق شهری و همچنین مسکن ارزان‌قیمت در کلان شهرها با استفاده از مواد جدید، ساخت‌وساز مدرن (ساخت و ساز سری مدولار) و ابزارهای برنامه‌ریزی پیشرفته (با عنوان ساخت‌وساز دیجیتال و برنامه‌ریزی یکپارچه) هستند.

در حوزه دیجیتالی سازی، تلاش‌های زیادی در حال انجام است تا "مدل سازی اطلاعات ساختمان" (BIM) در زنجیره ارزشی ساخت‌وساز گنجانده شود.

مواد ساختمانی آینده: علاوه بر مواد ساختمانی سازگار با محیط زیست با آلایندگی پایین، راهکارهایی که منجر به افزایش بهره ‌وری انرژی شوند (عایق بندی و غیره) اهمیت ویژه‌ای دارند.

روندهای آینده در زمینه ساخت‌وساز عبارتند از: ساختمان‌های سبز، ساخت‌ وساز با چوب، بهره‌ وری انرژی، ساختمان هوشمند (بتن فوق سبک، مواد ساختمانی هوشمند)، روباتیک ساخت‌وساز و ایجاد محیط زیست سالم با استفاده از مواد ساختمانی ارگانیک.