Inhalt

بررسي اجمالي

Standard Content Module
این یکی از موفقیت های خاص اتریش در زمینه اسکی است: شناخته شده ترین تامین کننده مواد کامپوزیت پلاستیکی در صنعت تولید اسکی و تخته اسکی یک شرکت اتریشی است. بعلاوه این شرکت یکی از شناخته شده ترین تامین کنندگان با کیفیت مواد کامپوزیت ترموپلاستیکی برای صنایع ساخت و ساز، خودروسازی، پنل های کامپوزیتی و صنایع ورزشی و تفریحات اشت. مواد جدید در توسعه محصولات و خدمات در بسیاری از بخش ها نقش کلیدی دارند. افزایش طول عمر باتری تلفن های همراه، کاهش آلایندگی های مضر خودروها، بهبود راندمان سلول های خورشیدی و بهبود کیفیت زندگی برای افراد دارای اندام های مصنوعی از جمله مزایای این مواد بوده است. 
listen

تکنولوژی پایه 

مواد جدید با ویژگی‌های داخلی و سطحی بهتر، مربوط به حوزه فلزات، سرامیک، پلیمر، مواد ارگانیک و کامپوزیت هستند. با این حال، بیومواد و سایر مواد غیرارگانیک نیز در این دسته گنجانده می‌شوند. صنعت مواد جدید تنها یک صنعت جداگانه و مجزا نیست، بلکه عاملی رقابتی در انواع صنایع به شمار می‌رود.

مواد جدید حوزه تحقیقاتی گسترده ئی را به خود اختصاص می‌دهند. اهداف توسعه میان رشته‌ ئی از نیازهای صنایع حاصل می‌شوند. پایه و اساس، خود علم مواد همچنین تکنولوژی پرداخت سطوح و نانوتکنولوژی است. 

برای نمونه، شرکتی اتریشی که پیشگام جهانی مواد پربازده حاصل از متالوژی پودر است، محصولاتی را تولید می کند که در صنایع خودروسازی، الکترونیک، فناوری پزشکی و صنایع هوا فضا به کار می‌روند.

یک شرکت تولید مواد صنعتی و تکنولوژی، که در سطح جهان پیشگام است، در ترکیب مواد و تخصص پردازش خود، محصولات و سیستم‌های با کیفیتی از فولاد و فلزات دیگر عرضه می‌کند. این شرکت یکی از شرکای برتر برای صنایع خودروسازی و لوازم خانگی اروپا همچنین صنایع نفت و گاز جهانی است. 

بالاترین استانداردها 

نوآوری مواد، نقشی کلیدی در موفقیت اقتصادی دارد. در طول زمان، بازارهای جدیدی را می‌توان توسعه داد. استفاده از مواد جدید در چرخه طول عمر می‌تواند منجر به صرفه‌جویی قابل توجهی در مواد خام و انرژی شود.

با افزایش بازدهی، کاهش هزینه و کاهش آلاینده‌ها، توسعه و ایده پردازی، استخراج، تولید، کاربری و بازیافت مواد خام، زنجیره ارزشی مواد جدید بهینه می‌شود. ارزیابی سازگاری، از استخراج مواد خام گرفته تا تولید، استفاده و بازیافت، تضمین کننده کیفیت بالای محصولات اتریشی است که در سراسر جهان شناخته شده هستند. 

نمونه پلیمرها 

پلیمرها که عمومأ به عنوان پلاستیک شناخته می‌شوند، همچنان پیشرفت‌ها و کاربردهای جدیدی را، مثلاً در بخش خودروسازی، نشان می‌دهند. پلاستیک تقویت شده با الیاف کربن (CFK) از گروه‌های در حال رشد مواد جدید است. 

Polymer Competence Center Leoben GmbH (PCCL) در سال 2002 تأسیس شد و در سال‌های اخیر به اصلی ‌ترین مرکز در اتریش برای تحقیقات مشترک در زمینه تکنولوژی پلاستیک و علوم پلیمر تبدیل شده است. همراه با کمپانی‌های صنعت پلاستیک و دانشگاه‌ها (شامل Montanuniversität Leoben، دانشگاه فنی گراتس، دانشگاه فنی وین)، محصولات پلاستیکی نوآورانه برای حوزه‌های مختلف کاربری، پردازش می‌شوند. در حدود 100 کارمند کارآموخته، تخصص خود را در بخش پروژه‌های تحقیقات و توسعه برای صنایع خودروسازی، هوا فضا، بسته‌بندی همچنین کاربردهای خورشیدی و فتوولتائیک به کار گرفته‌اند. 

نمونه ملامین 

در بخش ملامین، اتریش پیشگام بازار اروپا است (و کشور دوم در سطح جهان). یکی از محصولات جدید تولید شده در همکاری با مرکز ذی صلاحWood K plus در شهر لینتز، کامپوزیتی بر پایه ملامین است که در دمای بالا ذوب نمی‌شود و می تواند انقلابی در تولید خانه‌های پیش ساخته و پنجره ها به‌ وجود آورد. 

دانش 

از آنجا که مواد جدید، حوزه ئی کاملاً میان رشته‌ ئی و تحقیقات-محور هستند، آموزش موضوعی و اختصاصی نقش بسیار مهمی در آن ایفا می‌کند. این یک رشته کلیدی است که انواع راهکارهای مختلف را برای چالش‌های اجتماعی، بخصوص در حوزه‌های آینده انرژی، محافظت از محیط زیست و اقلیم، محافظت از منابع، حمل و نقل، سلامت، امنیت و ارتباطات، به دست می‌دهد. 

امروزه، علم مواد و شاخه های آن، بخش مهمی از مطالعات در همه حوزه‌های مهندسی همچنین در علوم طبیعی فیزیک، شیمی و به ویژه پزشکی هستند. علم مواد و مهندسی مواد نه تنها یک رشته مستقل در تحقیقات بلکه در آموزش‌های دانشگاهی است. 

شناخته‌شده ترین مراکز آموزشی در اتریش عبارتند از: