Inhalt

Cifre și date

Standard Content Module
Cu datele concrete despre industria minieră austriacă pe care le puteți găsi aici văveți putea crea o vedere de ansamblu asupra acestui domeniu.
listen
  • 896

    tone olfram

    În 2020 au fost exploatate în Austria 896 tone wolfram.

  • 301.801

    ore de muncă  

    301.801 ore de muncă  au fost necesar pentru exploatarea minereurilor de fier în 2020.

  • 816.000

    tone Magnesit

    În 2020 producția de Magnesit a Austriei s-a ridicat la valoarea de 816.000 tone.

  • 4.193

    colaboratori

    Ca. 4.200 persoane au fost implicate în 2020 în activitatea de exploatare a minereurilor.

listen

 

Sursa: Industria minieră internaţională – date 2021. Ministerul Federal pentru Durabilitate și Turism
Producția de materie primă minerală din Austria și aportul la producția mondială 2019 (incl. ierarhizarea funcție de cantitățile produse, comparativ cu producția industrială)
Materia primăîn tone metriceAportul la producția mondială, %Ierarhizare*
Oțel1.037.4700,0727.
Wolfram8921,047.
Feldspat35.0000,1233.
Grafit1000,0117.
Gips (Sulfat de Calciu)900.2170,5725.
Caolin (argilă pentru producerea porțelanului)13.5000,0340.
Magnesită691.9092,537.
Sare1.212.1580,4230.
Sulf 6.7680,0149.
Talc124.1841,5614.
Gaz8910,0267.
Petrol642.9530,0175.
Șist1000,005.

Ultima actualizare : 16.11.2021